tombo Opublikowano 30 Listopada 2014 #1 Opublikowano 30 Listopada 2014 Witam wszystkich. Jestem na etapie wykonania kotłowni w nowym domu. Dom z poddaszem użytkowym. Powierzchnia podłóg 180m2 z czego ogrzewanie podłogowe położone na powierzchni około 165m2 (w rozdzielacze i 15 obiegów - około 1100 metrów rury PEX) + 1 drabinka w łazience na poddaszu. Piec będzie pelletowy o mocy 10kW Kostrzewa Compact Bio. Zbiornik wody 120 lub 140L (4 osoby). Jak rozwiązać taką kotłownię aby nie przesadzić, a żeby wszystko funkcjonowało dobrze. 1. Ile pomp i jakich oraz gdzie umiejscowionych. 2. Pompa cyrkulacyjna - jak rozwiązać żeby nie chodziła wtedy kiedy nie jest potrzebna. 3. Sprzęgło hydrauliczne - czy i jakie (wielkość) zastosować. 4. Jaki zbiornik kupić (chcę dwupłaszczowy). 5. Jaki zawór 3D kupić (wielkość, marka) 6. Czy warto zastosować czujniki do pieca (jakie i gdzie). 7. Drabinka w łazience na poddaszu ma grzać mocno (nie będzie podłączona pod podłogówkę) - jak to rozwiązać Z góry dziękuję za pomoc.
sambor Opublikowano 30 Listopada 2014 #2 Opublikowano 30 Listopada 2014 Na stronie Kostrzewy poniżej opisu danego kotła są schematy kotłowni. Np taki http://www.kostrzewa.com.pl/files/PDF/mini_bio_b/2014_08_28_Mini_Bio_B_schemat_01.pdf , kiepski ale jest.
kiminero Opublikowano 30 Listopada 2014 #3 Opublikowano 30 Listopada 2014 Jestem na etapie wykonania kotłowni w nowym domu. Dom z poddaszem użytkowym. Powierzchnia podłóg 180m2 z czego ogrzewanie podłogowe położone na powierzchni około 165m2 (w rozdzielacze i 15 obiegów - około 1100 metrów rury PEX) + 1 drabinka w łazience na poddaszu. Piec będzie pelletowy o mocy 10kW Kostrzewa Compact Bio. Zbiornik wody 120 lub 140L (4 osoby). Jak rozwiązać taką kotłownię aby nie przesadzić, a żeby wszystko funkcjonowało dobrze. 1. Ile pomp i jakich oraz gdzie umiejscowionych. 2. Pompa cyrkulacyjna - jak rozwiązać żeby nie chodziła wtedy kiedy nie jest potrzebna. 3. Sprzęgło hydrauliczne - czy i jakie (wielkość) zastosować. 4. Jaki zbiornik kupić (chcę dwupłaszczowy). 5. Jaki zawór 3D kupić (wielkość, marka) 6. Czy warto zastosować czujniki do pieca (jakie i gdzie). 7. Drabinka w łazience na poddaszu ma grzać mocno (nie będzie podłączona pod podłogówkę) - jak to rozwiązać Zgodnie z tym co piszesz, proponuję taki układ jak niżej (bazowałem na materiale Kostrzewy). Pewnie będzie więcej układów mieszania podłogi z własnymi pompami (parter, piętro), więc sprzęgło jak najbardziej, zwłaszcza, że do ochrony powrotu będzie 3D termostat. Na schemacie Kostrzewy masz zawór schładzający dwu funkcyjny. Osobiście wolę rozwiązanie z wężownicą schładzającą zewnętrzną, ponieważ w razie zadziałania zawór dwu funkcyjny wprowadza do kotła bardzo dużo zimnej i świeżej wody, wężownica zaś nie ingeruje w objętość wody w układzie, tylko odbiera od niej ciepło wymiennikiem. 1. Pompy masz na schemacie: kotłowa (dodatkowo do napędzania drabinki), bojler, rozdzielacz parter, rozdzielacz piętro, cyrkulacja CWU. 2. Pompa cyrkulacyjna to zużycie max 9 W/h. Nie wiem, czy jest o co kruszyć kopie. Wystarczy standardowe sterowanie czasowe ze sterownika kotła w określonych porach dnia. Dodatkiem do stref czasowych może być prosty termostat pompy z czujnikiem za pompą. Gdy temperatura za pompą cyrkulacji osiągnie określony poziom, to pompa OFF, gdy temp spadnie o np. 5 sC, to pompa ON. Dla mnie szkoda zachodu. 3. Tu nawet niewielkie sprzęgło da radę. 4. Bojler wg gustu. Chcesz dwupłaszcz, OK. Ja bym wybrał stojący z wężownicą spiralną. 5. Zawory 3D są potrzebne 3. Jeden zawór termostatyczny o progu otwarcia 55 oraz 2 zawory z siłownikami. Rozmiar wszystkich to 25, firma dowolna (ESBE, Afriso, WITA). 6. Nie wiem o jakich czujnikach mowa. Wszystkie niezbędne będą ze sterownikiem kotła. 7. Drabinkę wepnij jak na schemacie, aby pomp nie mnożyć.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.