Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Podpowie mi ktoś jak pozbyć się spieków? Generalnie nie ma tragedii, ale chciałbym się ich pozbyć a nie wiem juz który parametr należy skorygować.

 

Palnik to mała ekoenergia

 

 Obecnie ustawienia

 

1. Nastawa temp.kotła 55 stopni

 

2. Dla 100% mocy

- czas między podawaniem - 35 sek

- wydajność dmuchawy 7

 

3. Dla 1% mocy

- czas między podawaniem 2:10 sek

-wydajność dmuchawy 1

 

4. Podawanie 3 sek

 

Wysokość kopca przy takich ustawieniach jest praktycznie cały czas jednakowa,tylko te spieki które powstają na całym obwodzie kołnierza retorty.Spieki są raczej kruche. 

 

Palę ekoretem.

 

Dmuchawa to WBS 6a ,przysłona otwarta maksymalnie.

Maksymalna temp. spalin którą kocioł osiąga dochodząc do temp zadanej to 83 stopnie.Sadzy praktycznie niewiele produkuje,jest tylko jasno brunatny pył który wystarczy zmiotką potraktować.Przy większym nadmuchu temperatura spalin oczywiście wzrasta ale też powstają większe spieki. Obniżając nadmuch,zaczyna już nie dopalać groszku i temp spalin spada a nie chcę już schodzić niżej tą temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te spieki spadając nie wyrywają z palnika niedopalonych węgielków, to bym się nimi nie przejmował - skoro wszystko inne gra...

 

Ewentualnie przysłoń delikatnie wlot dmuchawy - masz niskie potrzeby na moc maksymalną, sprawdź, jak bardzo możesz stłumić dmuchawę, gdy kocioł idzie pełną parą. To powinno zmniejszyć spieki, ale może przyczynić się do zwiększenia wytrącania sadzy, zwłaszcza, że idziesz z bardzo małymi mocami (choć u mnie też kocioł porusza się głównie w proporcjach podawania zbliżonych do Twoich)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze,czy przymykając przysłonę powiedzmy na 2/3 i jednocześnie zwiększając odpowiednio moc dmuchawy,uzyskamy to samo co przy otwartej zupełnie przysłonie i mniejszej mocy dmuchawy? Czy może regulując przysłoną możemy zniwelować problem zapadającego się kopca żaru z powodu zbyt mocnego ciągu kominowego i taka jest tylko jej rola....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa zupełnie inaczej się zachowuje przy otwartej i przesłoniętej przesłonie - ale efekty spalania można uzyskać podobne (trzeba eksperymentalnie dobrać wartości nadmuchu dla przesłoniętej dmuchawy, żeby czystość spalania nie spadła, a spieki żużlowe się zmniejszyły).

Natomiast jeżeli masz duży ciąg kominowy, przesłonięta dmuchawa ograniczy "wysysanie" kopca, o ile piec jest szczelny i nie ma gdzieś "lewego" powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.