Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powolne nagrzewanie podłogówki


Adams20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To jest moj pierwszy post a zarazem pytanie.

Przed 6-tygodniami wylano mi posadzki a od 3-tygodni wygrzewam podłogi i tu pojawia się pytanie. Czy, przy max. odkręconych obwodach, przepływy na rotametrach (podziałka od 0 do 3) wynoszące w zależności od obwodu od 1 do max 1,5 l/min są ok ?

Dlaczego pytam ? - poniewarz po pierwszych 3-dniach grzania temp. 25c powrót był całkowicie zimny po kolejnych 3 z temp. 30c podobnie, zaczął się robic cieplejszy jak podniosłem na 35c to był 8-dzień grzania. Dzis temp. zasilania wynosi 40c powrót wyraznie chłodniejszy

 

Dodatkowa informacja. Jak zakręce 7 obwodów i zostawie 1 to przepływ podnosi sie do 3 l/min i po 30 min. na powrocie jest ciepła woda

 

Podłogówki jest 120 m2, 8 obwodów, pompa 25/40

 

post-4972-1230582445_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pytasz czy przepływ 1.5 l/min jest wystarczający

ja bym sprawdzał temp na zasil i powrocie i tak ustawc przepływ aby róznica nie była wieksza niz 10 st

sam zauwazyłes ze przy 1 obw przepływ wzrasta do 3 i szybciej sie nagrzewa

to przy wszystkich obw trzeba zwiekszyc wydajnosc pompy , nie piszesz na którym biegu obecnie pracuje pompa jakie sa róznice w długosciach poszczególnych obwodów , na jakich poziomach sa ułozone , jaki jest TZM jego przepustowośc typ VTA3xx

mozesz zrobic próbe raz z jedna drugia raz z druga połowa połowa obwodów aby długosc rur była porównywalna przy 120 m2 masz ponad 700m rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem dzisiaj temp. i przy zasilaniu 42c które jest podane na listwe zasilającą, powroty na obwodach od najkrótszego do najdłuższego mają temp. od 29c do 22c.

Temperatury na powrotach odzwierciedlają przepływy na rotametrach (mniejszy przepływ niższa temperatura).

Najmniejsze przepływy są w pomieszczeniach najbardziej oddalonych (max. długość 1-obwodu nie przekracza 100m najkrótszy około 50m).

Rozmieszczenie obwodów, 6 na parterze 2 na piętrze, wszystkie zasilane z jednego rozdzielacza na parterze

TZM z zakresem regulacji temp. od 20 do 43c typu nie znam

Pompa, pracuje na 3-biegu !! mozę pompa jest za słaba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To jest moj pierwszy post a zarazem pytanie....

zdecydowanie pompa 25/60 po piersze niskie parazmetry zasilania czyli ok 38 zasilanie i przepływ ok 2 powinien sie utrzymywac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no juz chciałem pisac na ten temat bo to jest 3/4 ?

nie zam histerezy przepływu tego zaworu mozesz podac jaki jest kvs?

jak jest ok 3m/h to bedzie ok przy maks połozeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no juz spawdziłem tragedia połowa z tego co potrzeba to jest kvs 1,6 lipa wiec ten zawór i pompa obowiazkowo dlatego ze zbiegiem czsu zwieksza sie opory w instalacji i tak bedzies musiał ja wymienic a po co ta ma zap... na 3 biegu???

