pstr Opublikowano 5 Marca 2015 #1 Opublikowano 5 Marca 2015 Witam, Chciałbym Was poprosić o komentarz do zrobionego przeze mnie schematu kotłowni. A - zawór automatyczny R - reduktor ciśnienia ZF - zestaw filtrów (stacja uzdatniania) GB - grupa bezpieczeństwa ATV 333 - zawór temperaturowy 45 stopni Afriso ATV 333 http://www.afriso.pl/333-dn25-rp1-kvs-9-temp-znamionowa-45degc-p-4112.html?page=1&cPath=1_554_2355_2682 ARV 384 - zawór 3D mieszający Afriso ARV 384 http://www.afriso.pl/384-dn25-rp1-kvs-12-p-3564.html?page=1&cPath=1_554_557_2677 ATM 763 - termostatyczny zawór mieszający Afriso ATM 763 http://www.afriso.pl/763-dn20-g1-zakres-temperatury-35divide60degc-kvs-32-p-4178.html?page=1&cPath=1_554_556_2681 Czy te zawory są odpowiednio dobrane ? Idea sterowania: - zasilanie wymiennika i zasobnika cwu na jednej pompie która pracuje non stop - zawór mieszający na wyjściu zasobnika, żeby uniknąć oparzenia - termostaty na grzejnikach - pompa obiegu grzewczego pracuje tylko w zimie również bez przerw (oraz jest możliwość uruchomienia przez sterownik w lecie gdyby piec zaczął się przegrzewać - chociaż to da marny efekt bo termostaty pozamykają grzejniki) Pytania: 1. czy ochrona powrotu jest tutaj potrzebna jak CWU jest również podpięte pod pompę CO ? 2. czy zawór 3d ARV 384 jest potrzebny czy wystarczy zwykły trójnik ? 3. nie za dużo tych filtrów skośnych ? dokładać dodatkowe zawory przy tych filtrach, żeby było je łatwiej wyczyścić czy nie ma sensu ? 4. czy ta grupa bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym w obiegu zamkniętym CO jest w dobrym miejscu ? 5. brakuje gdzieś jakiegoś zabezpieczenia ?
sambor Opublikowano 5 Marca 2015 #2 Opublikowano 5 Marca 2015 Witam To raczej nie będzie działać. Pomyśl trochę po co ci tyle zaw 3-D? Po co zaw zwrotne na obw CO? A jednocześnie brak pompy grzania CWU. Trochę bez sensu Pozdr.
pstr Opublikowano 5 Marca 2015 Autor #3 Opublikowano 5 Marca 2015 Dzięki za szybką odpowiedź, Masz rację zawór zwrotny na CO rzeczywiście zbędny, został tam z rozmachu bo przy każdej pompie dawałem i kopiowałem. Odnośnie zaworów 3d: ATV 333 - pełni rolę ochrony powrotu. Tak jak napisałem wcześniej tutaj się zastanawiam czy rzeczywiście jest on potrzebny skoro zasobnik jest na tej samej pompie co wymiennik, więc powrót z zasobnika zawsze trochę ogrzeje powrót kotła. ARV 384 - rozdziela obieg na wymiennik i zasobnik. Również tak jak napisałem wcześniej nie jestem pewien czy nie wystarczy zwykły trójnik ? Jaka byłaby korzyść z dodatkowej pompy na CWU ?
sambor Opublikowano 5 Marca 2015 #4 Opublikowano 5 Marca 2015 Oba zaw 3-D nie są potrzebne, Ochronę powrotu zapewnia sam wymiennik, a do rozdzielania wody wystarczy zwykły trójnik, ale rozwiązanie z oddzielną pompą na grzanie wody jest dużym ułatwieniem w lecie lub wtedy jak nie potrzebujesz grzać CO, Dodatkowo będzie trudno wyregulować przepływy przez wymiennik i wężownicę w zasobniku CWU, wymiennik ma większe opory.
