Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Średnica Rur Do Podpięcia Grzejników


Melmack

Rekomendowane odpowiedzi

A dlaczego zakładasz 55/45? Myślę że nie potrzebnie "zadajesz zagadki" zamiast opisać wszystko co zamierzasz zrobić, czyli jaki sposób ogrzewania, jakie paliwo, jaki kocioł. Musisz pamiętać że im niższa temperatura zasilania tym większe grzejniki, i często przy niskich temperaturach zasilania ich dobór praktycznie niemożliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie potrzebnie "zadajesz zagadki" zamiast opisać wszystko co zamierzasz zrobić, czyli jaki sposób ogrzewania, jakie paliwo, jaki kocioł.

 

Grzejniki dobieram pod 55/45 z myślą, że może kiedyś przejdę na gaz. Teraz będzie kocioł na ekogroszek, ale też nie chcę smażyć kurzu ;) w kaloryferach, bo jestem alergikiem.

 

Schemat:

co.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie 55 C jest dobre dla kondensacyjnego kotła gazowego sterowanego pogodowo, tylko chyba zapomniałeś że te 55 C jest przy temperaturze zewnętrznej -20C. Myślę że powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie jaka potrzebna będzie Ci temperatura zasilania przy temperaturze zewnętrznej na poziomie 0C lub +5C ( takie są temperatury przez większość okresu grzewczego) i jak przy kotle węglowym to osiągniesz? Dobór grzejników na niskie temperatury zasilania jest problematyczny (o czym pisałem wcześniej) i tak naprawdę bez większego sensu ze względu na koszty nawet przy gazowym kotle kondensacyjnym. W tym sezonie grzewczym w mojej miejscowości nie było ani jednej nocy z temperaturą poniżej -10 C ( woj łódzkie) i nawet przy doborze grzejników na 70 C i tak kocioł pracował  by w kondensacji. To jaki jest sens wieszania olbrzymich i drogich grzejników pod zasilanie 55C? Sam sobie odpowiedź. Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna zarówno w kwestii doboru grzejników jak i stosowania kotła węglowego, ale ja inwestorem nie jestem i decyzji nie podejmuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Okej - przekonałeś mnie - końskim targiem mam przeliczone na 65/55. Czy w takich warunkach te średnice rurek są ok? A co do kotła węglowego - chyba nie rozumiem problemu - będzie zawór czterodrogowy i kocioł sobie będzie chodził na 60 stopniach a grzejniki tak jak ustawie krzywą grzania ze stacji pogodowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi się o moduły standardowe np takie http://www.sanitermo.pl/modul-przylaczeniowy-prosty-id-17.html

 

Tam od strony rury jest podłączenie 3/4" - trzeba dać półśrubunki 18x 3/4  http://www.hydraulikasklep.eu/pl/p/CU-POLSRUBUNEK-18X34-/1706

 

A w przypadku rury Cu15 przelutować ją na większą ( mufa redukcyjna 15/18 + rurka 18)

 

Lub śrubunki grzejnikowe lutowane 1/2"/ Cu15 http://www.hydraulikasklep.pl/towar/4341g015004000-ibp-zlaczka-grzejnikowa-braz/ 

z mufą redukcyjną 1/2 / 3/4"

 

Dobry hydraulik da sobie radę.

 

PS

Z tego problemu wynika morał - nie robić inst grzejnikowej zbyt cienkimi rurami

po pierwsze słabsza mechanicznie , po drugie brak wszystkich elementów systemu lutowanego i trzeba się protezami podpierać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu idzie o to, aby nie było strat ciśnienia przy przepływie w rurze, lokalne zwężenie to jedno a cała cienka rura to drugie.

Przy dużych stratach w instalacji są potrzebne mocniejsze pompy, które więcej prądu biorą.