i moze jeszczenie starczyc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rury da sie przezyc powinny byc 28 ale dobra jak wypłucze kolana to bedziesz widział jak cieknie za 8-10 lat ale ok zawór taki miedzy kvs 2,6-3,3 i pompa a tak na marginesie to uczen to robił czy ktos z łapanki bo estetycznie ale takie byki to elementarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale parametry to tak 45zasilanie maks 22 temp podłogi maks kładac termometr na podłodze powrót min 22 do 35 st przy maks zasilaniu i to sa normalne parametry a pompe zawsze powyzej 50 m daje sie 25/60 i zawsze jest spokój a ajk przezawór tyllewody nie moze przeleciec to pompka od roweruu nie przepompujesz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tego niezauwazyłem i uwazam ze na wymiennik powinien byc wysoki parametr a tenzawór dopiero przy pompie na CO to jest moje zdanie bo temp powrotu to juz zabzpieczasz wymiennikiem na małym obiegu ale jak grzeje dobrze toboki to upewnia sie jedna aprawa ze zawór napewno przy tym układzie powyzej kvs 3,3 nawet 3,5 dlatego ze dwie pompy beda sobie wyszarpywac wode w tego samego wymienika o tych samych parametrach załuzmy ze podłoga ok 3 m i grzejniki tez i mamy na wymienniku przeciag na wysokich parametrach bedzie to pracowała lepiej czyli na wymiennik 60 czy powycej na podłoge pozniejpojdzie 2m wody z obiegu podłogówki i 1 m dobranej z wymiennika co da temp wypadkowa załuzmy 40st podobna sparawa z CO jak byzalozyc ten zawór z a wymienikiem na układzie cO i tak wyjdzie zesumaryczny przepływ wyjdzie ok 2 m/h anie 6 to sa załozenia obrazowe wzorami nie bede rzucał pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To jest moj pierwszy post a zarazem pytanie.

Przed 6-tygodniami wylano mi posadzki a od 3-tygodni wygrzewam podłogi i tu pojawia się pytanie. Czy, przy max. odkręconych obwodach, przepływy na rotametrach (podziałka od 0 do 3) wynoszące w zależności od obwodu od 1 do max 1,5 l/min są ok ?

Dlaczego pytam ? - poniewarz po pierwszych 3-dniach grzania temp. 25c powrót był całkowicie zimny po kolejnych 3 z temp. 30c podobnie, zaczął się robic cieplejszy jak podniosłem na 35c to był 8-dzień grzania. Dzis temp. zasilania wynosi 40c powrót wyraznie chłodniejszy

 

Dodatkowa informacja. Jak zakręce 7 obwodów i zostawie 1 to przepływ podnosi sie do 3 l/min i po 30 min. na powrocie jest ciepła woda

 

Podłogówki jest 120 m2, 8 obwodów, pompa 25/40

Witam ,moim zdaniem troszkę za mały masz ten zawór , ale zaczął bym od regulacji przepływów podłogówki za pomocą tych rotametrów bo po to one tam są, powinieneś tak pokręcić aby na każdym obwodzie uzyskać ten sam przepływ i po ok jednej dobie grzania zmierz temperature na powrocie i koniecznie wewnątrz pomieszczenia bo to najbardziej powinno Cię interesować.chyba że te rotametry zdjełano w Chinach to możesz sobie zamiast nich korki wkręcić i będzie lepiej działać.

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór masz na bank zile zamontowany tam gdzie trójkącik ma iść na grzejniki a powrót zamień z zasilaniem,zawór owiększej przepustowości np11l

 

Witam,

 

W zaworze czterodrożnym ESBE nie ma potrzeby sugerowania się tymi wytłoczonymi na mosiężnym korpusie trójkątami, kwadratami czy kółkami. To są oznaczenia poglądowe i nie mają żadnego wpływu na jakość czy zachowanie prawidłowych parametrów pracy. Generalnie zasada jest taka:

-Zasilanie z kotła z jednej strony ( nieważne czy jest to lewa, prawa, góra czy dół ) - dla uproszczenia i biorąc pod uwagę rozpatrywany przypadek z prawej: na dół powrót do kotła, na wprost zasilania powrót z instalacji i u góry zasilanie instalacji. Ustawienie skali: w kierunku powrotu z instalacji ma być połowa "5", na dół -45 st kątowych "0" i u góry +45 st kątowych "10". Jeśli natomiast zasilanie z kotła jest z tej samej strony, co przyjęte wyżej, a na dół zasilanie instalacji to na wprost dalej powrót z instalacji a u góry powrót do kotła. Ustawienie skali nastawy zaworu musi zostać ustawione odwrotnie niż podałem powyżej, czyli na dół -45 st kątowych patrząc na wprost powrotu z instalacji ma być "10" a w górę +45 st kątowych "0".

