madede Opublikowano 13 Października 2014 #1 Opublikowano 13 Października 2014 Witam Mam poważny problem z instalacją c.o. Na etapie wykonania "hydraulik" popełnił wiele błędów. Nie da się za bardzo tego naprawić. Szukam pomocy jak wyjść z sytuacji. Zakładam, że da się to jakoś, choć połowicznie rozwiązać. Na początku jakoś to działało. Nawet podłogówki na powrotach działały z grzejnikami. Piętro grzało słabo, ale grzało. Teraz praktycznie nie mam ogrzewania. Instalacja została wykonana następująco: Kocioł gazowy zasila rozdzielacz, z którego wychodzą powiedzmy trzy obwody. Jeden obwód wychodzi na parter, drugi na Ip., trzeci na IIp. /w tej chwili jeszcze nie działa, jest zamknięty, bo nie ma grzejników/. Obwód piwnicy, czwarty jest nieistotny. Powiedzmy, ze będzie zamknięty. Hydr. zastosował wg mnie w kilku miejscach za małe przekroje rur pex(16'), itd. Ogrzewanie z sezonu na sezon działało coraz słabiej. Po 3 latach postanowiłem zrobić przeróbkę. Inny hydraulik dołożył sprzęgło h. i pompę między sprzęgłem a rozdzielaczem, na zasilaniu. Wydawało się, że powinno to pomóc. Niestety nic z tego. Sytuacja wygląda tak: Kocioł ładuje bez problemu zasobnik /zbiornik 300l/, zawór przerzuca na ogrzewanie i jest zagadka. Do sprzęgła dochodzi gorąca woda ok.50-70 st. a tuż za sprzęgłem odejście jest letnie - termometr na zasilaniu pokazuje 30-35 stopni. Powrót obwodu kotła(?) jak i obwodu grzejników jest praktycznie zimny. Po przymknięciu zaworu na powrocie z rozdzielacza temperatura za sprzęgłem rośnie nieznacznie do 40 st., ale to wszystko. Wygląda jakby obwód za sprzęgłem nie wpuszczał gorącej wody z obwodu kotła? Słychać szum wody na powrocie przy przymykaniu zaworu, także przepływ jest. Gorąca woda dochodzi do sprzęgła i nie wraca powrotem do kotła? Czy powodem może być przypchana wężownica w kotle? /Jak się po wszystkim okazało, już po przeróbkach instalacji kocioł zgłosił błąd przepływu, z odstojnika wybraliśmy garść kamienia kotłowego pochodzącego z wężownicy, podczas wymiany pompy w kotle - to mogła być jedna z przyczyn coraz mniej wydajnego ogrzewania/. Dlaczego powrót w obwodzie kotła jest zimny? Może kocioł ma znowu zapchany powrót? Dlaczego więc bez problemu kocioł zagrzewa wodę w zasobniku? Czy jest możliwe, mimo niedrożnego powrotu na kotle? Nawet na jednym otwartym obwodzie grzejnik są ledwo ciepłe. Wcześniej instalacja jakoś tam działała. Był problem z wyregulowaniem instalacji /jedne grzejnik grzały mocno inne słabo/. Pozostało tylko wspomnienie. Więcej informacji nt. instalacji: Kocioł gazowy Vaillant ecoTec 30,5 kW steruje zaworem trójdrogowym i załącza pompę obiegową za sprzęgłem. Pompa w kotle została wymieniona nową po Jeśli ktoś zainteresuje się tematem, będę wdzięczny i podam ewent. więcej informacji.
sambor Opublikowano 14 Października 2014 #2 Opublikowano 14 Października 2014 Potrzebny rysunek - schemat instalacji
Gość mak Opublikowano 15 Października 2014 #3 Opublikowano 15 Października 2014 Nie wiem czy tu wystarczy "połowiczne rozwiązanie"? Z opisu wynika że masz kolejna "odlotową instalację" a hydraulicy których zatrudniłeś wielkiego pojęcia o instalacjach z kotłem gazowym nie mieli. Wypada się przyłączyć do postu kol Sambora o schemat i bez którego niewiele można powiedzieć o instalacji.
