Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzanie Się Grzejników Na Górnej Kondygnacji


PiotrPB

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mój problem polega na tym, że remontowałem stary dom więc została zamontowana instalacja CO, na dole z PEX, a na górze z miedzi, grzejniki aluminiowe, łącznie jest 15 grzejników. Na dole ok. na górze co dwa trzy dni odpowietrzam, grzejniki zimne od 5-6 żeberka.Naczynie przelewowe ok. 15 l. ale wiem, że z uwagi na brak miejsca wysokośc  nad najwyższym grzejnikiem od dolnej części zbiornika to zaledwie 8 cm, czy to może powodować ciągle zapowietrzenie,  co byście poradzili, skoro nie ma innej opcji na zmianę umiejscowienia zbiornika, może odpietrzniki automatyczne ?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Jeśli dolna część zbiornika wyrównawczego podłączona jest z zasilaniem kotła na trójniku przed pompką to jak najbardziej będzie łapał powietrze u Ciebie. Problem można rozwiązać podpinając zbiornik wyrównaczy w powrót, a na zasilaniu dać zawór bezpieczeństwa 1,5 bar.

  • 3 tygodnie później...
Gość Digitrax
Opublikowano

Jeśli dolna część zbiornika wyrównawczego podłączona jest z zasilaniem kotła na trójniku przed pompką to jak najbardziej będzie łapał powietrze u Ciebie. Problem można rozwiązać podpinając zbiornik wyrównaczy w powrót, a na zasilaniu dać zawór bezpieczeństwa 1,5 bar.

No chyba Cię Bóg opóścił. Nie wprowadzaj w błąd ! Poczytaj PN.

Opublikowano

Zobacz jak wyglada u mnie ta innstalacja ?

ladna bombka :) zacznij od poprawnego wpiecia naczynia ...

Opublikowano

Wepnij naczynie wzbiorcze tuż przy kotle na trójniku i problem powinien zniknąć. Kolega Sanitkolas ładną bombkę radzi :) jak mawiał Kaziuk z "Konopielki" - pisanie to nie mówienie, głupot się nie pisze :) nie widzę też u ciebie zaworu bezpieczeństwa, jeśli go nie ma to go koniecznie wkręć, może być zamiast tego korka po prawej stronie kotła. 

Opublikowano

No chyba Cię Bóg opóścił. Nie wprowadzaj w błąd ! Poczytaj PN.

Znam dokładnie kolego. Ale jak się mają nasze normy do takiej sytuacji, gdy zaciąga powietrze?? W układach z pompą i naczyniem wzbiorczym otwartym sytuacja zdarza się często w większości przypadków wina leży po stronie wysokości montażu naczynia (nawet jeśli teoretycznie zamontowane jest na odpowiedniej). Wówczas prawie na pewno dochodzi do samoczynnego zapowietrzania się instalacji, gdyż wysokość statyczna ciśnienia generowana przez zbiornik wyrównawczy jest niższa od ciśnienia pracy instalacji i poprzez otwarty atmosferycznie zbiornik wyrównawczy powietrze zostaje zassane do instalacji. Niestety nie zawsze da się zamontować go wystarczająco wysoko (np. domek parterowy), a problem zostaje rozwiązany gdy podłączymy naczynie w powrót (tak jak podłącza się naczynie dwururowo.)

 

Na pewno bezpieczniejsza jest sprawna instalacja bez powietrza niż taka która ciągle się zapowietrza i powoduje zagotowanie kotła ( bo to już niebezpieczne jest) Zresztą na tym forum była już taka sytuacja podobnie rozwiązana. 

Gość Digitrax
Opublikowano

Może i znasz ale nie rozumiesz.

Przyłączenie naczynia otwartego wyłącznie do powrotu to nagięcie przepisów i zdrowego rozsądku.

Opublikowano

Jeśli dolna część zbiornika wyrównawczego podłączona jest z zasilaniem kotła na trójniku przed pompką to jak najbardziej będzie łapał powietrze u Ciebie. 

 

Nie ma możliwości aby przy tak podłączonym naczyniu pompa na zasilaniu zaciągała powietrze

Opublikowano

Właśnie jest możliwość kolego majschi (wyżej masz wytłumaczenie dlaczego) i bardzo często tak jest tym bardziej że większość naczyń gdzie tak się dzieje jest tylko 0.5 m wyżej niż najwyżej powieszony grzejnik. I co na to normy? Wtedy bardzo ładnie to widać gdy po wyłączeniu pompy wywala wodę z naczynia. Miałem takich sytuacji kilka i problem był rozwiązany przez podniesienie naczynia lub w zależności od sytuacji podłączenie w powrót i dodatkowo dołożenia zabezpieczeń.

 

Kolego Digitrax no tak się składa że rozumiem. Przeczytaj dokładnie co napisałem o podłączeniu dwururowym, a nie wyłącznie do powrotu.

Opublikowano

No tak jak napisałem wcześniej widziałem wiele takich instalacji zgodnych z normami i nie działały prawidłowo. Norm uczyłem się wiele lat temu wałkowaliśmy je dosyć często więc lektura dla mnie zbędna ja tylko pisze co później wychodzi w praktyce, a ilość założonych tematów czy to na tym forum czy innych o samoczynnym zapowietrzaniu się instalacji itp. itd. tylko to potwierdza i tak jak powtarzam i co na to normy?