 

W uproszczeniu: zawsze powrót z instalacji ma być naprzeciwko zasilania z kotła, podłączenie pozostałych rur, czyli powrotu do kotła i zasilania instalacji nie ma znaczenia. Tylko: jeśli patrząc od strony zasilania kotła w kierunku powrotu z instalacji ma być zawsze ustawione na skali "5", czyli połowa zakresu, a maksimum jest 45 st kątowych pomiędzy powrotem z instalacji a zasilaniem instalacji c.o.

 

Powyższe dotyczy każdego typu zaworu czterodrożnego. Zamiana miejscami uwzględniając oznaczenia na zaworze mija się z celem.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór masz na bank zile zamontowany tam gdzie trójkącik ma iść na grzejniki a powrót zamień z zasilaniem,zawór owiększej przepustowości np11l

 

Zastosowany przez kolegę Adams20 zawór ESBE czterodrożny ma współczynnik przepływu Kvs 10 czyli 10 m3/h, co jest wystarczające na spokojnie 350 m2 ogrzewanej powierzchni.

 

I jeszcze jedno: zastosowany w ogrzewaniu podłogowym zawór mieszający TZM o Kvs 1,6 spokojnie wystarcza do 150 m2 podłogówki. Podobnie jak i rura o średnicy 22 mm. Jednak niewłaściwie została dobrana nastawa temperaturowa zaworu. Powinna być 35 - 60 a nie 25 - 40. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne. Sprawa pompy - będzie działać bez problemu 25/40. Błędem w Twojej instalacji jest zastosowanie zaworu zwrotnego na odcinku pomiędzy powrotem z podłogówki a powrotem do wymiennika ( powinien być klapowy zamontowany w zespole pompy pomiędzy zaworami ) i brak odpowietrzników automatycznych na obu belkach rozdzielacza i za pompą na trójniku. Zamontuj tam odpowietrzniki Afriso i wywal te zamontowane ręczne grzejnikowe. Sprawdź jeszcze kierunkowość TZM. Niestety bez wymontowania go się nie da. Jednak jak go wymontujesz to sprawdź, czy patrząc w światło zasilania TZM-a z wymiennika otwór dolotowy w TZM-ie jest na dole a wylot do podłogówki na górze otworu montażowego.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,moim zdaniem troszkę za mały masz ten zawór , ale zaczął bym od regulacji przepływów podłogówki za pomocą tych rotametrów bo po to one tam są, powinieneś tak pokręcić aby na każdym obwodzie uzyskać ten sam przepływ i po ok jednej dobie grzania zmierz temperature na powrocie i koniecznie wewnątrz pomieszczenia bo to najbardziej powinno Cię interesować.chyba że te rotametry zdjełano w Chinach to możesz sobie zamiast nich korki wkręcić i będzie lepiej działać.

Pozdrawiam Tomek

 

 

Jak próbuję wszystkie przepływy ustawic na jedny poziomie to mam max. 1l/m i po 24 godzinach temp. na powrotach są podobne około 22-23c przy zasilaniu 42c.

Rozdzielacz w komplecie z rotametrami jest firmy GORGIEL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W zaworze czterodrożnym ESBE nie ma potrzeby sugerowania się tymi wytłoczonymi na mosiężnym korpusie trójkątami, kwadratami czy kółkami. To są oznaczenia poglądowe i nie mają żadnego wpływu na jakość czy zachowanie prawidłowych parametrów pracy. Generalnie zasada jest taka:

-Zasilanie z kotła z jednej strony ( nieważne czy jest to lewa, prawa, góra czy dół ) - dla uproszczenia i biorąc pod uwagę rozpatrywany przypadek z prawej: na dół powrót do kotła, na wprost zasilania powrót z instalacji i u góry zasilanie instalacji. Ustawienie skali: w kierunku powrotu z instalacji ma być połowa "5", na dół -45 st kątowych "0" i u góry +45 st kątowych "10". Jeśli natomiast zasilanie z kotła jest z tej samej strony, co przyjęte wyżej, a na dół zasilanie instalacji to na wprost dalej powrót z instalacji a u góry powrót do kotła. Ustawienie skali nastawy zaworu musi zostać ustawione odwrotnie niż podałem powyżej, czyli na dół -45 st kątowych patrząc na wprost powrotu z instalacji ma być "10" a w górę +45 st kątowych "0".

