Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzanie C.o.


robolitos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

 

Posiadam instalacje C.O. otwartą z pompą na zasilaniu. Wyrównawczy od pieca jest przesunięty o jakieś 0.5m (w łazience piec w kuchni) Piec jest z podkową z blatem grzewczym. Nad pompą jest zamontowany odpowiecznik automatyczny tak samo jak na kaloryferze w łazience który jest 0.4 m niżej od wyrównawczego. poniżej pompy jest trójnik na j.w zasilanie.

1. dwa grzejniki łazienka i przedpokój pociągniete rórką 15 mm

2. Pozostałe 4 grzejniki rurka 18 mm tak jak reszta instalacji.

 

Podczas grzania piec, kaloryfer w łazience cały czas się zapowietrza. Wcześniej automatycznego odpowietrznika nad pompą nie było ale wtedy nie mogłem wogule nagrzać w piecu. Teraz zanim rozpale muszę odpowietrzać kaloryfery jak i piec oraz dolewać wody sporo dolewać inaczej problem nagrzać. Zbiornik wyrównawczy w trakcie grzania zimny jak diabli i nie mam pewności jak jest podłączony przez fachmena czy zasilanie czy powrót. Zobaczyć nie mam jak bo podłączenie jest za wanną obudowaną, temp na termometrze max 50 jest pod odpowietrznikiem znad pompy nie wiem czy to rzeczywista temp ale gdy jest odpowietrzone i poluzuje tenże odpowietrznik leci ciurkiem wiec nie działa auto może przez zbyt niską temp nie wiem. Proszę o pomoc ja z tego jestem lewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejzewam ze zbiornik podłoczony jest za pompa i pompa wyopompowywuje wode az jej brakuje i dlatego sie zapowietrza no nie rozumiem tych facjhowców przeciez powietrze to najmniejszy problem dla instralatora zbiornik musisz miec podłaczony przed pompa i wyniesiony na maks jak sie da po drugie odpowietrznik rowniuez maks wysoko przedłuzyc na rure 15 i podnies nawet do poziomu zbiornika jesli mozesz to daj foto tej jakby powiedziec to instalacji i te połaczenia za wanna tez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

W twoim układzie CO zainstalowanie zbiornika wyrównawczego na wysokości 40 cm nad grzejnikiem w łazience jest błędem.Takie połączenie mogło by być prawidłowe jeśli pompa była by w powrocie.W obecnym układzie pompa wyrzuca wodę z układu i zapowietrza układ,następuje przerwa w obiegu wody.Należy przenieść naczynie na większą odległość w stosunku do grzejnika łazienkowego ,który znajduje się pod pompą.Zwiększ o kolejne 40 cm i będzie wszystko dobrze.

W naczyniu przelewowym nie należy instalować samoczynnych odpowietrzników,należy zainstalować dodatkowo rurę odpowietrzającą,która umożliwi odpowietrzenie układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę podnieść wyżej zbiornika. Mam sąsiada nad sobą. Prędzej obniżyć grzejnik. Nie mam na zbiorniku auto odpowietrznika tylko na kaloryferze w łazience. Jak po zmianie wysokości grzejnika ustawić pompe? Teraz jest na 2 biegu cała instalacja prucz tego grzejnika w łazience jest na tym samym poziomnie.

Czy nie będzie wylewać się woda z wyrównawczego jeśli dodam rurke do góry? bo musiała by lać na sufit jak przyjdzie ciśnienie. I czy zamiast tego nie wyciągnąć rurką tego odpowietrznika na kaloryferze w łazience? Było by to prostrze technicznie w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie spotykam się z tym problemem ,że nie można wynieść naczynia powyżej swego mieszkania.Miałem zaproponować Ci opuszczenie grzejnika,ale rozwiązuję ten problem inną metodą w takich sytuacjach,wykonuję inne naczynie bardziej pojemnościowe.Wtenczas ilość wody wyrzucanej w takich sytuacjach odbiera naczynie i nie ma takiego odpływu do kanalizacji.Nie wiem czy u Ciebie jest to możliwe ,aby zainstalować takie rozwiązanie.Chodzi mi o estetykę,w sytuacji trudnej czasami jest warto tak postąpić.Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarcxzy ze bedzie miał podłaczony zbiornik przed pompa wtedy zadne takie rzeczy nie beda sie działy a taka roznica poziomów wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarcxzy ze bedzie miał podłaczony zbiornik przed pompa wtedy zadne takie rzeczy nie beda sie działy a taka roznica poziomów wystarczy

 

Co rozumiesz przez danie zbiornika przed pompą? Mi instalacja z pompy rozchodzi się na dwie gałęzie (kaloryfer łazienka i przedpokój i na pozostałe cztery grzejniki. Pompa jest podłączona pionowa w dół na zasilaniu. Jaki punkt odniesienia brać aby ustalić czy jest przed czy za?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie spotykam się z tym problemem ,że nie można wynieść naczynia powyżej swego mieszkania.Miałem zaproponować Ci opuszczenie grzejnika,ale rozwiązuję ten problem inną metodą w takich sytuacjach,wykonuję inne naczynie bardziej pojemnościowe.Wtenczas ilość wody wyrzucanej w takich sytuacjach odbiera naczynie i nie ma takiego odpływu do kanalizacji.Nie wiem czy u Ciebie jest to możliwe ,aby zainstalować takie rozwiązanie.Chodzi mi o estetykę,w sytuacji trudnej czasami jest warto tak postąpić.Wybór należy do Ciebie.