Zastosowanie rur o małej średnicy powoduje też hałasy powstające podczas przepływu i wypłukiwanie miedzi co z kolei powoduje zmniejszenie żywotności instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na wyrysowanym planie rozprowadzenia rur, to jest wszystko OK. Średnicowanie ma znaczenie tylko do punktów rozdzielania instalacji pod poszczególne grzejniki. Bezpośrednie podejścia w zupełności wystarczą z rur fi 15. Nie wyobrażam sobie zapotrzebowania grzejnika na przepływ powyżej 1 m/s, a ta wartość uznawana jest za granicę powstawania szumów (generowanych przez samą rurę). Szumieć to może w CO zawór grzejnikowy i inne "wąskie gardła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 Nie wiem jak nie wiem gdzie , ale zapytam Tu ..  jestem przed montazem CO  na rozdzielaczach  rurkami z miedzi miekiej , piec zwykły kocioł dolnego spalania ..  Chciałbym zapytac  czy rurki fi 18 beda lepsze i trwalsze od rurek fi 15 ? pewno tak , ale czy ma to jakis wiekszy sens  ekonomiczny ( najwiekszy  grzejnik to bedzie  chyba z 22 zeberka aluminiowe  soory ale ile to KW to nie wiem ) ..  15 chca mi załozyc fachmany ..  Czy   mozna podpinać pod rozdzielacz rózne śr. rurek ?... I czy mozna  zastosowac tam gdzie sie da grawitacyjny obieg przy tych rozdzielaczach?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to do mocy grzejnika 2000W (2kW) można dać rurę Cu15 powyżej trzeba rurę Cu18.

1 żeberko ma ok 120-150W w zależności od producenta.

Pod rozdzielacz możesz podpiąć różne średnice.

Ale te 22 żeberka podzieliłbym na dwa mniejsze grzejniki - 2 x 11.

 

Dlaczego robisz w miedzi , jak dajesz rozdzielacze to inst raczej w podłodze, czy PEX nie jest dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dlaczego w  miedźi .. hmm chyba dlatego ze jest bardziej trwała na temperaturę  i  nie osadza się  w niej tak  kamień (chyba )..  tak instalacja  w podłodze..  Dziękuje za szybka odpowiedź..  ale jak można dopytac pana .. czy przy tym układzie moze pracować  na grawitacji  jakiś grzejniki nad piecem? ( bo np w razie braku pradu  by one grzały ) tak sobie myślę .. ale od tych dylematów  już mnie głowa boli   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozdzielaczach zasadniczo nie ma obiegu grawitacyjnego , ale niektóre grzejniki mogą być ciepławe, czyli jakiś przepływ grawitacyjny może nastąpić.

Jak chcesz liczyć na grawitację to daj rury grubsze i specjalne zawory na grzejniki ( o zwiększonym przepływie)

 

Co do trwałości rur to dobry PEX jest trwalszy niż miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jakiś schemat to wtedy można radzić.

Jakby były grzejniki blisko pionu z rury np Cu28 i gałązki Cu22 to grawitacja będzie.

 

Mam nadzieję , że wiesz o problemie połączenia miedzianej instalacji z aluminiowymi grzejnikami - taki układ to w skrajnym przypadku ciągłe zapowietrzanie się instalacji  i przyspieszona korozja rur miedzianych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy tworzywowe są zdecydowanie łatwiejsze i szybsze w montażu, z reguły chropowatość powierzchni wewnętrznych także mają mniejszą więc kamień na pewno będzie odkładał się zdecydowanie wolniej niż w miedzi bądź wcale - widziałem rury ze zwykłego polietylenu PE-Xc po około 12-13 letniej eksploatacji, poza delikatnym zabarwieniu na wewnętrznej powierzchni brak było praktycznie śladów kamienia kotłowego.

 

Osobiście w starej części domu mam dwa grzejniki, co prawda małej mocy tj. około 700W, podłączone rurami PP o średnicy 20 mm - działają tylko na grawitacji bez najmniejszych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jakiś schemat to wtedy można radzić.

Jakby były grzejniki blisko pionu z rury np Cu28 i gałązki Cu22 to grawitacja będzie.

 

Mam nadzieję , że wiesz o problemie połączenia miedzianej instalacji z aluminiowymi grzejnikami - taki układ to w skrajnym przypadku ciągłe zapowietrzanie się instalacji  i przyspieszona korozja rur miedzianych

 No własnie nic nie wiem  o tymm problemie.. A jest jakas rada na to  , czy trzeba   dac inne grzejniki ? nossz   kutwa mać same problemy, musze  cos znowu  sie podszkolic   znowu nowy  temat  

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.