 

W uproszczeniu: zawsze powrót z instalacji ma być naprzeciwko zasilania z kotła, podłączenie pozostałych rur, czyli powrotu do kotła i zasilania instalacji nie ma znaczenia. Tylko: jeśli patrząc od strony zasilania kotła w kierunku powrotu z instalacji ma być zawsze ustawione na skali "5", czyli połowa zakresu, a maksimum jest 45 st kątowych pomiędzy powrotem z instalacji a zasilaniem instalacji c.o.

 

Powyższe dotyczy każdego typu zaworu czterodrożnego. Zamiana miejscami uwzględniając oznaczenia na zaworze mija się z celem.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Pytałem o ten zawór ponieważ jak zamknę go ręcznie czyli skieruję zasilanie z pieca na powrót do pieca to nie podnosi się temp. na powrocie (zasilanie 75c powrót 40c - taki jak był przed ręcznym zamknięciem zaworu na instalacji i nie rośnie).

Wydawało mi sie że zawór jest zle założony nie zgodnie z oznaczeniami ale jak odkręce go na max to podaje całą ciepło wode do instalacji, czyli ok idąc dalej w trybie automatycznym nastawiłem temp. 42c dla instalacj (czujnik temp. jest za wymiennikiem) i tej temp. pilnuje zawór i to pięknie działa, zawór w tym momencie pracuje w przedziale od 20 do 40% otwarcia czyli jakies 60 do 80% ciepłej wody powinno wracac do kotła a tak nie jest.

Chodzi mi o to że nie potrafię osiągnąc temp. powrotu na poziomie 55c (ochrona kotła) kocioł ma zadaną temp. pracy 70c i po osiągnięciu jej przestaje grzac a temp. podnosi sie jescze przez około 5 minut do 76c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowany przez kolegę Adams20 zawór ESBE czterodrożny ma współczynnik przepływu Kvs 10 czyli 10 m3/h, co jest wystarczające na spokojnie 350 m2 ogrzewanej powierzchni.

 

I jeszcze jedno: zastosowany w ogrzewaniu podłogowym zawór mieszający TZM o Kvs 1,6 spokojnie wystarcza do 150 m2 podłogówki. Podobnie jak i rura o średnicy 22 mm. Jednak niewłaściwie została dobrana nastawa temperaturowa zaworu. Powinna być 35 - 60 a nie 25 - 40. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne. Sprawa pompy - będzie działać bez problemu 25/40. Błędem w Twojej instalacji jest zastosowanie zaworu zwrotnego na odcinku pomiędzy powrotem z podłogówki a powrotem do wymiennika ( powinien być klapowy zamontowany w zespole pompy pomiędzy zaworami ) i brak odpowietrzników automatycznych na obu belkach rozdzielacza i za pompą na trójniku. Zamontuj tam odpowietrzniki Afriso i wywal te zamontowane ręczne grzejnikowe. Sprawdź jeszcze kierunkowość TZM. Niestety bez wymontowania go się nie da. Jednak jak go wymontujesz to sprawdź, czy patrząc w światło zasilania TZM-a z wymiennika otwór dolotowy w TZM-ie jest na dole a wylot do podłogówki na górze otworu montażowego.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

TZM dział poprawnie jak zakręce go całkiem to temp. zegarze obok spada do 20c jak odkręce na max to pokazuje 42c .

 

 

Nie do konca zrozumiałem tą cześć "Błędem w Twojej instalacji jest zastosowanie zaworu zwrotnego na odcinku pomiędzy powrotem z podłogówki a powrotem do wymiennika ( powinien być klapowy zamontowany w zespole pompy pomiędzy zaworami )"

 

To jak mam zwiększyć przepływy na podłogówce??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak próbuję wszystkie przepływy ustawic na jedny poziomie to mam max. 1l/m i po 24 godzinach temp. na powrotach są podobne około 22-23c przy zasilaniu 42c.

Rozdzielacz w komplecie z rotametrami jest firmy GORGIEL

nie wiem o czym pisze piotrek ale ozaworze ktorym piszemy ma 1,5 i to za mało niewiem o ktorym ty piszesz ??????????????chyba ze o 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TZM dział poprawnie jak zakręce go całkiem to temp. zegarze obok spada do 20c jak odkręce na max to pokazuje 42c .