WlodekG Opublikowano 30 Października 2019 #4 Opublikowano 30 Października 2019 Stary temat, ale opis pasuje do mojej sytuacji, z tą różnicą, że u mnie przez 10 lat działało OK, a teraz od roku mniej więcej szwankuje. Piec stojący DeDietrich kondensat elidens. Z pieca wychodzi rura zasilająca, dochodzi do sprzęgła. Za sprzęgłem rura rozdziela się na obwód podłogówki z mieszaczem i obwód grzejników. Piec pokazuje temperaturę zasilania może 1 stopień wyższą niż tempraturę powrotu, rura przed sprzęgłem gorąca, ale za sprzęgłem letnia. W związku z tym na podłogówkę idzie cały czas około 30 stopni, mieszacz cały czas w jednej pozycji, a grzejniki praktycznie zimne, bo na nie też idzie te 30 stopni. Powrót z obiegów podłogówki i grzejników zimny, powrót ze sprzęgłą zimny. Tak, jak gdyby był jeszcze jakiś mały obieg w piecu? Może uszkodzony czujnik powrotu?
gmaj22 Opublikowano 30 Października 2019 #5 Opublikowano 30 Października 2019 A czy przez te 10 lat ktoś czyścił filtry przed pompami czy odpowietrzał obiegi?
WlodekG Opublikowano 30 Października 2019 #6 Opublikowano 30 Października 2019 Tak, co roku przegląd. Teraz, w związku ze słabym działaniem ogrzewania, zrobiłem płukanie całej instalacji i zamontowałem rotametry na rozdzielaczach. Piec po przeglądzie, wszystko wyczyszczone i powymieniane. Więcej szczegółów: dom około 200 m2 powierzchni, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Grzejniki sztuk 5 - 3 drabinki w łazienkach, kotłownia i garaż. Cały dół bez siłowników na rozdzielaczu, jest cały czas przepływ. Na górze w sypialniach są regulatory temperatury i rozdzielacz ma siłowniki, ale w tej chwili są otwarte.
gmaj22 Opublikowano 30 Października 2019 #7 Opublikowano 30 Października 2019 Chyba nie obejdzie się bez schematu a najlepiej zdjęć instalacji.
WlodekG Opublikowano 30 Października 2019 #8 Opublikowano 30 Października 2019 OK, dzięki, niedługo zrobię i wrzucę.
WlodekG Opublikowano 31 Października 2019 #9 Opublikowano 31 Października 2019 Załączam zdjęcia. zdjęcie 1 i 2 - piec, zdjęcia 3-6 pomiary, zdjęcie 7 po prawej widać piec, od góry: dwie górne rury to CWU, trzecia zasilenie (gorąca), wchodzi do sprzęgła, czwarta z zaworem to powrót (zimna), z tyłu widać rozdzielacz od kaloryferów, zdjęcie 8 widać sprzęgło, rura wychodzca ze sprzęgła zimna, na dole powrót zimny, zdjęcie 9 nad białymi drzwiczkami widać miejsce gdzie rozdziela się zasilanie podłogówki (w górę) i grzejników (w prawo), po lewej na dole pompa CWU, zdjęcie 10 widać pompy i mieszacz, zdjęcie 11 i 12 - pompy z bliska. Coś jeszszcze potrzebne? Pozdrawiam, Włodek
WlodekG Opublikowano 2 Listopada 2019 #10 Opublikowano 2 Listopada 2019 Wczoraj wieczorem zaobserwowałem, że jeśli wylaczę piec, to po włączeniu szybko rośnie temperatura obiegu podłogówki z 28 do 35 i ta sytuacja jakiś czas się utrzymuje. Niestety rano znów zastałem 28. Może pompa jest padnięta i przy starcie chwilę daje rade?
sambor Opublikowano 4 Listopada 2019 #12 Opublikowano 4 Listopada 2019 Najpierw trzeba sprawdzić pompy, czy działają, czy nie są zapowietrzone, łącznie z pompą na kotle- ona najczęściej może paść , lub może się odłączyła na sterowniku. Ciepło wtedy idzie grawitacyjnie i kocioł się szybko nagrzewa. Następnie zaw 3-D od podłogówki. Nie widzę zaw zwrotnych na obiegach - może działa tylko 1 pompa i ona daje fałszywy obraz całości.
