Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem Wam przedstawić moją sytuację. Kupiłem parter kamienicy 120m2 cały parter. Nade mną sa 2 pietra i mieszkaja 4 rodziny. Kominy są 2 na całą kamienice i sa po 2 przewody kominowe. Tylko jedna rodzina nade mną ma piecokuchnie, a drugi przewod sasiad ma założone co. Ja kupiłem to mieszkanie z CO tylko piec wymieniłem, niestety ostatnio zapalily sie sadze bo kominy nie były czyszczone i poszla wina na mnie jako nowego lokatora ;/ mam zakaz palenia od spółdzielni, nadmieniam ze ja miałem wygaszone w momencie palenia się sadzy a musiał korzystać sąsiad z góry no nie ważne chodzi o to ze mam zakaz i jak z tej syt. wybrnać. Aha ja mam to wykupione na wlasność natomiast te 2 mieszkania nade mną sa administracji ja naleze do wspolnoty. Nikt nie ma ogrzewania legalnie w tej kamienicy i innych.

Pozdrawiam, z góry dziękuje za odpowiedz.

Mariusz G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz w umowie, kominy są pewnie wspólne a nie Twoje żeby karać jednostkowo. Ja bym wezał mistrza kominiarskiego na ekspertyzę i do sądu z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!
 Za ogrzewanie mieszkań odpowiada właściciel budynku(administracja,wspólnota),nie właściciel mieszkania.
Z tego co piszesz wynika że jest tam ogromny burdel ,jeżeli chodzi o ogrzewanie.Udaj się do Inspektora Budowlanego, dowiesz się które kominy przynależą do twojego mieszkania i z jakiej formy ogrzewania można w tym budynku korzystać..Z tych kominów masz prawo korzystać. Jeżeli te przewody kominowe są niesprawne to (administracja,wspólnota ) musi te kominy wyremontować, Przecież płacisz  haracz na fundusz remontowy., łaski nie robią,Właściciel budynku ma obowiązek dbać o system ogrzewania w budynku(remont instalacji CO jak jest ,  remont lub odbudowa piecy kaflowych ,jak są) i ma przestrzegać aby przepisy nie były łamane przez lokatorów.Za to wszystko właściciel budynku (administrator) odpowiada przed inspektorem.najmniejszą karą jest wysoka grzywna.
A na marginesie - jedyną w zasadzie dopuszczalną formą centralnego ogrzewania na paliwa stałe w budynkach wielorodzinnych jest wymiana trzonu kuchennego na piecokuchnię..
Wiecej na ten temat znajdziesz w postach na moim profilu.
Nie stoisz na straconej pozycji - zawsze możesz wyremontować to co  będzie trzeba na własny koszt - odbijesz sobie to w czynszu, o ile stwierdzą ze nie mają pieniędzy na remont.

Tu masz przykład samowoli budowlanej i postawę życzliwego sąsiada.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19133-samowola-budowlana/
Pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozmawiałem z prezesem tego burdelu i mówie, że zima i czy jest opcja cofnięcia zakazu bo jak sie mam ogrzać, on na to jest zima to logiczne ze jest zimno pozostaje panu ogrzewanie elektryczne :/ chyba przeznaczylbym cała wyplate na to albo i by brakło. Mowiłem ze skoro są kominy to też chce korzystać to powiedział ze ktoś coś wczesniej zrobił a teraz prawo jest inne to mu powiedziałem ze poprzedni wlasciciel pierwszy zrobił co odp ze sa przepisy i musze miec pozwolenie kominiarza. Wentylacja ogarne wypuszcze rure ok 2 m z piwnicy przez okienko ale problem z przewodem kominowym i pomyslałem o kominie wewnetrznym skladka poszlaby na administracje i wspolnote tylko czy wyrazi zgodne na to Pan od zabytków  :/ Aha powiedziałem ze chce w takim razie przywrocić poprzednie formy ogrzewania chodziło mi tu o kaflaki ale czy zdaje sobie sprawe ze jest to kosztowne ( oczywiscie ze nie chce) powiedział ze oni tylko interesuja sie kominami a piece na wlasny koszt ale i tak nie zaloze bo do kazdego komina co podłączone ;/ odnosnie piecokuchni tez nie moge założyć chyba ze podepne sie pod 2 przewod gdzie jest piec co natomiast nie moze byc w piwnicy pozatym duzo ciepla ucieknie i watpie ze ogrzeje 120m i pewnie spale z 6 ton wegla. Kumpel ma 50 m i na dzien dzisieszy spalill 2 tony a zima nie byla sroga ;/ nie wiem jak go załatwić jutro ma być kominiarz i bede z nim debatował. jestem w czarnej dupie .... tak kominy są wspólne.

