Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Gazowe (Słaba Jakość Gazu) Jaki Kocioł?


m91

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, wstępnie zaznacze, że jestem początkująca w tej dziedzinie, więc jeśli nie będę umiała nazwać czegoś fachowo, to z góry przepraszam.
Kupiliśmy dom w zabudowie szeregowej (z dwóch stron mamy sąsiadów)
Jest to nowe budownictwo, ocieplone 15 cm styropianem, a na poddaszu jest wełna 30 cm.
Parter i poddasze ma łącznie 100m2. Na dole w salonie, przedpokoju, kuchni i łazience robimy ogrzewanie podłogowe, wyjdzie to ok 45m2. W sypialni i na górze będą grzejniki.
Trochę czytaliśmy, pytaliśmy w sklepach i zdecydowaliśmy się zakupić kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny.
W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że w tej okolicy jest gaz słabej jakości. Jakaś 30 (przepraszam, ale nie wiem jak fachowo się to określa)
Po czym znowu ktoś nam odradził kondensacyjny, ponieważ nie poradzi sobie z takim słabym gazem i lepszy byłby zwykły turbo.
W sumie jeden z fachowców powiedział, że przy tak małej powierzchni mieszkania oszczędności z racji kotła kondensacyknego będą znikome.
Tyle czasu minęło, a my nadal jesteśmy w punkcie wyjścia, jeśli ktoś tutaj jest w stanie coś sensownego mi podpowiedzieć to bardzo proszę.

Opublikowano

niestety kondensacyjny nie bedzie prawidłowo pracował na tym gazie bo nie jest tak wyskalowany do takiego gazu ,musisz kupić kocioł z otwarta komora spalania lub turbo czyli z zamknietą ale trzeb go dobrze ustawić ,takie kotły pracują nawet na gazie 22 czyli takimm z okolic sośnie -oleśnica ,czy tez koscian i okolice

Opublikowano

Nie prawda - kotły jednych producentów mają odpowiednie dysze i elementy kodujące np oporniki nawet do gazu GZ 350.

 

 

W innych jest funkcja kalibracji rodzaju gazu.

 

Te elementy można dobrać lub ustawić , ale musi być odpowiednie ciśnienie gazu.

 

Obecnie w Polsce i w UE mamy:

 

gaz ziemny wysokometanowy   PL E – GZ20 – 20 mbar
gaz ziemny zaazotowany    PL Ls – GZ350 – 13 mbar
gaz ziemny zaazotowany     (Wielkopolska) PL Lw – GZ410 – 20 mbar
propan PL P – PROPAN – 45 mbar
propan/butan PL B/P – PROPAN/BUTAN – 45 mbar

 

 

Proponuję aby dowiedzieć się u dostawcy gazu jaki jest gaz w sieci, a następnie spytać w serwisie lub pomocy technicznej  danego producenta

czy dany kocioł może współpracować z tym gazem.

Opublikowano

W kondensacyjnym kotle gazowym (dobrej firmy) nie ma zadnego problemu ze spalaniem "słabego gazu".  Niektóre mają funkcję automatycznej adaptacji do spalanego gazu i nic nie potrzxeba w nich ustawiać, ustawiają się same, i nie wierz w bajki że stosować kondensacyjnego kotła gazowego nie można. Za to trzeba zweryfikować twoje zamierzenia jeżeli chodzi o kocioł dwufunkcyjny. Właściwie odpada możliwość stosowania kotła ogrzewającego cwu przepływowo z tego względu że kotły tego typu są sterowane stałotemperaturowo. A do mieszanej instalacji podłogowo -grzejnikowej powinno się stosować sterowanie pogodowe (sterownik z obsługą min dwóch obiegów grzewczych w tym obiegu z mieszaczem). Z dufunkcyjnych pozostają tylko te z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo, które można kupić ze sterowaniem pogodowym. Myślę że do piętrowego domu najlepsze rozwiązanie to zestaw kocioł jednofunkcyjny + podgrzewacz . Nic nie piszesz o odległościach pomiędzy miejscem montażu kotła a punktami poboru cwu, przy większych odległościach i dużych poborach potrzebna może być cyrkulacja cwu.