Opublikowano

Normy są między innymi po to aby nie dochodziło do takich sytuacji

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19373-ci%C4%85g%C5%82e-zapowietrzanie-si%C4%99-uk%C5%82adu-centralnego-ogrzewania/

 

Wpinanie naczynia w powrót nie jest rozwiązaniem problemu zapowietrzania który w każdej instalacji w której występuje może być spowodowany czymś innym.

 

W instalacji opisywanej w tym temacie najprawdopodobniej problem stanowi  połączenie miedzi z aluminium.

Opublikowano

Kolego wszystko się zgadza. Normy trzeba przestrzegać i nie ma dyskusji tylko że czasem norma mówi jedno, a praktyka drugie. Opisze przykład: instalacja otwarta, rury stalowe ze spadkami etc. wykonana zgodnie z normami, nie było się do czego doczepić. Po napełnieniu i odpowietrzeniu wszystko pięknie działa. Po dwóch dniach przestał grzać jeden grzejnik, póżniej część drugiego. Instalator przyjechał na miejsce (mój kolega) i odpowietrzył wszystko. Wkońcu nowa instalacja napełniona dwa dni temu powietrze gdzieś mogło być. Po dosłownie kilku godzinach znów jeden przestał grzać. Sytuacja się powtórzyła, a klient sam odpowietrzał grzejniki praktycznie codziennie. Reszta działała prawidłowo problem był z dwoma, które były zamontowane 5 cm wyżej niż reszta. Kolega przyjechał i zaczął szukać nieszczelności, może coś przeoczył. Niestety bezskutecznie. Po oględzinach zauważył, że pompa na 3 biegu jakby zasysa powietrze, a po wyłączeniu pompy woda przelewa się przez naczynie (ok 0.3 l). Naczynie zamontowane było 0,5 m nad tymi dwoma grzejnikami i podłączone przed pompą, wszystkimi zaworami etc, w układzie jednorurowym, a przed naczyniem trójnik wpięcie od góry no i przelew z odpowietrzeniem osobno. Wszystko zgodnie z normami, a rurę doprowadził 1 1/4 cala w odcinku prostym.

 

Pomimo wielu lat w zawodzie nie pomyślał, że winą może być w tym przypadku naczynie wzbiorcze. Przecież wszystko zgodnie z normami, wysokość odpowiednia etc. Wkońcu stwierdził, że pompa łapie powietrze przez naczynie (wystarczyło, że te dwa grzejniki były 5 cm wyżej niż reszta i tam pojawiało się powietrze). Jednak był mały problem, ponieważ nie było możliwości podniesienia naczynia ze względu na konstrukcję budynku. Przerobił sposób podłączenia naczynia i teraz wszystko jest ok. Woda w kotle gotowała się dwa razy ze względu na uszkodzenie sterownika (nie rozłączał wentylatora po dobiciu do żądanej temp.) i nic nie "wywaliło, pękło etc."

 

 

Normy są między innymi po to aby nie dochodziło do takich sytuacji

http://forum.info-og...ego-ogrzewania/

 

Jak sam widzisz wszystko było zgodnie z normami, a instalacja zapowietrzała się. Niestety norma na takie przypadki zasysania powietrza odpowiedzieć nie potrafi, a zdarzają się.

 

A co do miedzi z aluminium mam tak u siebie 2 grzejniki dla celów testowych od jakiegoś roku i szczerze mówiąc póki co nic się nie dzieje :) Także widzisz są różne przypadki i różne przyczyny, a norma jedna.

 

 

Naczynie przelewowe ok. 15 l. ale wiem, że z uwagi na brak miejsca wysokośc  nad najwyższym grzejnikiem od dolnej części zbiornika to zaledwie 8 cm, czy to może powodować ciągle zapowietrzenie,  co byście poradzili, skoro nie ma innej opcji na zmianę umiejscowienia zbiornika,

Gość Digitrax
Opublikowano

Nawet jeżeli dno naczynia jest 30 cm ponad najwyższym  grzejnikiem a grzejniki są na poziomie kotła a pompa znajduje się na zasilaniu po stronie ssawnej naczynia to nie ma opcji by powietrze dostało się przed pompę. Gdyby tak się działo to by było widać wir w naczyniu otwartym a zapewne tak nie jest. Tutaj jest inny problem, który powoduje zapowietrzenie układu. Kawitacja czyli wytrącanie się pęcherzyków powietrza w wodzie za turbiną pompy. Dzieje się tak przy małym napływie wody przed pompą np przez zastosowanie rury o zbyt małym przekroju. Magicy także na kotle potrafią wkręcić odpowietrznik i to przez niego także może zasysać powietrze. Ludzie instaluja zbyt wydajne pompy do swoich układów np 25/60 lub większe zamiast 25/40, która wystarcza w 90 % instalacji. Nawet na 1 biegu zbyt duża pompa za szybko może "mielić" wodę a ta poprzez zbyt małe ciśnienie statyczne wytrąca pęcherzyki powietrza i tłoczy je do obiegu CO skytecznie zapowietrzając grzejniki.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.