pstr Opublikowano 6 Marca 2015 Autor #5 Opublikowano 6 Marca 2015 Tak myślałem, że ochrona powrotu jest na wyrost, czyli to usuwam. Pytanie, o których zaworach zwrotnych mówiłeś wcześniej ? Bo jak teraz patrze to można wywalić wszystkie oprócz tego przy cyrkulacji CWU, zgadza się ? Odnośnie drugiej pompy, ja to widzę tak (nie wiem czy poprawnie). - regulacja przepływu przez wymiennik i wężownice zasobnika - dlatego dałem zawór 3-D pracujący jako zawór rozdzielający, żeby wyregulować ten przepływ (nie mam doświadczenia nie wiem czy w rzeczywistości będzie się dało wyregulować ten przepływ w taki sposób ) - grzanie CWU w lecie - w lecie pompa obiegu grzejników będzie wyłączona więc nagrzany będzie tylko wymiennik, ewentualnie mogę zamykać zawór 3-D Oczywiście przy rysowaniu tego schematu rozważałem osobną pompę do CWU plusy 2 pomp: - osobna (wyższa) temp zasobnika - priorytet CWU - wyłączenie pompy CO i grzanie samego CWU minusy 2 pomp: - dodatkowy koszt (chociaż nie jest on taki duży w skali całej kotłowni), większa komplikacja instalacji - jeżeli używany będzie priorytet CWU i/lub utrzymanie wyższej temp na zasobniku to sterownik będzie się musiał bardziej natrudzić z utrzymaniem stałej temp na piecu. W przypadku 1 pompy pracującej non stop utrzymanie stałej temp jest prostsze. Ale temat założyłem dlatego, że nie jestem pewien swojego rozumowania, więc uwagi mile widziane.
sambor Opublikowano 6 Marca 2015 #6 Opublikowano 6 Marca 2015 Co do minusów: na CWU wystarczy tylko prosta pompa - nawet tańsza od zaw 3-D z siłownikiem. Większość sterowników ma sterowanie pompą, do obsługi siłownika zaw 30-D mogą być potrzebne przeróbki standardowego sterownika. Przy pracy z wymiennikiem musisz na kotle i tak mieć ok 60C co w zupełności wystarczy na potrzeby grzania CWU. Jak pracuje jedna pompa to tak samo jakby pracowały dwie pompy na przemian - gdyż i tak pracuje tylko 1. A z resztą co cię obchodzi "że sterownik się natrudzi". On od tego jest aby pracować.
pstr Opublikowano 6 Marca 2015 Autor #7 Opublikowano 6 Marca 2015 Ja bym tam dal zawór 3-D bez siłownika ustawił go raz i zapomniał, tylko czy dam rade go ustawić ? Siłownik i próba jakiejś automatyzacji tego zaworu odpada, tak jak napisałeś taniej druga pompa. Przy pracy z wymiennikiem musisz na kotle i tak mieć ok 60C co w zupełności wystarczy na potrzeby grzania CWU. Czyli tak naprawdę jedynym plusem z posiadania 2 pomp jest ten priorytet CWU.
sambor Opublikowano 6 Marca 2015 #8 Opublikowano 6 Marca 2015 W przypadku 1 pompy i grzania CWU przez zaw 3-D należałoby zastosować siłownik, ktory przełączy zaw 3-D z wymiennika na weżownicę w bojlerze. Wtedy masz także zachowanie priorytetu CWU Grzanie równoległe nie bardzo na sens.
henryk1953 Opublikowano 6 Marca 2015 #9 Opublikowano 6 Marca 2015 Witaj!!! dlaczego pompe na grzejniki dałeś na zasilaniu? http://www.instalator.pl/index.php/pl/poprzednie-wydania/5895-pompa-na-zasileniu-czy-na-powrocie-bezpieczna-instalacja http://dostudni.net/content/25-podlaczenie-pompy-obiegowej-do-instalacji-centralnego-ogrzewania pozdrawiam.henryk1953
pstr Opublikowano 6 Marca 2015 Autor #10 Opublikowano 6 Marca 2015 Grzanie równoległe nie bardzo na sens. Mógłbyś rozwinąć myśl. Właśnie o takim grzaniu myślałem. Zawór 3-D otwarty np 70% wymiennik 30% zasobnik. W ten sposób zasobnik zawsze ma utrzymaną temperaturę od samego jego dołu a nie od termometru, ale dłużej się nagrzewa po zużyciu. Witaj!!! dlaczego pompe na grzejniki dałeś na zasilaniu? http://www.instalator.pl/index.php/pl/poprzednie-wydania/5895-pompa-na-zasileniu-czy-na-powrocie-bezpieczna-instalacja http://dostudni.net/content/25-podlaczenie-pompy-obiegowej-do-instalacji-centralnego-ogrzewania pozdrawiam.henryk1953 Zdaje sobie sprawę z tego, że pompa najprawdopodobniej dłużej pożyje jak będzie pompować chłodniejsze medium, ale obieg kotła (otwarty) w całości znajduje się w piwnicy, czyli naczynie wzbiorcze jest metr nad kotłem i pompa na powrocie mogłaby wyrzucać wodę do naczynia. Tak wyczytałem.
