Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziwnie Działająca Instalacja. Czy Jest Ok?


lukluk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, znajoma poprosiła mnię o sprawdzenie instalacji ogrzewania jej domu gdyż nie do końca działa ono ok.

 

Rozejrzałem się i obrysowałem schemat instalacji i wydaje mi się, że zawór trójdrożny jest źle zamontowany gdyż jedna strona powinna być podpięta do wyjścia ciepłą z pieca, druga do wyjscia na kaloryfery a trzecia podpięta do rur z chłodną wodą odpływową a tu jest jakoś dziwnie. Instalacja to: piec Galmet na ekogroszek. Zawór trójdrożny Afriso z siłownikiem, sterownik zaworu st-430 oraz sterownik do pieca Galmet Perfect.

 

Proszę o sprawdzenie schematu (rys. 1).

Wydaje mi się, że jest coś zamieszanie z podłączeniem rur zasilających w ciepło i czy nie powinno być to zrobione jak w rys. 2.

 

Zdjęcie (załącznik nr 3) pokazuje realne połączenia.

 

A samo działanie jest dziwne, aby przekroczyć punkt rosy i nie skraplała się woda ustawiłem sterownik pieca na temp ok 65'C. Temperaturę w sterowniku zaworu 3-drożnego ustawiłęm na 50'C.

Ku mojemu zdziwieniu piec zaczął ładować i grzać, a tempratura zaczęła spadać... dziwne... jakby sterownik zaworu trójdzielnego wpływał na temperaturę widy w kotle. 

 

Wg mnie temperatura wody w piecu powinna wzrosnąć do 65'c a zawó powinien wymieszać dając 50'C na grzejniki.

 

Proszę o pomoc. Pozdrawiam Łukasz

 

 

post-61457-0-79206600-1420394388_thumb.jpg

post-61457-0-01915000-1420394409_thumb.jpg

post-61457-0-51073900-1420394593_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu grzejnikowym nie ma potrzeby regulacji temperatury wody na grzejniki! Grzejniki to nie podłogówka aby obniżać im temperaturę zasilania. Za to powinno się dbać o ochronę kotła przed niską temperaturą powrotu i do tego powinien być zastosowany zawór 3D (montaż 3D i pompy na powrocie). Drugi schemat jest prawidłowy ale jak napisałm nie ma potrzeby regulacji temperatury wody na grzejniki. Mam nadzieję że kocioł jest zabezpieczony (naczynie wzbiorcze) czego nie widać na schematach i zdjęciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik przelewowy jest juz go nie rysowalem... czyli rozumiem, ze na piecu i na zaworze ustawiam optymalna temperature dla pieca a temperature regukuje termostatami na grzejnikach? A czy obecna instalacja taka jak pokazano na rys1 ma lrawo dzialac bo jednak piec dziala dziwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"lukluk" ty się najpierw zdecyduj co chcesz osiągnąć. Czy obniżenie temp. wody na grzejniki czy podnieś temp. powrotu do kotła. Jak to pierwsze to pompa na zasilaniu za zaworem 3d, a jak drugie z pompą na zasilaniu to ona musi być przed zaworem a sam zawór ma rozdzielić strumień wody na grzejniki i powrót do kotła, albo zawór 3d i pompa na powrót tylko wtedy naczynie wyrównawcze musi być odpowiednio wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chce sprawdzic czy taka konfiguracja jak jest teraz jest prawudlowa. I wiem juz, ze nie bo ktos oprocz zaworu ktory powinien hyc miedzy piecem a kaloryferami zrobil obwod ktory bezposrednio zasila kaloryfery ciepla woda z oieca omijajac zawor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.