bossi11 Opublikowano 29 Czerwca 2015 #1 Opublikowano 29 Czerwca 2015 Witam koledzy potrzebuje odpowiedzi na pytanie gdzie zamontować zawór klapowy przy zbiorniku CWU na zasilaniu z kotła czy powrocie chodzi o wyeliminowanie wychładzania kotła przy wygaśnięciu pieca dodam że instalacja grawitacyjna,zbiornik dwu płaszczowy 140l .
sambor Opublikowano 29 Czerwca 2015 #2 Opublikowano 29 Czerwca 2015 Daj na powrocie, na poziomym odcinku
bossi11 Opublikowano 3 Lipca 2015 Autor #4 Opublikowano 3 Lipca 2015 Jeszcze mam pytanie jak założe zawór klapowy to jak z kwestia odpowietrzenia mam grawitacje, zawór nie puści wody powrotem podczas napuszczania tylko zasilaniem kotłowej wleje i zrobi sie duża poducha powietrza jak to rozwiązać,czy samo się odpowietrzy?
Gość Digitrax Opublikowano 3 Lipca 2015 #5 Opublikowano 3 Lipca 2015 Ja robię inaczej: na zasilaniu płaszcza instaluję trójnik, z boku wkręcam zawór zwrotny klapowy a z góry odpowietrznik ręczny. Płaszcz się dobrze odpowietrza i grawitacyjnie zbiornik się nie wystudza.
sambor Opublikowano 3 Lipca 2015 #6 Opublikowano 3 Lipca 2015 Podczas napełniania może pozostać w rurze powrotnej powietrze, ale podczas grzania zostanie ono usunięte. I dlatego po pierwszym grzaniu powinno się dolać wody do instalacji.
bossi11 Opublikowano 7 Lipca 2015 Autor #7 Opublikowano 7 Lipca 2015 Ja robię inaczej: na zasilaniu płaszcza instaluję trójnik, z boku wkręcam zawór zwrotny klapowy a z góry odpowietrznik ręczny. Płaszcz się dobrze odpowietrza i grawitacyjnie zbiornik się nie wystudza. Jak dobrze rozumiem to idąc od kotła to najpierw klapowy potem trójnik i wymiennik? Czy zbiornik dwupłaszczowy musi wisiec pod jakimś kątem ,nachyleniem tak jak te z wężownicą.
kiminero Opublikowano 7 Lipca 2015 #8 Opublikowano 7 Lipca 2015 Zasobnik wieszasz poziomo. Nie ma wskazań do pochylania w jakąkolwiek stronę. Płaszcz czy wężownica muszą być tak zabudowane wewnątrz, by się kieszenie powietrzne nie tworzyły. Dla pomp nawet to nie jest problemem, ale niepotrzebny hałas się robi. Dla dwupłaszcza zrób jak piszesz: w płaszcz śrubunek prosty, w śrubunek nypel i trójnik przelotowo, w odejście górne odpowietrznik ręczny lub automatyczny, a w odejście boczne nypel i zawór klapowy. Można też śrubunek umieścić przed klapowym lub gdzie tam pasuje w zależności od miejsca.
bossi11 Opublikowano 8 Lipca 2015 Autor #9 Opublikowano 8 Lipca 2015 Nie będe zakładał nowego tematu zerknijcie czy wszystko bedzie ok i co myślicie w sprawie tego zaworu bezp 2,5bar w opisie na zdjeciu.Nie zaznaczałem zaworów odcinających ale bedą na wszystkich 4 rurach.
kiminero Opublikowano 8 Lipca 2015 #10 Opublikowano 8 Lipca 2015 Generalnie nie zakłada się dodatkowego ZB dla wymiennika CWU. Jeśli producent zaleca ten montaż, to dla spokoju gwarancyjnego możesz go zamontować i może to być 2,5 bara, bo taki próg maksymalny określa wytwórca. Sprawdź dokładnie, czy to faktycznie wskazanie zabezpieczenia samego zasobnika, czy może maksymalne ciśnienie wody grzewczej zasilającej wymiennik (wtedy wystarczy ZB obok kotła, w tym wypadku 1,5 bara). Jedyna sytuacja, kiedy takie zdublowanie ma sens, to odcięcie zimnego płaszcza grzewczego zaworami kulowymi i następnie rozgrzanie go grzałką elektryczną. Wtedy grzejesz nie tylko wodę użytkową, ale też wodę w płaszczu i ciśnienie w nim wzrasta. Jak duży byłby to wzrost nie wiem.
sambor Opublikowano 8 Lipca 2015 #11 Opublikowano 8 Lipca 2015 Przy dodatkowej grzałce elektrycznej warto dać ten dodatkowy ZB - zabezpiecza on przed wzrostem ciśnienia w odciętym płaszczu podczas pracy grzałki el. Jak nie dasz dwóch zaworów odcinających na zasilaniu z kotła to ZB nie jest potrzebny.
bossi11 Opublikowano 30 Sierpnia 2015 Autor #12 Opublikowano 30 Sierpnia 2015 założyłem klapowy na powrocie z zbiornika CWU i niestety działa tylko z pompą grawitacyjnie nie daje rady dodatkowo problem z odpowietrzeniem jak pompa chodzi to jakby ktoś z kranu wodę lał taki hałas teraz nie wiem czy dać klapowy na zasilaniu zbiornika czy da rade grawitacyjnie jest tam spore przewężenie może to jest problemem czy po prostu nie montować go i po nagrzaniu wody zamknąć zawór ręczny na rurze
sambor Opublikowano 30 Sierpnia 2015 #13 Opublikowano 30 Sierpnia 2015 Jak ma działać tylko z pompą to daj zwykły zawór zwrotny ze sprężyną. Hałas może być spowodowany zbyt wysokim biegiem na pompie lub jej zapowietrzeniem.
bossi11 Opublikowano 30 Sierpnia 2015 Autor #14 Opublikowano 30 Sierpnia 2015 Chodzi mi właśnie żeby nie chodził na pompie tylko grawitacja i czy jak po zagrzaniu wody i zakręceniu zaworu na powrocie do kotła uzyskam ten sam efekt co zawór zwrotny?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.