Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

musisz mieć jakiś projekt -przecież piszesz ze masz projektanta .on musi dobrać grzejniki do poszczególnych pomieszczeń ,przekroje rur itd,itp

musi to zrobić na podstawie schematu .Moze ci to zrobić wykonawca ,jezeli wie jak to policzyć.Masz tak banalnie  prostą instalacje, przy okazji zrobioną już u innych sąsiadów.  Odwiedż sąsiada z dołu dowiedz się jak u niego sprawuje się ogrzewanie ,czy moc grzejników jest wystarczająca ,i jaka jest w poszczególnych pomieszczeniach. 

Dowiedz sie co by w tej swojej ewentualnie poprawił.Dowiedz się czy instalacja jest cicha , czy głosna.

poczytaj to:

 

http://muratordom.pl/instalacje/kotly-i-automatyka/bledy-w-instalacji-centralnego-ogrzewania-na-to-uwazaj,31_3159.html

Opublikowano

Bardziej chodzilo mi o to czy musze to zglaszac do Starostwa. Wiekszosc instalatorow potrafi. Z doswiadczenia sama dobrac grzejniki do pomieszczen. Czy w tak malej instalacji warto inwestowac w zawor

Opublikowano

Tak powinno się to zgłosić - tylko kto o tym wie,podejrzewam ze 99% nie ma o tym pojęcia.

Tu masz przyklady na co pozwolenie a co nalezy zgłaszać.W twoim przypadku wymianę pieca z podkową.

http://www.gep.com.pl/artykuly/formalnosci-prawo-budowlane/kiedy-pozwolenie-a-kiedy-zgloszenie/

.Co do zaworu -jezeli będzie tylko jedna pompka na grzejniki i bojler ,zawory termostatyczne   to zawór 4d zbędny.

Opublikowano

Jest dokladnie tak jak piszesz. Jest jeszcze jedna kwestia ze w obecnych piecach jak teraz pala w domu to bywa tak ze dym wydostaje sie przez dzwiczki i leci na mieszkanie i dlatego chcielismy zrobic to w piwnicy. Moze byc taka sytuacja ze jak bedzie sie palilo w tej piecokuchni to tez tak bedzie. Nie wiem czy ciag kominowy jest za slaby. Niby komin czysty.

Opublikowano

Przy piecach kaflowych tak bywa - trzeba przy rozpalaniu otwierać okno -przecież tak pisze w instrukcji palenia w piecach kaflowych. Ważne jak zachowuje się komin w którym   masz piec kuchenny. Piec kuchenny musi mieć odrębny komin ,piece kaflowe mogą mieć wspólny przewód kominowy , i prawdopodobnie dlatego kominiarz powiedział  ze nie możecie się do komina w piwnicy podłączyć. Mówienie ze w kominie nie ma wyczystki to bzdura. Jak taki komin wyczyścić?

W piecokuchni jak ci się komin nagrzeje to ciąg będzie dobry.Palisz cały czas -wygaszasz tylko do czyszczenia.To jest inne  palenie jak w kaflakach. Paląc stale w piecokuchni zużyjesz co najmniej połowę paliwa mniej jak dotychczas o ile nie więcej.Znam to z własnego doświadczenia.

Opublikowano

Jesli znasz to z wlasnego doswiadczenia to czy piecokuchnia wydziela duzo ciepla przez plyte ta u gory? Bo bedzie grzejnik w kuchni i jak bedzie ten piec grzal to moze byc goraco.

Opublikowano

No przecież masz piec w kuchni to wiesz ile płyta daje ciepła -pamiętaj ze będzie grzała dużo dłużej. Nie wiem jak duża masz ta kuchnię -za grzejnikiem możesz zamontować kratkę nawiewną ,przyda się dodatkowe powietrze do prawidłowego spalania ,wpadające powietrze będzie wtedy ogrzane .Nie będzie ciągnąc zimnem po nogach.

Pamiętaj tez o zamontowaniu  czujników czadu.Licho nie śpi. 

Opublikowano

Kuchnia ma ok 12 m2 . jeszcze taka jedna mysl mi sie nasuwa ale nie wiem jak sie maja do tego przepisy. Z tego co kominiarze mowili to mam w piwnicy zaslepiony kanal wentylacyjny i tak myslalem czy mozna w niego wsunac wklad kominowy stalowy i zrobic z tego kanalu komin. Druga sprawa kuzyn ma zobaczyc dokladnie co tam z tymi kominami jest grane ma spuscic w dol linke i zabaczyc dokad ten komin jest zrobiony bo kolega 2 bloki dalej ma komin w piwnicy a mieszka tak samo jak my tylko ze ich blok delikatnie sie rozni nie wiem czym to bylo spowodowane.