Opublikowano

co ty gadasz ,nie da sie stosowac kotła na przepływce ,nie ma najmniejszych przeciwwskazań do stosowania kotła aby pracował przepływowo wszytko kwestia ustawień natomiast kondensacyjny napewno nie bedzie pracował prawidłowo na tym gazie i jesli doradzicie klientowi taki kocioł to napewno bedzie miał problemy ,niestty na tych sieciach z tym słabym gazem sa duze spadki ciśnień zwłaszcza w okresie zimowym i zawsze jest problem jedynie atmosferyki i kotły z zamknieta komora dość stabilnie sobie z tym radzą

Opublikowano

Chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem co napisałem, Oczywiście nie masz racji co do pracy kotła kondensacyjnego na  tzw słabym gazie, a spatki ciśnienia mogą wystąpić i występują  w każdej sieci, i to żadna nowość. Może pracować tylko trzeba kupić odpowiednie urządzenie. Potrzymuje moją opinię odnośnie cwu, sterowania i budowy instalacji,  a autorka niech wyciągnie wnioski sama.

Opublikowano

nie wiem ile instalacji dokonałeś na tym gazie ja przeszedłem chrzest jakies 10 lat temu i kotły do dziś pracują na przepływkach i każdy jest zadowolony ,wiec nie wiem co ty chcesz przekazać z ta przepływką ,natomiast nikomu sie jeszcze nie udało bezawarynie uruchomić kondensata ponadto  większość producentów proponuje tylko kotły do GZ35 jako najsłabszy gaz i zeby poradzić sobie z gazem pomiedzy 22-28 to trzeba troszke doświadczenia zeby ruszyło prawidłowo .Natomiast jesli masz doswiadczenie z takim gazem i uruchamiałes takie instalacje na kotle kondensacyjnym i kocioł osiaga pełna moc ,nie gasnie i nie stwarza problemów to podpowiedz zainteresowanemu jaki model kotła sobie z tym poradzi bez problemu bo to wniesie najwiecej do tej rozmowy

Opublikowano

Większość producentów oferuje kotły do GZ35  i taki "najsłabszy gaz" jest w polskich sieciach, poza Śląskiem gdzie jest jesze gaz koksowniczy (miejski)  Nie mogę się ustosunkować do twoich doświadczeń z gazem "22-28" ..... bo nie bardzo wiem o czym piszesz czy o liczbie Wobiego czy o cieple spalania czy wartości opałowej? W Polskich sieciach nie ma gazu o liczbie Wobiego 22-28 jest tylko 35 czyli GZ 35 watrość opałowa 22 odpada bo w polskich sieciach jest tylko gaz o wartości  od 24. Koleżanka nie podaje gdzie mieszka, jeżeli gdzieś na Śląsku to może mieć dostęp do gazu koksowniczego o niskiej wartości opałowej  16-18 MJ. Na temat tego rodzaju gazu nie chcę się wypowiadać bo nie miałem z nim styczności (może koledzy ze Śląska coś napiszą). Myślę że jak autorka tematu powinna określić precyzyjniej co to jest u niej ten "słaby gaz". Jak GZ35 to nie widzę żadnego problemu z podłączeniem kondensacyjnego kotła gazowego, najlepiej aby był wyposażony w układ kontroli spalania, jak ma gaz koksowniczy to może doradzą koledzy ze Śląska jaki kocioł dobrać.

Opublikowano

Może zacznę od tego, że mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Zapewne najlepiej będzie jak pójdę w pierwszej kolejności do gazowni zapytać dokładnie o jakość tego gazu. To, że gaz jest kiepskiej jakości usłyszeliśmy od sąsiada i to on użył określenia "30" (co tak naprawdę nie mam pojęcia co oznacza).

Odpowiadając jeszcze na pytania, to punkt poboru cwu od kotła będzie maksymalnie do 2 metrów. Dom zamieszkały będzie przez dwie osoby.

Wydawało nam się, że dobór kotła do naszych potrzeb będzie dużo łatwiejszy.

Opublikowano

Gaz do którego mamy dostęp to jest jednak GZ 35, więc chyba nie jest tak strasznie jak przedstawiali to sąsiedzi.

