Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup Sterownika..?


SolarSolar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam piec 25 kw firmy Vakomen "Ilona Dolińska"i sterownik Tempster firmy Elster (czy jakoś tak) myśle aby zakupić inny sterownik np ten:http://sterowniki.w.com.pl/product,167,2,181.html

a to dlatego że:(dom ocieplony styropianem 10 13 nowych grzejników razem 160 żeber+ ogrzewanie podłogowe w salonie małej łazience i holu..narazie grzeje tylko parter +1 grzejnik u góry) 

 

Chcę aby piec wszedł w nadzór, ustawiam temp zad 52 stopnie piec dopiero jak uzyska 54,5 stopnia to wchodzi w nadzór (podawanie ustawiłem na 18 sek) po czym w ciągu 8 min tyle trwał nadzór, potem temp spadła o jakieś 1,5 - 2 stopni (w nadzorze podawało gorszek co jakieś 3,5 minuty) po czy  przez jakies 12 min czekałem aby piec znów wszedł w nadzór przy podawaniu 18 sek i przerwie 35 sekund..masakra...dobra, mowie że zrobię inaczej a mianowicie zrobię aby piec cały czas pracował czyli nie wchodził w nadzór tylko aby uzyskiwał temperaturę tylko o 0,5 stopnia mniej niż zadana, w tym momencie piec zwalnia i podaje nie co tyle co ustawiłem tylko co mniej więcej 72 sek tylko problem jest taki że muszę mieć min moc dmuchawy na 20% aby wszystko pracowało jak należy a przy takim ustawieniu dmuchawa tak mocno dmucha że piec wejdzie w nadzór a tego moja kieszeń nie wytrzyma... :) Help

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poszukaj sterownika SPP, powinien odpowiadać twoim potrzebom, choć nie znam twojego sterownika to próbowałbym z nim "powalczyć". Zajżyj tu może coś wybierzesz: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205266-Sterowniki-kot%C5%82a-przegl%C4%85d-rynkowy, a poza tym aby ogrzać pomieszczenia kocioł musi swoje spalić sęk w tym aby strata kominowa i niezupełnego spalania były jak najmniejsze. Mam trzy sterowniki i dwa kotły a każdy sterownik ma inaczej "zorganizowany" sposób spalnia.

 

pozdrawiam i zadowolenia z wyboru życzę RedEd

 

ps sterownik SPP jest do wypożyczenia na dwótygodniowy test poszukaj (na) forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Podejrzewam, ze nie potrzebujesz zmiany sterownika tylko zmiany jego pracy na tryb dwustanowy. Z tego co piszesz masz aktywowany PID. I w tym trybie jest to jego normalny sposob pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar

dlaczego uważasz że Twoja kieszeń tego nie wytrzyma?

jaki jest wynik tej pracy automatycznej? są spieki bądź niedopalony węgiel? czy raczej wypala się ładnie?

jeśli to pierwsze to do korekty parametry a jeśli popiół ok to raczej kocioł spala tyle ile potrzebuje aby uzupełnić straty domu. tego nie przeskoczysz niestety a dowiesz się o tym po fakcie zmiany stera gdy zużycie nie spadnie.

jak szukasz oszczędności to raczej po stronie domu i instalacji. może dodatkowa izolacja dachu? może zmiana sposobu sterowania temperaturami w pomieszczeniach?

masz zbyt duży kocioł i tu już sa straty na skutek pracy z niską sprawnością.

na Twój domek wystarczyłoby 12-13KW nie więcej a masz o 70% za dużo

oznacza to że gdy Twój dom potrzebuje najwięcej ciepła to przewymiarowany kocioł pracuje w okolicy 50% swojej mocy i pewnie z 50% sprawnością. czyli z każdego kg tracisz połowę. 

przemyśl czy mozesz coś zmienić zanim wydasz być może niepotrzebnie kasę na zmianę która nie przyniesie efektów jakie w niej pokładasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za pomoc :)

 

Zaraz uciekam do pracy i dopiero jutro odpisze na pytania a w międzyczasie podaje w załączniku zdjęcia po całodobowym paleniu(jak wygląda palenisko)(groszek kupiłem raptem wczoraj i od wczoraj nim pale widać że jest wilgotny - zamarznięty jeżeli jest to istotne...) na noc ustaliłem podawanie na 5 sek a przerwe na 40 minimalna moc dmuchawy 5% maksymalna moc dmuchawy 78%  dmuchawa nastawiona na 20 % i na piecu mam temp 38,5 w domu ciepło(parter + sypialnia,2 pokoje goscinne + 2 łazienka na pietrze nieogrzewane)(na tą chwile ogrzewam tylko parter a na pietrze tylko sypialnie więc może 1/3 grzejników jest na chodzi)

post-59924-0-49003400-1417508563_thumb.jpg

post-59924-0-67821600-1417508589_thumb.jpg

post-59924-0-70112300-1417508605_thumb.jpg

post-59924-0-28803100-1417508632_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że nie ogrzewasz całego domu nie oznacza że ciepło tam nie dociera. musiałbyś część nieużywaną odizolować inaczej i tak ciepło tam traci

