Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Rejs 20Kw - Spalanie 50Kg / Doba Pomocy!


kasia99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w ustawieniu tego pieca a w zasadzie to ograniczenia ilości spalonego ekogroszku.

A więc tak piec REJS 20kw sterownik tech ST-37 RS , nastawy temp zadana 45C podawanie 7s przerwa 30s nadmuch 7 otwarty na max

ekogroszek nie ma dużego wpływu na ilośc spalania , tzn tani czeski 50kg/doba , dobry drogi polski 45kg/doba

Powierzchnia ogrzewana to jakieś 250m2 , dom ocieplony steropian 10cm , 7 grzejników + 2 pokoje duże podłogówka , woda bojler na prąd

Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi i uwagi odczego zacząć

Pozdrawiam Katarzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje mi się, że 50 kg czeskiego groszku na taką powierzchnię , jaką ogrzewasz i przy takiej temperaturze jaką mamy teraz , to nie tragedia , a raczej bliżej przyzwoitego wyniku !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj kolego ;). Ja mam prawie 200m2 i spalam obecnie 25 kg ledvickiego (17.5kj).

Przysłona otwarta na maxa i max na sterowniku? Coś mi się wydaje ze trochę za mocno dmuchasz i ciepło ucieka w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nastawy temp zadana 45C podawanie 7s przerwa 30s nadmuch 7 otwarty na max

ekogroszek nie ma dużego wpływu na ilośc spalania , tzn tani czeski 50kg/doba , dobry drogi polski 45kg/doba

 

Proponuję 7s podawanie,przerwa 55s,nadmuch 5,podnieś temp. zadaną do przynajmniej 50*

Masz termostaty na grzejnikach? i mieszacz na podłogówkę?

Jak wygląda popiół?

Dobrze jest mieć zamontowany termometr spalin na czopuchu(wyjściu spalin z kotła)i ustawić parametry ta ,żeby nie przekraczać 140*

termometr np. taki:

 

http://allegro.pl/termometr-analogowy-tarczowy-sonda-0-350c-metalowy-i4911693621.html?source=mlt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj kolego ;). Ja mam prawie 200m2 i spalam obecnie 25 kg ledvickiego (17.5kj).

Przysłona otwarta na maxa i max na sterowniku? Coś mi się wydaje ze trochę za mocno dmuchasz i ciepło ucieka w komin.

Fajnie masz opisany kociołek-tuning :D

A poważnie dość dużo spala jak na ten metraż domu,ocieplonego. Chyba że piec kiepski,a i ocieplenie powiedzmy kiepsko wykonane. Strop ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za podpowiedzi , a więc juz odpowiadam

piec 2 letni , strop ocieplony wełna , ściany 10cm st , dom 8 letni , nadmuch 7/10 , brak termostatów na grzejnikach , przy podłogówce jest regulacja i dodatkowa pompka , popiół sypki bez większych spieków , rodzaj ekogroszku nie wpływa jakoś poważnie na ILOŚĆ (minimalna różnica czeski a pieklorz za 1000zł) , termometrów spalin i powrotu brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sprawdź chociaż metodą chałupniczą rurę dymową- możesz zaryzykować i spróbować dotknąć lub prysnąć na nią odrobinę wody. jak się okaże gorąca to koryguj nadmuch w dół, mozliwe ze wywalasz sporo ciepła kominem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc mam troche więcej info , temp powrotu 38-40 C , na rurze do komina powyżej 100 C tylko do tylu mam termometr , obecnie ustawiłam zadaną na 50C , piec chodzi jakieś 5-7 minut i wyłącza się na jakieś 6-8 minut , jutro bedę się bawiła siłą nadmuchu zgodnie ze wskazówkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd wiadomo że jest najlepszy gdy jest najwyższa? i kiedy jest najwyższa? i jaka ma być ta najwyższa?

 

ja uważam (moze mylnie) że spaliny powinny mieć rosządny poziom(100-170stC) a spalanie powinno przebiegać tak aby w popiele nie było niedopałów i dużych spieków. wtedy myślę że jest najlepsza zawartość tlenu w spalinach i najlepsza sprawność zarówno procesu spalania jak i wymiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z książek, własnych eksperymentów i eksperymentów innych. Słynny eCoal też jest pobudowany na tej zasadzie. Najwyższy CO2 i najbardziej optymalny nadmiar tlenu, to najlepsze spalanie, najwięcej ciepła w wymienniku i najwyższa temperatura spalin.

Nie widać tego na codzień, bo kotły pracują za krótko i w permanentnych stanach przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam, najwyższa temp spalin jest przy optymalnym dla spalania nadmiarze powietrza. Dawno temu Zawijan założył temat "o sterowaniu kotłem z Zawijanem" na FM i tam koledzy drążyli zagadnienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle to wiem

nie wiem tylko jaka ta najwyższa temperatura ma być- dla zwykłego użytkownika. i tego chyba nikt nie wie i nikt nie sprawdzi czy przy 150 czy przy 200stC ten nadmiar powietrza jest dobry czy dużo za duży.

można też użyć argumentu że na każde 10stC przypada 1% straty kominowej tylko nadal nie wiadomo czy te spaliny mają odpowiedni skład i czy nie ma tam za dużo tlenu a strata nie wynosi 30%np :( .

zawijan podawał wyniki sprawności dle OEP i na mocy nominalnej 16KW spaliny  miały 154stC.

to ile ma być jak kocioł pracuje z połową lub mniej niż połową tej mocy przez większość sezonu?

 

dlatego też staram się promować pracę ciągłą aby unikać podtrzymań zwłaszcza długich aby warunki pracy były choć odrobinę lepsze

 

same niewiadome moi Panowie same niewiadome ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku tygodni ustawiam pracę kotła tak,żeby w ogóle się nie odstawiał.

Temp. spalin od 110*do ok.140* po tygodniu palenia i wtedy czyszczę kocioł.

Nie stwierdziłem przy pracy ciągłej wyższego spalania,jest za to dużo jaśniej w środku kotła(barwa pyłu jasno brązowa/jasno szara).

Jak się odstawiał był ciemniejszy.

Zdjęcia jak to wygląda zamieściłem w innym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się po raz kolejny tłumaczyć jak ustawić kocioł. Przejdę odrazu do podsumowania.

Nie da się, bo węgiel jest do zadka.

ludziska używają czecha jako podstawowego paliwa,  dają radę dobrze ustawić parametry i dobrze go spalić. to że jest słabszy nie oznacza że jest do niczego, niestety trzeba mieć świadomość że na takim opale nie uzyska się spalania rzędu 15kg/dobę. trzeba też uważać dobierając parametry bo kiszący się czech to szybkie zabójstwo kotła i często komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktem jest że i Pieklorz nie jest łatwym węglem- no chyba że masz na myśli wegiel jako ogół paliw

 

jedyne co warto brać teraz to jakieś tematy pokroju Jareta, może retopal, ewentualnie wesoła ale tu też według niektórych loteria. wychodzi że najmniej problemów z węglami zza wschodniej granicy- moze więcej kamienia i popiołu ale mniej kłopotów ze spaleniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.