 

 

Nie do konca zrozumiałem tą cześć "Błędem w Twojej instalacji jest zastosowanie zaworu zwrotnego na odcinku pomiędzy powrotem z podłogówki a powrotem do wymiennika ( powinien być klapowy zamontowany w zespole pompy pomiędzy zaworami )"

 

To jak mam zwiększyć przepływy na podłogówce??

 

Faktycznie zawor zwrotny jest tam niepotrzebny, przy max odkreconym TZM ktory wtedy ciagnie wode tylko z zasilania (wymiennika) zawor zwrotny nie pozwala plynac zimnej wodzie z powrotu do wymiennika i do TZM tym sposobem woda jest zablokowana.

 

Co to jest ten zawr klapowy i gdzie dokladnie ma byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o ten zawór ponieważ jak zamknę go ręcznie czyli skieruję zasilanie z pieca na powrót do pieca to nie podnosi się temp. na powrocie (zasilanie 75c powrót 40c - taki jak był przed ręcznym zamknięciem zaworu na instalacji i nie rośnie).

Wydawało mi sie że zawór jest zle założony nie zgodnie z oznaczeniami ale jak odkręce go na max to podaje całą ciepło wode do instalacji, czyli ok idąc dalej w trybie automatycznym nastawiłem temp. 42c dla instalacj (czujnik temp. jest za wymiennikiem) i tej temp. pilnuje zawór i to pięknie działa, zawór w tym momencie pracuje w przedziale od 20 do 40% otwarcia czyli jakies 60 do 80% ciepłej wody powinno wracac do kotła a tak nie jest.

Chodzi mi o to że nie potrafię osiągnąc temp. powrotu na poziomie 55c (ochrona kotła) kocioł ma zadaną temp. pracy 70c i po osiągnięciu jej przestaje grzac a temp. podnosi sie jescze przez około 5 minut do 76c

narazie mozesz zrobic tykle ze czekac az ci ten zwór do podłogówki zmienia i pompe .a grzejniki grzeja dobrze i masz ciepło ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o zaworze mieszającym VTA32 (na stronie producenta jest podana informacja, że ten zawór jest do 50m2 podłogówki) może on blokuje przepływy ?

 

czytam ten temat z zainteresowaniem , poniewaz mam bardzo podobny projekt (własny ) ogrzewania do domu

tez zastanawiałem sie czy TZM VTA 322 bedzie wystarczający do podłogi 100 m2

bo wszedzie czytałem ze wystarczy max do 80 m2

zadzwoniłem wiec do przedstawiciela producenta ESBE i dowiedziałem sie że powinienem zastosowac

TZM VTA 372 35-60 st który ma KVs 3,4 lub VTA 222 o KVs 3.0

zakres tem dlatego od 35 aby mozna było ustawic powyzej 43 st , ja mam zamiar wpuszczac do 50 st

mam znajomego który bez mieszacza zasila podłoge prosto z pieca ale w rozsądnych granicach

i jest zadowolony , podłoga nie pęka

nastepna sprawa to długosci obwodów ,jeden ma ok 100 krótki 50 m to duza rozpietosc i niestety trzeba to jakosc pogodzic przykrecajac przepływy i zwiekszac wydajnosc pompy aby woda na koncach nie zchładzała podłogi - duza róznica miedzy zasilaniem a powrotem

interesuje mnie jaki zastosowałeś wymiennik płytowy , wyglada na SECESPOL LB 31-?

nadal zastanawiam sie czy ma sens stosowanie zaworu 4-d , bo jak mówia inni sam wymiennik

wystarcza aby kocioł miał dost tem powrotu a do regulacji tem na co zastosowałbym 3-drogowy

ale teraz pytanie po której stronie wymiennika , mysle ze po wtórnej stronie bedzie lepiej i dla pieca i dla procesu wymiany ciepła

mierzyłem temp na wymienniku LB 31-20 zasilanym kotłem 25 kW i róznice były minimalne pompa 25-60 1- bieg , ale było to przy temp zew +10 st małym poborze ciepła przez inst i zasobnik cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.