moim zdaniem lepiej juz ustawić w pomieszczeniach nieużywanych niższą temp np 17-18st i grzać całość 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na noc ustawiłem podawanie 3 sek i przerwe 23 i mam na piecu 42 stopnie (nie dochodzi do nadzoru bo min temp na piecu 45 stopni i pożarło jakieś 10-12kg wegla przez 8 godzin)..teraz ustawiłem na 3 sek i 20 sekind zobacze ile będzie na piecu...moim największym bulem jest sterwonik żeby poprawnie chodził(gość z firmy powiedział mi że minimalna moc dmuchawy musi byc na poziomie 20% a w takim ustawieniu daje max moc dmuchawy na 30% mniej się nie da tylko że wtedy strasznie dmucha...i moje pytanie jak wy to widzicie lepiej żeby piec przechodził w nadzór..?? jeżeli tak to jak on u was wygląda..?? ile trwa czy w trakcie podaje gorszek?jeżeli tak to w jakich odstępach i czy możecie to regulować(ja nie) i jeżeli w końcu temp zacznie spadać i przejdzie w tryb pracy to jak długo znowu wchodzi wam w nadzór..?? czy może lepiej żeby piec ciągle pracował (na moim piecu ustawiłem przy pracy ciągłej 3 stopnie zakres regulacji i w takim układzie jak mam zadana 50 stopni to jak dochodzi do 49,5 to dmuchawa na tyle zwalnia że tem już sie nie podnosi i podaje rzadziej( piec to ma jakos ustalone ale mniej wiecej co 1min i 14 sek  tak paliło się nawet nawet lecz ja miałem ustawioną minimalna moc dmuchawy na 2 stopnie i niestety dochodząć do żadanej temperatury czyli 49,5 stopni powinien podawac co 1min i 14 sek  lecz podawało co tyle co zadałem  technik powiedział że aby dmychawa i sterownik chodził jak należy dmuchawa musi mieć min moc na 20%(przy moim ustawieniu min mocy dmuchawy na 2 % niekiedy podawało co 1min i 14 ale czesto podawało co tyle ile było ustawione ręcznie...dlatego też musi być min moc dmuchaw na poziomie 20%)...no i jest ***

 

Z tym co mówi timon też spróbuje:)

 

Visitor1230 pisze o zmianie pracy "sterownika" na dwustanowy..(niestety jako laik nie wiem o co chodzi) i że mam aktywny PID (co to jest)..

 

Dżiękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój sterownik ma opcję pracy "automatycznej" w oparciu o jakiś algorytm(pid lub FL)

jeśli tak pracuje jak piszesz to ja bym go tak zostawił w tym automacie. pilnowałbym jedynie aby opał był dopalony i bez dużych spieków

jak mocno dmucha to spróbuj przyszłonić dmuchawę. jak masz przesłonę to nią a jeśli nie to zrób ją sam. praca ciągła jest lepsza niż dwustanowa moim zdaniem. mój kocioł tak właśnie pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam apropo przesłony dmuchawy to takowej nie mam(a czemu taka przesłona służy jeżeli można wiedzieć)

 

Podam parametry sterownika:

 

podawanie 3 sek

cz.przerwy 29 sek

z mocą dmuchawy na moim sterowniku to ciężko ale:

minimalna moc dmuchawy 2%

maksymalna moc dmuchawy 50%

dmuchawa ustawiona na 30%

 

Na piecu mam 34 stopnie

W dom u 21 stopni

Położyłem termometr na grzejniku i pokazuje 34 stopnie

 

Mam załączone grzejniki + ogrzewanie podłogowe.

 

Teraz pytanie jak piec powinien chodzić żeby był wydajny(jeżeli można takie pytanie zadać) tzn jaka powinna być minimalna temperatura na piecu..??

Ewentualnie niech ktoś mi doradzi jakie mam ustawić  parametry (ofc to będa parametry wyjściowe z którymi pokombinuje)

 

Znowu o to zapytam czy piec ma przechodzić w nadzór??czy może ma sie palić i dmuchać cały czas..??jeżeli macie piec w nadzorze to ile on trwa i co ile podaje w nim groszek(a parametry w nadzorze mam z góry jakieś ustalone i nie mam na nie wpływu)..

 

Na zdjęciu palenisko po całodobowym paleniu spieki na maksa...co począć co zmienić..?? (czy może to być wina że wsypałem zmarzniety groszek..??)

post-59924-0-95147600-1418027459_thumb.jpg

post-59924-0-26364000-1418027496_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura raczej powyżej 40stC a najlepiej jak będzie więcej zależnie od instalacji i ewentualnych zaworów n-drogowych. u Ciebie instalacja mieszana, więc znacznie wyżej ze względu na niski powrót wody z podłogówki. pytanie jak idzie temperatura na grzejniki i jak na podłogę?

 

jak chcesz możesz ustawić moc tak aby nie osiągał zadanej a możesz dać odrobinę więcej żeby przechodził w podtrzymanie na 2-3 minuty np

skróć podawanie o 1-2 sekundy na początek i zobacz co będzie- zwiększając moc kocioł powinien osiągnąć zadaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Problem mniej więcej rozwiązany miałem przymknięty Czopuch i to był mega bład:) otwarłem na maksa i już normalnie osiąga 60 stopni:) teraz tylko bawie się ustawieniami nowego stera "SPP"

 

Dziękuję wszystkim za Pomoc:)

 

 

 

Ps. Pamiętajcie jak piec nie chce uzyskać temp pierwsze co to otwórzcie "CzOpUcH" na maksa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.