Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja A Zawór 4D I 3D


Kravi82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przymierzam się do zrobienia instalacji w swoim nowym domku. Kocioł to RBR 12kW.

Grzejniki 6 szt. głównie piwnica i drabinki. Reszta podłogowe około 130m2. Bojler poziomy 140l dwu płaszczowy. Instalacja otwarta.

Proszę o sprawdzenie poprawności schematu. Tak to sobie wymyśliłem.
Najbardziej zastanawia mnie podłączenie w szeregu zaworów 4D i 3D oraz czy zaznaczone zawory zwrotne są potrzebne?

Jakiej pojemności zbiornik wyrównawczy zastosować?

Również wszystkie sugestię i opinie mile widziane.

Planuje kupić: Termostatyczny zawór mieszający ATM 761 1" oraz 4D ARV 484 1";

 

 

Pozdrawiam.

 

 

post-58041-0-72858500-1393687831_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ale naczynie przelewowe musisz podąłcyzc do kotła bezpisrednio rura 28 i od tego na wysokosci zasobnika sail zasobnik a wielkośc zniornika wg norm wyjdzie nie wiecej jak 15l ale jak chcesz mieć spokój to duzy im wiekszy tym lepszy moze być 30-40l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście brak naczynia przelewowego, zawory zwrotne z pytajnikami  nie są potrzebne, natomiast grawitacyjnie na zaworze 4-D 1" raczej nie będzie działał krótki obwód  zaw 4-D

Potrzebny jest większy zawór 4-D min 6/4".

Natomiast jest pytanie czy grzanie WU na grawitacji nie będzie zakłócane przez dwie pompy - na grzejniki i podłogę  - przydałby się zawór zwrotny klapowy zamontowany na poziomym odcinku grzania CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy wyłączonej pompie od podłogówki a załączonej pompie od grzejników nie będzie zaciągać wody przez zawór 3D?

A czy zawór 3D nie będzie zaciągał ciepłej wody z powrotu kotła (mniejszy opór)?

Czyli co proponujecie całkiem zrezygnować z 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę dodatkowej pompy kotłowej bo to kolejny wydatek i prądu też 'żre'.

W sterowniku eCoal jest opcja CUW mieszająca czyli pompa do bojlera utrzymuje zadaną temp. na powrocie pieca.

To już wydaje mi się lepsze rozwiązanie?

TO i tak już będą 4 pompy! Grzejniki, podłogówka, bojler, i cyrkulacja C.U.W. :(

 

RBR ma 2 wyjścia i z tego co pisali użytkownicy na pewnym forum nie ma problemu z C.U.W. na grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz imitacje zasobnika czyli lezący to sobie możesz zrobić jak chcesz natomiast jak masz porządny ze spiralna wężownica i cenisz sobie komfort to pompa pyć musi i wtedy tak cztery pompy w układzie hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten zawór 3D będzie dobry ma Kvs 3,2.

Planuje 13 pętli (parter 7, poddasze 6) po około 90mb.

Chce to zasilić pompą Alpha2 25-40, da radę?

Tak jak pisałem bojler poziomy 140l dwu-płaszczowy będzie wisiał około 1m nad piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten zawór 3D będzie dobry ma Kvs 3,2.

Planuje 13 pętli (parter 7, poddasze 6) po około 90mb.

Chce to zasilić pompą Alpha2 25-40, da radę?

Tak jak pisałem bojler poziomy 140l dwu-płaszczowy będzie wisiał około 1m nad piecem.

25/60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą pompę Alpha2L 25-40 już mam czyli na pewno nie pójdzie? To może wrzucę ją na grzejniki (tylko nie na autoadapt ;-( ) a na podłogówkę kupię mocniejszą  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór dobry, ale pompa za mała, powinna być 25/60

 

 

Najlepszym sposobem jest zastosowanie osobnych przepływomierzy z regulacją na każdej nitce ogrzewania, jeżeli zamknełeś te krótkie nitki to spróbuj zrobić tak

pompa na 3 biegu i minimalnie podajesz zasilanie na nitki krótkie, najpierw na 1 jeśli grzeją 3 nitki, puszczasz na 4 nitkę.

Jeżeli wszystko chodzi, możesz zmniejszć bieg pompy.

U mnie pompa Alfa2 24-40 chodzi na połowę mocy - grzeję ok 150m2 -900m rury PEX , najdłuższy odcinek 75m.

To jak to w końcu jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam pętle do 60-max 75m a nie do 90m.

 

Ponadto mam mieszacz firmowy o kvs = 12 a nie zawór termostatyczny  o kvs = 3,2 na którym są duże straty ciśnienia - a to duża różnica.

 

Jak byś przeliczył - podawałem metodę w innym temacie to byś wiedział 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko przeczyć całe forum w 1 czy 2 dni a czasu mało (link mile widziany).

Projekt podłogówki dopiero przede mną 90m to max myślę jednak, że więcej jak 80 jednak nie będzie.

A napisałeś że twoja i tak pracuje na połowie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj praca pompy to zależy od wielu czynników np od od długości rur, grubości rur zasilających rozdzielacze - ja np mam PP50 - a pokaż mi kto tak ma?

 

Link to tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17153-problemy-z-ogrzewaniem-pod%C5%82ogowym/

 

Przeczytaj, przelicz i dopiero rób - lepiej jest wykonać więcej pętli krótszych niż mniej ale dłuższych.

 

Najlepiej jest dobrać pompę empirycznie - montujesz, podłączasz mniejszą - jak są przepływy to wystarczy, jak nie ma to bierzemy z półki większą a mniejszą do innego zadania.

Dobrze jest tak jak napisałem wyżej, ale kogo na to stać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam takie pytanie jaka najlepiej kupić pompę do ładowania bojlera?

Czy 25-40 nie będzie za duża? Może dać coś mniejszego, bardziej energooszczędnego (jak WILO PICO 25/1-4) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.