Aha odnośnie piecokuchni moge ją mieć w piwnicy mam zejscie do niej z mieszkania schodami ? czy musi być w mieszkaniu nie chce sobie robic na kuchni syfu i standardu lat 60 ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

Piwnica jest przypisana do  twojego mieszkania .Musisz mieć zgodę właściciela budynku na zmianę formy jej użytkowania.

Jeżeli zgadzają się żebyś zamontował piec w piwnicy ,to możesz zamontować kocioł. Jak widzę administrator w ogóle nie panuje nad ogrzewaniem budynku.Panuje całkowita samowola.Każdy montuje co chce i gdzie chce.Niech ci da zgodę na piśmie na postawienie kotła w piwnicy .On przepisów nie zna.

Jeżeli ten budynek jest zabytkowy to na dostawienie komina zewnętrznego nie uzyskasz pozwolenia.

Dlaczego nie możesz zamontować pieca w kuchni. Przecież taki piec kiedyś tam był. Jeżeli tak to musiał mieć odrębny  przynależny do tego pomieszczenia przewód kominowy.

Już ci pisałem sprawdz jaki był system ogrzewania w tym budynku i jakie przewody kominowe przynależą do twojego mieszkania Właściciel budynku musi ci udostępnić dostęp do tych kominów ,jeżeli wymagają remontów to musi ten remont wykonać na własny koszt.

Jeżeli  to mieszkanie kupiłeś od administratora ,bez sprawnego podstawowego ogrzewania zapisanego w książce budynku .Jeżeli takiego ogrzewania nie ma to kupiłeś mieszkanie z wadą prawną Możesz sądownie unieważnić zakup tego mieszkania.

Właściciel budynku miał obowiązek sprzedać ci mieszkanie z ogrzewaniem wykonanym zgodnie z prawem.Jeżeli tak nie jest to musi na własny koszt doprowadzić do stanu który będzie zgodny z prawem.

 pozdrawiam, henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam 2 piwnice skladające sie z 3 pomieszczeń natomiast jest zrobione wejscie do piwnicy z mieszkania, przebitka przez strop piwnicy. Tak wiem ze nie mam szans na komin zewnetrzny ale moze uda sie zrobic na klatce schodowej ? i doprowadzic do mojej piwnicy. Jak kupowałem mieszkanie od właściciela mowił że każdy ma tak a nie inaczej robione rozumiesz o co mi chodzi, tylko ze wsyscy tam pala tak od 10 lat albo wiecej. Odnośnie uniewaznienia zakupów ja już tam władowałem naprawde sporo pieniędzy :/

"Właściciel budynku miał obowiązek sprzedać ci mieszkanie z ogrzewaniem wykonanym zgodnie z prawem.Jeżeli tak nie jest to musi na własny koszt doprowadzić do stanu który będzie zgodny z prawem." czy mogę się powołać na prawo budowlane ? konkretnie? bo prezes uważa ze to moja sprawa ogrzewanie a ich interesuja kominy i opinia kominiarza.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!

W necie jest dużo na temat który cię interesuje np:

 odpowiedzialnosc.pdf

Wszystko to o czym dyskutujemy jest unormowane prawnie. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy możesz zadzwonić do Rzecznika Praw Obywatelskich, taki jest w każdym mieście powiatowym .On ci wskaże wszelkie normy prawne i powie jak rozwiązać twój problem.A wtedy najczęściej wystarczy telefon rzecznika do administratora .

 

Ps. przecież administrator przyznał że odpowiada za kominy -jeżeli tak, to niech ci taki komin wskaże z którego możesz korzystać ,tym bardziej że jesteś współwłaścicielem kominów .A administrator tylko zarządza waszym majątkiem i odpowiada prawnie za prawidłowe zarządzanie.

pozd.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, bł wczoraj kominiarz i powiedział, że istnieje coś takiego że jeśli to istniało już kilk alat wczesniej i nie sprawiało problemow to nie powinni zakazywać bo nie można stosować nowego prawa do starych budynkow bo tego nie przeskoczymy pozatym powiedział ze powinien mi udostepnic komin czyli albo rury albo dodatkowy komin.

Pozdrawiam, zaczynam walczyć!

MariuszG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

 Powiem ci więcej ;jeżeli udostępni ci tylko jeden przewód kominowy ,przez co będziesz zmuszony do zrobienia CO etażowego. i jak ci da na piśmie że to możesz zrobić.To za całą instalację i kocioł musi zapłacić.Instalacja w twoim mieszkaniu przechodzi wtedy na własność wspólnoty,przez co wszelkie koszty naprawy i usuwanie usterek przechodzi na wspólnotę.Ty natomiast jezeli będziesz robił tą instalację musisz mieć projekt i instalacja musi być wykonana przez uprawnioną osobę oraz odbiór kominiarski na piśmie.

Prawidłowa dokumentacja jest najważniejsza ,wszelkie pozwolenia obowiązkowo na piśmie.

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.