Opublikowano

Idż do urzędu tam ci powiedzą (narysują)jakie kominy przynależą do twojego mieszkania ,będziesz wiedział czy w ścianach twojej piwnicy jest jakikolwiek komin.Dowiesz się kto jeszcze ewentualnie z tych kominów korzysta Wtedy będziesz wiedział czy jest jakiś wolny komin .Pamiętaj jeżeli zamontujesz piecokuchnię lub kocioł ,to te urządzenia muszą mieć odrębny przewód kominowy.Wtedy poprosisz kominiarza by ci ten komin sprawdził i wskazał miejsce na wykucie dziury- to jeżeli chodzi o piecokuchnię .W piwnicy każdy komin powinien mieć wyczystkę ,jeżeli tych wyczystek nie ma w twojej piwnicy to być może są po drugiej stronie ściany(u sąsiada).To musisz sprawdzić.

Zeby zamontować w piwnicy kocioł powinno byc w piwnicy okno i wentylacja ,kanał wentylacyjny już masz -wystarczy to skonsultować z kominiarzem ,jeżeli jest możliwość to zrobić wentylację w piwnicy.

Najważniejsze czy twoja piwnica jest w obrębie twojego mieszkania.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Wyjasnilo sie juz troche i konsultowalem sie z projektantem. Rozmawialem takze z kominiarzem i powiedzial ze moge wykorzystac kanal wentylacyjny jako komin bo niestety moj komin konczy sie przy podlodze na 1 pietrze. Wentylacje zrobie sobie w scianie. Kubatura piwnicy spelnia wymogi zeby zamontowac piec 5 kw. Musze puscic rury przez strop do gory korytarzem i je zabudowac oczywiscie bedzie to robione po zatwierdzeniu projektow w starostwie. Zgody od sasiadow tez beda. Czy w takiej sytuacji jesli piec bedzie w piwnicy zamontowac zawor 3d lub 4d czy na taki metraz i oddalenie pieca od grzejnikow nie jest to wymagane?

Opublikowano

Poczytaj jeszcze raz posty # 12,13 i 14 - tam masz odpowiedź na to pytanie.

Ponadto ma być podobno projekt - więc powinien zadecydować projektant a nie koledzy z forum. ;)

Opublikowano

Wlasnie sie dowiedzialem ze od 29 czerwca zmienia sie prawo budowlane i nie bedzie trzeba zglaszac instalacji zewnetrznych i wszystkiego co z nimi zwiazane

Opublikowano

Witajcie. Przegladajac forum natknalem sie na ten kociol http://www.heiztechnik.pl/index.php/kotly-zasypowe/q-hit-plus

Po glebszym przeszukaniu forum poczytalem kilka opinii i sadze ze wybor padnie wlasnie na tego heizyechnika.

Mozecie powiedziec czy lepiej wziac sterownik ht tronic 400 ktory bedzie sterowal takze zaworem 4 d czy zostac przy tym sterowniku i zawor 4 d recznie ustawiany. Piec bedzie obslugiwala gglownie. Mama i siostra i chcialbym zeby byl maxymalnie zabezpieczony

Rozmawialem z instalatorem ktory ma zakladac c.o. Instalator mowi ze z pienicy wyjdzie rurka 18 miedz a w mieszkaniu do grzejnikow 15. Czy nie bedzie szumu? Jak powiedzialem ze chcialbym zeby zainstalowal zawor 4 d to powiedzial ze gdzie sie naczytalem i ze moze zamontowac i nazywa sie to zawor bezpieczenstwa na dodatek zaniepokoilo mnie to ze instalator chce bojler zamontowac na jednej pompce z grzejnikami i mowi ze bedzie trzeba przydlawiac bojler. Instalator robil juz sporo instalacji i nikt nie narzekal.

Opublikowano

Nie podoba mi się ta rurka Cu18 do zasilanie całego mieszkania - powinna być Cu22, wtedy jest OK.

Zawór 4-D nie jest zaworem bezpieczeństwa - lepiej zmień hydraulika!

Dodatkowe pytanie - gdzie będzie naczynie wzbiorcze?

Powinno być w mieszkaniu i do niego oddzielna rura 1" stal lub Cu28!

 

Zawór bezpieczeństwa 1,5 bar na kotle jest obowiązkowy!

 

Pokaż schemat wg którego będziesz to robił.