Czy w tym przypadku mogłaby jeszcze prosić o jakąś konkretną poradę? Jaki kocioł w takim razie wybrać?

Czy kondensacyjne przy tak małej powierzchni grzania rzeczywiście dają jakieś oszczędności?

Jaka powinna być moc grzewcza kotła dla dwóch osób przy 100 m2 mieszkania?

To nie jest taka prosta sprawa, kiedy wcześniej nie miało się w ogóle doczynienia z taką dziedziną i tym bardziej, że w każdym sklepie słyszymy dość rozbierzne opinie.

Z góry dziękuje za pomoc.

Opublikowano

I po strachu,

Kocioł dobierasz albo do grzania wody albo do grzania domu - w 99% dobierasz do grzania wody.

Dla dwóch osób to albo przepływowy (2 funkcyjny) ok 25kW albo 1 f z zasobnikiem o mocy zależnej od pojemności zasobnika - dla 2 osób to ok 140-160l a wtedy moc kotła ok 14-16kW lub zasobnik wiszący połączony z kotłem i wtedy kocioł ma moc ok 18 -23kW

Najlepszy to Wolf  CGW - CGW 20/120 , jest też mniejszy CGW 11/100, ale moim zdaniem za mały.

Opublikowano

Gaz do którego mamy dostęp to jest jednak GZ 35, więc chyba nie jest tak strasznie jak przedstawiali to sąsiedzi.

Czy w tym przypadku mogłaby jeszcze prosić o jakąś konkretną poradę? Jaki kocioł w takim razie wybrać?

Czy kondensacyjne przy tak małej powierzchni grzania rzeczywiście dają jakieś oszczędności?

Jaka powinna być moc grzewcza kotła dla dwóch osób przy 100 m2 mieszkania?

To nie jest taka prosta sprawa, kiedy wcześniej nie miało się w ogóle doczynienia z taką dziedziną i tym bardziej, że w każdym sklepie słyszymy dość rozbierzne opinie.

Z góry dziękuje za pomoc.

no i po kłopocie na tym gazie kazdy kondensat pojdzie bez problemu
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

W większości przypadków, jeśli urządzenie nie jest fabrycznie przystosowane do pracy na gaz GZ 35, istnieje możliwość dostosowania jego parametrów pracy do spalania tego rodzaju gazu. W niektórych urządzeniach marki Junkers wystarczy regulacja w innych potrzebny jest dodatkowy sprzęt - przykładowo, kocioł Cerapur Smart wymaga zestawu przezbrojeniowego, który można dokupić. Jego cena to około 55 zł netto. Regulacja (przezbrojenie) urządzenia zakupionego u Autoryzowanego Partnera Handlowego marki Junkers dokonywane jest bezpłatnie w ramach pierwszego uruchomienia.  Problemem w doborze urządzenia dla małej powierzchni nie jest jego moc na potrzeby CO ale znalezienie rozwiązania do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeżeli w mieszkaniu nie ma miejsca na postawienie zasobnika w którym będzie przygotowywana c.w.u., musimy zastosować urządzenia przepływowe, np. kocioł CERAPUR SMART ZWB28 lub urządzenia wiszące z wbudowanym małym zasobnikiem c.w.u. np. CERAPUR ACU  ZWSB 24/28 lub CERAPR ACU SMART  ZWSB 24/30
Urządzenia te mają wystarczającą moc aby zapewnić komfort c.w.u..
 
Pozdrawiam,
Konsultant marki Junkers
 

  • 2 lata później...
Opublikowano

Witam,nowy  dom 110m2+garaż34m2+10m2 kotłownia w całym domu będzie podłogówka garaż 2 grzejnik okna 3 szybowe 7 komorowe ciepły montaż,ciepłe parapety,solbet 24cm+20cm styropianu grafitowego,dom paterowy poddasze nieużytkowe ,jak moc kotła na gaz hydraulik proponuje  gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem na wodę 120L moc 24KW czy ten kocioł nie będzie za duży?

Opublikowano

Nie jestem specjalista ale śmiało mogę powiedzieć ze będzie za duży. Twój dom będzie miał zapotrzebowanie na energię nie więcej niż 5 KW

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.