sambor Opublikowano 6 Marca 2015 #11 Opublikowano 6 Marca 2015 Ostatni raz rozwijałem myśli na maturze, teraz już nie. :P Tu jest technika - albo dasz tak, albo inaczej, albo będzie działać lepiej albo gorzej. Twoja instalacja - rób jak chcesz. Ja ci napisałem, że przy wymienniku tak się nie robi, ale to twoja instalacja, itd..... Z resztą twój argument o grzaniu wody do poziomu termometru jest śmieszny, gdyż masz mieć zaw 3-D na wyjściu z bojlera - po co on? PS Czujnik można wstawić dużo niżej - masz ponoć zasobnik z dwoma wężownicami.
pstr Opublikowano 6 Marca 2015 Autor #12 Opublikowano 6 Marca 2015 No ale chciałbym wiedzieć dlaczego tak się nie robi. Ten zawór 3-D na wyjściu z zasobnika jest po to aby ciepła woda z kranu nie parzyła. Poczytałem teraz i cyrkulacja CWU jest błędnie zrobiona, gdyż nie będzie działać z tym zaworem. Przerobie schemat i wkleję wieczorem poprawiony.
henryk1953 Opublikowano 6 Marca 2015 #14 Opublikowano 6 Marca 2015 Zdaje sobie sprawę z tego, że pompa najprawdopodobniej dłużej pożyje jak będzie pompować chłodniejsze medium, ale obieg kotła (otwarty) w całości znajduje się w piwnicy, czyli naczynie wzbiorcze jest metr nad kotłem i pompa na powrocie mogłaby wyrzucać wodę do naczynia. Tak wyczytałem. Witaj!! Instalację grzejnikową masz zamkniętą i o tą instalację pytałem i dlatego ci podałem linki z których się dowiesz że wtakim przypadku lepiej jest zamontować pompę na zasilaniu a nie powrocie. pozdrawiam.henryk1953
kiminero Opublikowano 6 Marca 2015 #15 Opublikowano 6 Marca 2015 Biorąc pod uwagę Twoje uwagi, proponowałbym to co niepotrzebnie skomplikowałeś uprościć, a to co uprościłeś skomplikować: Obieg kotła może być na jednej pompie i żadnych 3D nie potrzebujesz. Wystarczy na powrocie boilera zamontować zawór regulacji przepływu (zasuwa lub grzybkowy) i otworzyć go tylko na tyle, by woda nadążała się nagrzewać (pewnie 10% otwarcia wystarczy). Reszta przepływu w całości na wymiennik na potrzeby CO, a czego CO nie "zużyje" to na dogrzanie powrotu. Przydadzą się termometry poglądowe we wskazanych miejscach. Standardowo zawory odcinające przed i za pompami, pomiędzy filtry. Zastosowanie TZM dla ciepłej wody wymusza inne wpięcie pompy cyrkulacyjnej z ukierunkowaniem przepływów. Inaczej nie zadziała. Dla stacji uzdatniania zrobiłbym bypass na wypadki "serwisowe". P.S. Można też zamiast zwykłego zaworu na zasilaniu boilera wstawić zawór termostatyczny 3/4" z głowicą wyposażoną w zewnętrzną czujką (kapilarę), którą montuje się na wymienniku CWU. Jak woda się w nim dogrzeje, to boiler jest od zasilania odcinany, gdy temperatura spada, to proporcjonalnie otwiera się zawór.
Gość Digitrax Opublikowano 6 Marca 2015 #16 Opublikowano 6 Marca 2015 Biorąc pod uwagę Twoje uwagi, proponowałbym to co niepotrzebnie skomplikowałeś uprościć, a to co uprościłeś skomplikować: Schem.JPG P.S. Można też zamiast zwykłego zaworu na zasilaniu boilera wstawić zawór termostatyczny 3/4" z głowicą wyposażoną w zewnętrzną czujką (kapilarę), którą montuje się na wymienniku CWU. Jak woda się w nim dogrzeje, to boiler jest od zasilania odcinany, gdy temperatura spada, to proporcjonalnie otwiera się zawór. ib-v2_03.png Podobnie mam u siebie. Pompa 40 na powrocie przed kotłem zasila jednocześnie wymiennik 30 kW i wężownicę zbiornika CWU 400 l. Regulację wody w zbiorniku realizuję poprzez podany wyżej zawór termostatyczny z kapilarą. Zastosowałem 1/2 cala ale na zaworze o zwiększonym przepływie. Głowica ma zakres do 55 stopni a ustawiłem ją na 45 i taka temp. zadowala mnie i domowników. Na kotle mam 60 stopni. W układzie takim priorytetem jest grzanie CWU, gdy zbiornik się nagrzeje zawór z kapilarą zamyka przepływ i tyle co pompa wtłoczy idzie na wymiennik grzejąc obieg C.O. Nie zauważyłem aby w przypadku dużego rozbioru wody ze zbiornika nastąpiło gwałtowne ochłodzenie wymiennika. Widocznie opory przepływu przez węzownicę i wymiennik są podobne. Co najważniejsze powrót kotła mam zawsze dogrzany i wynosi nie mniej niż 45 stopni podczas temperatury na zewnątrz -20. Obecnie powrót ma 5 stopni mniej niż zasilanie. Za wymiennikiem po stronie wtórnej mam dwa obiegi: grzejnikowy 9 sztuk, podłogówka około 200 m2 w sumie 800 mb rury TECE 16 w 10 obwodach.
