Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Ciepłą Wodą


Impro

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Otóż mam problem z ciepła wodą użytkową, a dokładnie z podgrzewaniem wody w bojlerze. Bojler(sgw(l)x2 140l galmet) ma 2 lata, posiada grzałkę Eliko 5/4'. Problem polega na tym, iż od niedawna nie ma ciepłej wody do kąpieli tylko letnia przy ustawieniu grzałki na max. Hydraulik stwierdził ze najprawdopodobniej jest to uszkodzona grzałka mimo, iż po wymontowaniu była sprawna(grzała), kupiłem nowa i dalej to samo. Wydaje mi się ze woda doprowadzana (zimna) miesza się z tą gorąca (nagrzaną) ale nie wiem jakim cudem? Wymontowałem bojer przeczyściłem wodą pod ciśnieniem, wypłukałem trochę z kamienia i dalej nic. Jeśli napełnię zbiornik i odetnę dopływ zimnej, poczekam aż nagrzeje i puszcze wtedy dopiero jest ciepła ale tylko na trochę. 

 

Poproszę o cenne rady ;)

Opublikowano

Nie podajesz czy grzałka jest z wbudowanym termostatem czy termostat jest osobno.

jeżeli termostat jest osobno , a grzałka nie grzeje prawidłowo to uszkodzony jest termostat.

Tak czy inaczej za temp grzania wody odpowiada termostat - coś nie tak jest z termostatem lu z instalacją elektryczną -

sprawdź jeszcze gniazdko od tej grzalki.

 

PS Nie wierzę że kupiłeś nową grzałkę na inne napięcie pracy np 380V zamiast 230V

Opublikowano

a czy to jest nowa instalacja  ? czy nie ma gdzies mostka na jakims nieczynnym kranie czy nie grzies by pass na cyrkulacje to trzeba sprawdzić

Opublikowano

Grzałka jest oczywiście z termostatem na 230V, bezpiecznik jest wciśnięty. Co do gniazdka to sprawdzałem na osobnym nawet z wymontowaną grzałką i była sprawna. Instalacja ma już z 10 lat lecz 2 lata temu był wymieniany bojler. Hmmm? mostek na nieczynnym kranie?... Raczej nie. Wydaje mi się ze w bojlerze przy dojściu zimnej wody powinien być kapturek który rozprowadzał by wodę zimną po dnie (w starych bojlerach tak było), co myślicie o tym? 

 

 

Ps. Hydraulik załamuje ręce

Opublikowano

Grzałka jest oczywiście z termostatem na 230V, bezpiecznik jest wciśnięty. Co do gniazdka to sprawdzałem na osobnym nawet z wymontowaną grzałką i była sprawna. Instalacja ma już z 10 lat lecz 2 lata temu był wymieniany bojler. Hmmm? mostek na nieczynnym kranie?... Raczej nie. Wydaje mi się ze w bojlerze przy dojściu zimnej wody powinien być kapturek który rozprowadzał by wodę zimną po dnie (w starych bojlerach tak było), co myślicie o tym? 

 

 

Ps. Hydraulik załamuje ręce

no można ręce załamać  ale to jest do opanowania czy zasobnik grzeje czy nie i co sie dzieje przecież to tylko woda a nie reaktor atomowy ze hydraulik załamuje ręce

Opublikowano

 Jest to bojler poziomy a grzałka jest w połowie jego wysokości więc grzeje tak naprawdę tylko połowę jego zawartości. Jeżeli termostat w grzałce jest sprawny i nie odłącza prądu przed uzyskaniem właściwej temperatury to może pomyśl o jakimś spowolnieniu napływu zimnej wody do bojlera. Przy szybkim napełnianiu wanny rzeczywiscie może dochodzić do mieszania zimnej wody z ciepłą i jej dodatkowe schładzanie. W sumie temat powinien być prosty i łatwy do zdiagnozowania ale niekoniecznie do poprawienia. Napisz czy zawsze tak było, czy był okres kiedy przy grzaniu prądem wszystko było OK. ?

Opublikowano

   Zakładając, że przynajmniej ta nowa grzałka jest w porządku, to może coś było robione przy układzie zasilającym wężownicę grzejącą bojler i działa ona teraz jak "wężownica schładzająca kocioł" tzn. wyprowadza ciepło z bojlera do podkowy czy kotła co.. Ale obstawiam, że coś jest nie tak po stronie "elektrycznej" . Może grzałka wchodzi zbyt płytko do bojlera ( np. jakaś dodatkowa mufa) w której woda nagrzewa się szybciej i mocniej niż w pozostałej części i uruchmia zbyt szybko termostat. Sprawdził bym też instalację pod większym obciążeniem elektrycznym, tzn. może z początku rzeczywiscie grzałka grzeje na pełnej mocy ale potem w wyniku słabego połączenia w puszkach, czy samym gniazdku " dostaje zbyt mały prąd "i chodzi na ćwierć gwizdka a w końcu może spowodować nawet pożar. Miałem kiedyś taki przypadek, że z pozoru porządna polska nowa wtyczka stawiała niemiłosierny opór dla przepływu prądu ale łatwo było to zauważyć bo sama się grzała zamiast puszczać prąd na grzałkę...

Opublikowano

A ta zbyt chłodna ciepła woda to tylko do kąpieli, jak piszesz, czy też w innych punktach poboru ciepłej wody? Chcę wykluczyć  uszkodzenie głowiczki jednouchwytowej (jeśli taką akurat masz) baterii wannowej.

Opublikowano

@SONY23

 

Próbowałem zmniejszyć napływ ciepłej wody do bojlera po przez przymkniecie do połowy zaworu, woda wtedy była przez dłuższy czas letnia ale nie gorąca(jak to było przedtem), a na piętrze przez to nie było ciśnienia wody. Mówisz że wina może leżeć po stronie wężownicy, też o tym myślałem ze mogła by uciekać do kotła, ale przecież 2 zawory z niej wychodzące mam zmięknienie. Dodatkowej redukcji ani mufy nie ma na grzałkę więc zamontowana na pewno odpowiednio. Hmm...wtyczka mówisz? ...możliwe bo na starej spaliło się gniazdo i wtyczka, tylko problem w tym ze wymieniłem obie te części.  

 

@gregorm 

 

Zbyt chłodna woda jest w każdym puncie poboru ciepłej wody, zarazem na bateriach jednouchwytowych jak i dwu uchwytowych ;)

 

 

PS. Myśle od zamontowaniem tej starej grzałki, ale sprawnej, zamiast anody magnezowej, wtedy były by 2 grzałki grzejące wode, ale problem nie byłby wtedy rozwiazany, ponieważ przez 2 lata było na 1 grzałce i woda na maxie była tak gorąca ze można było zaparzyć herbatę.

Opublikowano

 Wyjmij grzałkę i zanurz w jakimś wiadrze z wodą, tak żeby termostat mierzył tamperaturę wody i podłącz do gniazdka do którego była wcześniej podłączona i obserwuj czy wyłączy przy odpowiedniej temperaturze. Zapal jakąś żarówkę to po jej przygasaniu będziesz widział kiedy termostat załącza i rozłącza grzałkę. Wygląda na jakiś defekt termostatu lub czegoś innego w elektryce.

Opublikowano

Dobra zamontowałem 2 grzałki przy ustawieniu na grzanie średnie i po problemie, choć teraz pewnie będzie większy rachunek za prąd ;)

 

Dzięki za odpowiedzi :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.