KubaSko Opublikowano 6 Czerwca 2014 #1 Opublikowano 6 Czerwca 2014 Witam Sprawa dotyczy rozliczenia kosztów za ogrzewanie w wynajmowanych lokalach. Instalacja - kocioł węglowy z podajnikiem moc 20 kW, zawór trójdrogowy sterowany pogodowo, termostaty na grzejnikach, powierzchnia budynku ok 250m2, 3 lokale. Z kotłowni wychodzą trzy piony, każdy do innego lokalu. I teraz należy rozliczyć koszty ogrzewania w każdym z lokali. Moja wizja jest taka: założyć ciepłomierze na każdym pionie i sczytywać ilość energii w GJ co miesiąc. Jest jeszcze kwestia przeliczenia GJ na złotówki :) Czy mam to tak przeliczyć że np. 1kg węgla ma 25 MJ, czytam z ciepłomierza że wyszło mi za miesiąc 6,25 GJ czyli poszło mi 250 kg węgla i już mam rachunek za jeden lokal :). Czy mam brać pod uwagę jeszcze sprawność kotła (załóżmy 70 %) ? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
sambor Opublikowano 6 Czerwca 2014 #2 Opublikowano 6 Czerwca 2014 Jeżeli te ciepłomierze mierzą całe ciepło oddawane z kotła do instalacji to koszt energii cieplnej jest równy cenie spalonego opału + koszty energii el + koszty robocizny. Sumę kosztów składników dzielisz przez sumę wskazań ciepłomierzy i masz koszt rzeczywisty 1GJ. Tu nie ma nic do rzeczy kaloryczność węgla ani sprawność kotła.
KubaSko Opublikowano 6 Czerwca 2014 Autor #3 Opublikowano 6 Czerwca 2014 Dzięki Sambor za odpowiedź. Chodzi o to że nikt nie będzie ważył węgla i pilnował ile miesięcznie go spalił czyli ceny spalonego opału nie znam, poza tym można łatwo w ten sposób oszukać i powiedzieć że węgla poszło więcej. Wiem że mój sposób liczenia obarczony jest pewnym błędem wynikającym z ciężkiego określenia kaloryczności ale jakieś średnie wartości chyba można przyjąć. Twoja propozycja bardziej by pasowała do kotła gazowego gdzie możemy ściśle określić ile nam tego gazu poszło miesięcznie i znamy dokładnie cenę spalonego paliwa.
sambor Opublikowano 6 Czerwca 2014 #4 Opublikowano 6 Czerwca 2014 kaloryczność węgla nie określisz bez badań w laboratorium, a takie określenie na oko podobnie jak określanie sprawności kotła to bzdura. łatwiej jest określić to przez to że kupujemy 5 ton węgla i co miesiąc jakieś zaliczki a następnie dopłata na koniec sezonu - wg tego ile węgla zostało, tu nie trzeba ważyć, przecież nie wiemy czy przywieziono 5 czy 4,8t lub 5,2 t ale jest proporcja w zużyciu paliwa a szacunek kaloryczności lub sprawności kotła to zostaw dla teoretyków ;) Ponadto jak ktoś dokłada do kotła to może zapisywać - tyle i tyle miarek wrzucono np wiader, worków, chyba że dokłada się łyżeczką od herbaty to wtedy ma znaczenie.
misterpaw Opublikowano 6 Czerwca 2014 #5 Opublikowano 6 Czerwca 2014 Proponowałbym Ci proste i za razem uczciwe rozrzucenie kosztów proporcjonalnie wg wskazań ciepłomierzy.Czyli suma wskazań ciepłomierzy=100%, wskazanie ciepłomierza dzielisz przez sumę wskazań i masz procent który po przemnożeniu przez wydatki na opał da Ci kwotę którą powinieneś obciążyć nabywcę. Możesz to zrobić na koniec sezonu a wcześniej brać jakieś zaliczki, to już Twoja wola.Mi to się wydaj proste, uczciwe i pozbawione jakichkolwiek błędów związanych z przyjęciem wskaźników do liczenia.
KubaSko Opublikowano 8 Sierpnia 2014 Autor #6 Opublikowano 8 Sierpnia 2014 Witam Wracając do tematu, czy mógłbym ciepłomierze zastąpić wodomierzami do ciepłej wody na każdym z 3 pionów. Wyszłoby taniej. Wtedy odczytuje ile czynnika przepłynęło na każdy pion i mam procent zużycia każdego lokalu. Co wy na to? dużo tańsze niż 3 cielomierze.
sambor Opublikowano 8 Sierpnia 2014 #7 Opublikowano 8 Sierpnia 2014 No a jak będzie przez rury płynąć zimna woda to jak rozliczysz? Jak chcesz zgodnie ze sztuką to tylko ciepłomierze.
KubaSko Opublikowano 8 Sierpnia 2014 Autor #8 Opublikowano 8 Sierpnia 2014 Czyli raczej nie ma to sensu? chciałem żeby taniej było. Zimna woda raczej nie będzie bo przepływ będzie zależny od startu pompy, a pompa będzie startowała przy rozgrzanym kotle. Dzięki za zainteresowanie
henryk1953 Opublikowano 9 Sierpnia 2014 #9 Opublikowano 9 Sierpnia 2014 Poczytaj to : https://sites.google.com/site/wmsrebrna/rozliczanie-kosztow-ogrzewania http://www.administrator24.info/artykul/id4641,koszty-ciepla-w-budynku-obowiazek-opomiarowania-i-rozliczania ozdrawiam.henryk1953
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.