Aktualnie mam naczynie 10L. Na jakie zwiększyć? Już jestem tak zdesperowany, że estetyka idzie na bok. Zrobie wszystko byle to odpowiednio działało. Nawiązuje jeszcze do pytania jaką moc ustawić na pompie P1 [W] 1 bieg 25 2 bieg 35 trzeci 45. Gdy mam na drugim biegu i jest zapełniony wodą to w łazience na tym wysoko postawionym grzejniku dość mocno z odpowiecznika ciśnie tą wode a na pierwszym delikatnie spływa. Wnioskuje, że w pierwszym przypadku mocniej ciśnie wode na wyrównawczy. Jednak na pierwszym biegu dalej na tym odpowieczniku wydowbywa się powietrze cały czas ale reszta instalacji się nie zapowietrza. Pozdrawiam i dzieki za wszystkie info do tej pory i proszę o dalszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam naczynie 10L. Na jakie zwiększyć? Już jestem tak zdesperowany, że estetyka idzie na bok. Zrobie wszystko byle to odpowiednio działało. Nawiązuje jeszcze do pytania jaką moc ustawić na pompie P1 [W] 1 bieg 25 2 bieg 35 trzeci 45. Gdy mam na drugim biegu i jest zapełniony wodą to w łazience na tym wysoko postawionym grzejniku dość mocno z odpowiecznika ciśnie tą wode a na pierwszym delikatnie spływa. Wnioskuje, że w pierwszym przypadku mocniej ciśnie wode na wyrównawczy. Jednak na pierwszym biegu dalej na tym odpowieczniku wydowbywa się powietrze cały czas ale reszta instalacji się nie zapowietrza. Pozdrawiam i dzieki za wszystkie info do tej pory i proszę o dalszą pomoc.

Witam,

 

Dobierając naczynie należało by wiedzieć ile jest wody w Twoim układzie,10 l jest to nie wielkie naczynie.Stosuje się wskażnik od 4 do 8% wody znajdującej się w układzie.Ważną sprawą jest odległość naczynia od ostatniego grzejnika,w Twoim przypadku znajduje się on bardzo blisko.I tu należy przewymiarować naczynie zbiorcze.Wypuść wodę z całego układu dokonując pomiaru jej ilości ,i nie mniej niż dwu krotność normy można przyjąć.Im jest naczynie większe przy takich rozwiązaniach tym lepiej ,niech woda podnosi swój stan w naczyniu.Aby sprawdzić czy naczynie jest na zasileniu czy powrocie ,należało by przy rozpaleniu dotknąć rurę i zobaczyć która z nich zaczyna się pierwsza rozgrzewać.Jeśli naczynie znajduje się na zasileniu ,to ta rura będzie się rozgrzewać pierwsza.Z odpowietrzników i ile grzejnik jest odpowietrzony nie może wylewać się woda,sprawdż czy one są dobre.Może pływak jest zablokowany jakimś brudem i woda ciągle wypływa.Wskazałeś że pompa jest pionowo w dół,określa to że jest na powrocie ,zobacz czy strzałka wskazuje ten kierunek.O ile jest na powrocie i przy pompie jest odpowietrznik,następuje zasysanie pływaka.Jeśli jest to możliwe to zniż grzejnik w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed pompą znaczy wychodzi z pieca ciepła woda w to miejsce jestt wpiety zbiornik dopiero pozniej filtry pompa itp i napewno bedzie oki tylko wazna rzecz rura do zbiornika musi isc ez zadnych syfonów czyli najlepiej delikatnie w bok i do gory do zbiornika pozdrawiam i gwarantuje ze bedzie grzało nawet jesli zbiornik bedzie o 20 cm wyzej od grzejnika a te 10 l to wez..... zamontoj zbiornik przynajmniej 30 l za duzy do tej instalacji ze dwa razy ale zapomnisz ze masz problemy z CO .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest podobne do kolegów woda z instalacji ucieka ci przez naczynie przelewowe (wzbiorcze) rurą przelewową.

 

1. W twoim przypadku - jedno pietro powina być pompa o małej wydajnosci (40) i na pierwszym biegu jesli wody gdzie brakuje to znaczy że grzejnik wczeniej trzeba przydławić (kryzowanie ukladu).

 

2. Naczynie przed pompą znaczy na ssaniu pompy. ty prawdopodobnie masz na tłoczeniu więc woda w naczyniu sie podnosi i rurą przelewową ucieka do kanalizacji. Koniecznie sprawdż i to zmień powinno wystarczyć chyba że:

 

3. Normalnie naczynie podłańcza się 3 rurami ale nie chcę się powtarzć (patrz forum i moje posty). Jeli bys tak miał to pompa koniecznie na 1 biegu a i tak było by ryzyko że poziom wody w zbiorniku sie podniesie powyżej przelewu - trzeba w

by w tedy zrobić bajpas z zaworem dławiącym na pompie w celu dokładnej regulacji (dla laika może wydawać się to ciut za skomplikowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.