pstr Opublikowano 6 Marca 2015 Autor #17 Opublikowano 6 Marca 2015 Witaj!! Instalację grzejnikową masz zamkniętą i o tą instalację pytałem i dlatego ci podałem linki z których się dowiesz że wtakim przypadku lepiej jest zamontować pompę na zasilaniu a nie powrocie. pozdrawiam.henryk1953 Hej, sory nie zrozumiałem Cię za pierwszym razem. Przeczytałem te artykuły i zalecają tam montaż pompy na zasilaniu tylko w przypadku układów otwartych. Na układzie zamkniętym gdzie grupa bezpieczeństwa znajduje się przed pompą nie ma żadnych obostrzeń, chyba że coś przeoczyłem. Jest natomiast wzmianka o "trybie nocnym" pompy, i że działa on tylko w przypadku montażu pompy na zasilaniu. Co to jest ten tryb nocny ? Jak się ma do sposobu montażu funkcja auto adapt (tego bym chciał używać) ? Biorąc pod uwagę Twoje uwagi, proponowałbym to co niepotrzebnie skomplikowałeś uprościć, a to co uprościłeś skomplikować: Schem.JPG Obieg kotła może być na jednej pompie i żadnych 3D nie potrzebujesz. Wystarczy na powrocie boilera zamontować zawór regulacji przepływu (zasuwa lub grzybkowy) i otworzyć go tylko na tyle, by woda nadążała się nagrzewać (pewnie 10% otwarcia wystarczy). Reszta przepływu w całości na wymiennik na potrzeby CO, a czego CO nie "zużyje" to na dogrzanie powrotu. Przydadzą się termometry poglądowe we wskazanych miejscach. Standardowo zawory odcinające przed i za pompami, pomiędzy filtry. Zastosowanie TZM dla ciepłej wody wymusza inne wpięcie pompy cyrkulacyjnej z ukierunkowaniem przepływów. Inaczej nie zadziała. Dla stacji uzdatniania zrobiłbym bypass na wypadki "serwisowe". P.S. Można też zamiast zwykłego zaworu na zasilaniu boilera wstawić zawór termostatyczny 3/4" z głowicą wyposażoną w zewnętrzną czujką (kapilarę), którą montuje się na wymienniku CWU. Jak woda się w nim dogrzeje, to boiler jest od zasilania odcinany, gdy temperatura spada, to proporcjonalnie otwiera się zawór. ib-v2_03.png WIELKIE DZIĘKI za poświęcony czas na narysowanie schematu. Tak własnie chciałem przerobić cyrkulacje, na pierwotnym schemacie pompa by stała. Super pomysł z zaworem grzybkowym do regulacji zamiast droższego 3-D. Mam parę pytań: - czy ochrona powrotu jest zbędna dla instalacji z wymiennikiem ? - mogę dołożyć dodatkowo zawór termostatyczny z kapilarą na bajpasie zaworu grzybkowego ? Pozwoli mi to na utrzymanie zadanego przepływu przez zasobnik i jego automatyczne zwiększenie w przypadku spadku temp poniżej tej ustawionej na zaworze termostatycznym (czy ten zawór termostatyczny może być na powrocie ?). Czy takie rozwiązanie ma sens ? - czy na zaworach zwrotnych np za pompa można polegać w przypadku czyszczenia filtra ? czy mogą cieknąć i dać za nimi jeszcze jeden kulowy ? - oprócz przyrządów pomiarowych brakuje jeszcze jakiegoś osprzętu ? - @kiminero czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat poruszony przez @henryk1953 o miejscu montażu pompy zasilającej grzejniki ?