Opublikowano

Naczynia wzbiorczego nie bedzie. Piec ma domyslnie dzialac w ukladzie zamknietym tak mi mowil instalator. Kuzyn ma liec w takim ukladzie.

Ryra 18 ma isc na zasilanie grzejnikow a z bojlera ma isc 22.

Chcialbym tak zrobic zeby uklad dzialal na grawitacji w razie jakby pradu nie bylo. Schemat to ma indtalator zapewnie w glowie. Mozesz mi doradzic wg jakiego schematu zrobic instalacje? Bede musial chyba instalatora zmienic

Opublikowano

Kocioł musi mieć dopuszczenie do pracy w układzie zamkniętym!

Naczynie przeponowe ok 35-50l.

Z tymi rurami to odwrotnie - z bojlera jak nie masz wanny wystarczy Cu18, a na grzejniki Cu22, oczywiście przy zaw 4-D dwie pompy.

Grawitacja mogła by być jakby były rury Cu28 lub większe.

Poszukaj na forum schemat podstawowy z zaw 4-D - jest tego od groma.

Opublikowano

Ogladalem wiele kotlow i. Wszystkie musza pracowac w ukladzie otwartym.

Az takie duze przekroje rur ? Najwiekszy grzejnik bedzie mial prawdopodobnie 3 kw pokoj 4x4 reszta mniejsza. Myslalem ze grawitacja zadziala takze na takich srednicach. A mozesz cos powiedziec czy lepiej sterowac zaworem 4 d za lomoca sterownika lieca czy to zbedne i mozna reczny zawor?

Opublikowano

Jak się z tematem przespałem, to wymyśliłem taki układ - bezpieczny, zgodny z przepisami i zdrowym rozsądkiem.

W tym układzie naczynie wzbiorcze otwarte jest w mieszkaniu, podobnie jak pompa CO i zaw do ustawiania temp CO.

Temp powrotu pilnuje pompa kotłowa  sterowana zaw termostatycznym na rurze powrotnej.

Jako pompę kotłową można wstawić pompkę cyrkulacyjną 15 -14.

Pozostałe pompy 25-40.

Zaw 3-D może być termostatyczny 35-65C - prostota lub ręczny - tańszy.

 

Przelew z NP do kanalizacji w mieszkaniu, podobnie jak napełnianie instalacji

post-18578-0-10373700-1434531684_thumb.jpg

Opublikowano

Na wstepie dziekuje za zainteresowanie tematem i pomoc.

Myslalem zeby pompe co dac jedna 25-60 alpha 2. Dzis rozmawialem z innym monterem i raczej sie na niego zdecyduje podchodzi zupelnie inaczej do tematu jak ten poprzedni. Mowil zeby do grzejnikow dac cu 28.

W twoim schemacie widze ze zawor 3d jest w mieszkaniu a nie tak jak myslalem ze przy piecu. Nie chcial bym dawac 3 pomp bo to spore koszty. Czy ten grundfos nie wystarczy? Roznica poziomow miedzy piwnica a mieszkaniem to ok 4-45 m liczac do podlogi w domu

Opublikowano

Po pierwsze ten Grundfos może być 25/40 a nie 25/60 - ta pompa (25/60 to do dużej willi - na 20 grzejników)

Wysokość podnoszenia pompy nie ma nic wspólnego z wysokością instalacji - to umowny sposób na pokonanie oporów hydraulicznych instalacji

 

Ten zawór 3-d ma służyć do ręcznej reg temp wody podawanej na grzejniki - tak się robi bez termostatów.

Jakbym dał pompę i zaw 3-d w piwnicy to trzeba by ciągnąć osobną rurę do naczynia wzbiorczego lub dawać wymiennik lub kocioł do układu zamkniętego.

 

Te dwie pozostałe pompy to zwykłe  po 150-200zł/szt.

Dodatkowo można obniżyć koszt kupując pompę Halm zamiast Grundfosa - to dobra pompa prod niemieckiej.

Opublikowano

Ok. A powiedz jak bedzie sie odbywalo sterowanie tymi pompami? Ciagnac kable ze sterownika pieca do mieszkania i jaki sterownik obsluzy 3 pompy? Czy wtedy kupic sterownik ht 300?

Opublikowano

A i jeszcze jedno. W grzejnikach beda zawory termostatyczne zeby mozna bylo plynniej regulowac temperature w pokojach. Bylem zdziwiony na poczatku po co dlawic grzejniki ale juz jestem sporo madrzejszy dzieki temu forum i waszej pomocy

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.