WlodekG Opublikowano 4 Listopada 2019 #13 Opublikowano 4 Listopada 2019 Dziękuję bardzo za pomoc. Tak też mi się wydaje, że coś jest nie tak z jedną pompą. Trzeba będzie potestować. Faktycznie brakuje chyba zaworów zwrotnych.
WlodekG Opublikowano 18 Listopada 2019 #14 Opublikowano 18 Listopada 2019 Pompy OK. Na razie wygląda że to zawór trójdrogowy w kotle. Był częściowo otwarty, a ślimak nie działał. Wystarczało to do 30 stopni na ogrzewanie, a kocioł chodził cały czas na obiegu cwu. Zamówiony nowy, na 100% będę wiedział czy to to, jak zamontuję.
gmaj22 Opublikowano 18 Listopada 2019 #15 Opublikowano 18 Listopada 2019 A wystarczyło zdemontować, wygotować w roztworze kwasku cytrynowego lub octowego, sprawdzić ewentualnie sprężynę powrotną. Być może zaoszczędził byś ponad 300 PLN. I na 100% wiedział byś, czy to "to".
WlodekG Opublikowano 18 Listopada 2019 #16 Opublikowano 18 Listopada 2019 Ok, dzięki za info. Faktycznie szkoda.
WlodekG Opublikowano 19 Listopada 2019 #17 Opublikowano 19 Listopada 2019 Udało mi się odwołać zamówienie. Zdjąłem klapkę z zaworu i obserwowałem zachowanie zaworu. Kiedy spada temperatura cwu zawór działa poprawnie, tzn. ślimak rusza, "grzybek" cofa się i rusza grzanie cwu. Niestety po nagrarzaniu cwu już nie ma impulsu w drugą stronę i wszystko staje na tych nieszczęsnych 30 stopniach. Jak ręcznie pokręcę ślimakiem ogrzewanie znów zaczyna działać, aż do ponownego zapotrzebowania na cwu. Czy zawór faktycznie jest do wymiany? Instalator zapewnia mnie, że ze sterowaniem wszystko OK, więc impuls zamknięcia grzybka powinien iść ze sterownika, tylko nie wiadomo dlaczego ślimak już nie kręci się w drugą stronę.
gmaj22 Opublikowano 19 Listopada 2019 #18 Opublikowano 19 Listopada 2019 Nie mam pewności, ale musisz ustalić, czy jest to zawór ze sprężyną powrotną /otwórz/ - dwa przewody, czy sterowany napięciem otwórz /zamknij - trzy przewody. Jeśli sprężyna, to być może nie "odbija" do końca, ewentualnie natrafia na opór w mechanizmie siłownika. Może się okazać, że do wymiany jest jedynie wkład: (czasem jego cena dorównuje cenie nowego zaworu :)
WlodekG Opublikowano 22 Listopada 2019 #19 Opublikowano 22 Listopada 2019 W dniu 4.11.2019 o 23:24, sambor napisał: Najpierw trzeba sprawdzić pompy, czy działają, czy nie są zapowietrzone, łącznie z pompą na kotle- ona najczęściej może paść , lub może się odłączyła na sterowniku. Ciepło wtedy idzie grawitacyjnie i kocioł się szybko nagrzewa. Następnie zaw 3-D od podłogówki. Nie widzę zaw zwrotnych na obiegach - może działa tylko 1 pompa i ona daje fałszywy obraz całości. Jakie problemy może powodować brak zaworów zwrotnych? Czy warto je teraz dołożyć i jeśli tak, to gdzie dokładnie powinny się znajdować? Pozdrawiam, Włodek
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.