Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o +C.w.u, Kocioł Buderus Kp18


Szymson

Rekomendowane odpowiedzi

Hydrofor ma w sobie naczynie przeponowe (poduszkę powietrzną) więc jeśli na zasilaniu zimnej wody do bojlera nie masz zaworów zwrotnych to nie ma potrzeby dawać naczynia przeponowego do cwu wystarczy zawór bezpieczeństwa 6 bar.

 

Niestety hydrofor wyklucza zastosowanie układu zamkniętego co. Aby zabezpieczyć kocioł w układzie zamkniętym potrzebna jest wężownica schładzająca oraz zasilanie zimnej wody niezależne od dostaw energii elektrycznej którego hydrofor nie spełnia. Więc naczynie przeponowe do co jest Ci nie potrzebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest bufor ciepła to wystarczy zapewnić odbiór ciepła do bufora i nie potrzeba innych zabezpieczeń.

Np ładowanie grawitacyjne bufora wystarcza całkowicie jako zabezpieczenie układu.

Bufor 800l bez problemu przejmie ciepło powstałe ze spalenia ok 20kg drewna

Dodatkowo potrzebne jest odpowiednio duże naczynie przeponowe i odpowiedni ZB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Dlatego taniej będzie to zrobić w układzie otwartym:

- naczynie otwarte w najwyższym punkcie instalacji podłącz do wyjścia kotła rura metalowa min. 25 + przelew 25 może być PEX

- zbiornik CWU jak i bufor podłącz grawitacyjnie do kotła rurami o przekroju przyłączy kotła

- za buforem zainstaluj zawór 3D 1" a za nim filtr i pompa 25-40 do zasilenia obiegu C.O.

 

Proste i tanie w budowie i eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość ZB dałem 2,5 bar. układ musi być zamknięty z kilku czynników:

1.nie mam miejsca na  strychu na zbiornik i rury

2.układ będzie podgrzewany podczas nieobecności grzałka w buforze , naczynie by zamarzało.

3.chcę cała kotłownie zmieścić w piwnicy

 

Z ilością pomp to widzę każdy ma inną wizje; 1,2 lub 3 pompy. Muszę też jakieś sterowanie do tego mieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobisz to tak jak przedstawił to rysunkowo kolega @Digitrax post wyżej to wystarczy sterowanie pompy termostatem pokojowym + termostat sterujący grzałką w buforze.

Ale nie wiem czy taki układ zabezpieczy zasobnik CWU i kocioł.

Trzeba pomyśleć o grzejniku w kotłowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 6/4" to jak pamiętam z podstawówki to właśnie 1 1/2" czyli masz duże dobre rury DN50.

Tam jest przydatny zawór zwrotny , ale trzeba dać klapkowy, zabezpieczy on bufor przed rozładowaniem ciepła przez stygnący kocioł.

Zawory bezpieczeństwa  najlepiej daj dwa - na górze kotła i na buforze .

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

6/4" = 1 1/2" = 1,5 cala czyli tak jak myślałem jest to DN40 i takimi rurami wykonaj połączenie kocioł - bufor.

Zbiornik CWU zapewne będzie miał przyłącze 1" (DN25) lub 1 1/4" (DN32). Przyłącze do niego wykonaj rurą o średnicy jego przyłącza jako odnoga od rury DN40, która będzie biegła do bufora. Zawór zwrotny klapowy także o średnicy przyłączy wężownicy zbiornika CWU zainstaluj na zasilaniu wężownicy a nie na powrocie kotła. Ma to na celu zapobiec wystudzaniu sie zbiornika CWU gdyby w kotle wygasło i temp bufora byłaby niższa niż temp CWU. Wtedy grawitacja by poszła do tyłu (pod warunkiem, że zbiornik CWU i bufor byłby na tej samej wysokości).

post-2387-0-58267800-1427834135_thumb.png

Edytowane przez Digitrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
W dniu 20.01.2015 o 19:27, Szymson napisał:

Poniżej schematy jakie proponuje producent kotła

post-61680-0-64057400-1421778381_thumb.jpg

post-61680-0-54756500-1421778404_thumb.jpg

Witam, poszukuję instrukcję obsługi do buderusa kp 18 i te dwa skany to jedyne co mogę znaleść. Czy istniała  by szansa na podesłanie zdjęć lub skanów? potrzebował bym też schemat podłączenia sterownika do tego pieca.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.