kiminero Opublikowano 6 Marca 2015 #18 Opublikowano 6 Marca 2015 Mam parę pytań: - czy ochrona powrotu jest zbędna dla instalacji z wymiennikiem ? - mogę dołożyć dodatkowo zawór termostatyczny z kapilarą na bajpasie zaworu grzybkowego ? Pozwoli mi to na utrzymanie zadanego przepływu przez zasobnik i jego automatyczne zwiększenie w przypadku spadku temp poniżej tej ustawionej na zaworze termostatycznym (czy ten zawór termostatyczny może być na powrocie ?). Czy takie rozwiązanie ma sens ? - czy na zaworach zwrotnych np za pompa można polegać w przypadku czyszczenia filtra ? czy mogą cieknąć i dać za nimi jeszcze jeden kulowy ? - oprócz przyrządów pomiarowych brakuje jeszcze jakiegoś osprzętu ? - @kiminero czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat poruszony przez @henryk1953 o miejscu montażu pompy zasilającej grzejniki ? Dla układu z wymiennikiem ochrona powrotu jest zbędna. Trzeba po prostu odpowiednio dobrać biegi pomp strony pierwotnej i wtórnej. Zawór termostatyczny może być na powrocie, ponieważ on tylko odcina obieg, nieważne w jakim jego miejscu. Nie widzę sensu do dublowania regulacji temp boilera. Zawór zwrotny będzie trzymał. Wszystko co potrzebne jest na schemacie. Gadżety we własnym zakresie. Pompa grzejnikowa wg mnie jest w dobrym miejscu, na powrocie. Z jednej strony mamy zalecenie montażu na "chłodniejszym" powrocie oraz tak, by wymiennik był po stronie tłocznej pompy, z drugiej jest to "nowe" wskazanie dla wykorzystania obniżenia nocnego dla pomp posiadających tą funkcję. Niżej krótki opis z netu: Obniżenie nocne Tryb nocny działa tylko z programami pracy automatycznej i dla pomp zainstalowanych na zasilaniu. W wyniku trwającego dłużej niż 2h obniżenia temperatury zasilania w instalacji o ok. 10-15°C (kotły na paliwo stałe bez automatyki sterującej) pompa automatycznie zmienia nastawiony tryb pracy na obniżenie nocne, zapewniające minimalne zużycie energii. Po zarejestrowaniu podwyższenia temperatury zasilania, o co najmniej 10°C pompa powróci do nastawionego trybu pracy i wyłączy obniżenie nocne. Poprawiłbym jeszcze podłączenie naczynia, tak by spełniało normę. Tuż przed naczyniem rozdziel trójnikiem rurę bezpieczeństwa i wzbiorczą. Ta pierwsza idzie powyżej naczynia i wchodzi do niego z góry. Sens jest taki, by para odprowadzana była bezpośrednio do przestrzeni powietrznej naczynia.
pstr Opublikowano 6 Marca 2015 Autor #19 Opublikowano 6 Marca 2015 Obniżenie nocne mnie w takim razie mnie nie interesuje, kocioł ma trzymać stała temp a regulacja w pokojach jest na termostatach. Nie będzie obniżenia temp zasilania w nocy. Dzięki za info odnośnie naczynia wzbiorczego. Spotkałem się jeszcze z takimi schematami montażu tego naczynia. Rozumiem, że Tobie chodzi o sposób przedstawiony na drugim schemacie. Są jakieś plusy montażu jak na schemacie pierwszym ? Średnica rur wszędzie 28mm ?
kiminero Opublikowano 6 Marca 2015 #20 Opublikowano 6 Marca 2015 Średnice określa norma i zdrowy rozsądek. Nie musi być miedź, można stalą czarną 25. Będzie dużo taniej. Wersja z rozdzielnymi rurami robi się wg normy trochę inaczej. Rura wzbiorcza też jest wpinana w kocioł z góry. To co na rysunku 1. ma pozwolić wykorzystać spływającą z naczynia wodę do schłodzenia kotła, czyli jest "wariacją na temat", bo nie o to chodzi w zabezpieczeniu kotła. Chodzi o bezpieczne przeprowadzenie go przez okres przegrzania. Dla ciebie wystarczy wersja 2.
pstr Opublikowano 9 Marca 2015 Autor #21 Opublikowano 9 Marca 2015 Hej, Mam jeszcze jedno pytanie. Zawór termostatyczny do mieszania cwu jaką powinien mieć wydajność ? Kvs 1,6 wystarczy czy kupić kvs 3,2 ?
kiminero Opublikowano 9 Marca 2015 #22 Opublikowano 9 Marca 2015 Wystarczy 1,6. Większość wodomierzy ma max przepływ 2,5 m3/h, więc ten 3,2 to na duży wyrost by był. Jak założysz większy krzywda się nie stanie ale nie widzę sensu.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.