Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołączenie Do Wymiennika 300L Drugiego Wymiennika


pellastex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam wymiennik 300L dwuwezownicowy z czego jedna wezownica zasilana jest przez solar a gorna przez kocioł C.O.

Jak podłączyc by w miare tanio i efektywnie spiac razem dwa zbiorniki - 300L z podwojna wezownica z  mniejszym 100L z wezownica w kształcie litery U?

W lato domontowac chce tez do układu bufor na razie 1000l jak by wewentualnie pozniej wygladała sprawa z podłączeniem tego wsztkiego by nadmiar ciepła w lato ze wymienników CWU trafiał do bufora??

 

dziekuje  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam dziekuje za odpowiedz.

Nie ma problemu z obecnym.

Nawet bym powiedział ze jest za duzy dlatego chciał bym tak zrobic by w czasie jak 300 bedzie pełna to mniejszy by odbierał na siebie nadmiar ciepła. 

Docelowo chce wstawic bufor ciepła i zrobic kocioł- bufor - solar.

Kocioł grzeje bufor w obiegu kotłowym przed zaworem 4D.

Do bufora (do tej 1 wezownicy) wpiety solar.

Bufor grzeje układ grzejniokowy za zaworem 4d.

Nadmiar ciepła z solara (jak wymiennik CWU 300L osiagnie zadana temp.) idzie do wezownicy do bufora.

 

Tylko jak to dobrze spiac i jakie zastosowac zawory i pomy?

 

Pomożesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wszystko da się zrobić za pomocą odpowiedniego sterowania, elektrozaworów i innych wynalazków ale pytanie czy watro

 

Jaką masz powierzchni kolektorów?

Jak chcesz dogrzewać dom kolektorami zimą to jedynie za pomocą ogrzewania niskotemperaturowego i nie liczył bym na dużą sprawność takiego rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie chcę dogrzewac C.O powierzchnia kolektorow czynna typ jak pamiętam 4.5m2 2x20 rur wymiennik 300L a dwie dorosłe osoby i dziecko.

nadmiar ciepłej wody grzeje bufor a on grzejniki w piwnicy latem w gorące dni gdy tyle wody nie trzeba. Piwnica sucha i przyjemna.

naszkicuje jutro jakis schemat powiesz czy by tak mogło być by nie było ze chce wszystko miec na tacy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solar mam wymiennik 300L z podwójna wezownica też. Pozostało kupić wymiennik i ewentualnie jakieś zaworu 3d pompy.

Jeśli chodzi o koszty chciał bym to zrobic na zasadzie na razie wypisać jakos ten bojler 100L a najwczesniej w lato kupić bufor 1000L z wezownica i zainstalować w miejsce tego 100L.

w przyszłym roku dokupić do tego 1000l jeszcze 500l i zrobić je kaskadowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za dużo wolnej gotówki, i koniecznie chcesz ją wydać? Opisany przez Ciebie sposób pozbycia się kilkunastu stówek jest .... głupi co bedzie najdelikatniejszym okresleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tym bardziej, że kwestia nadmiaru ciepła z solarów wygląda tak:

Wszystko jest już gotowe, zrobione i czeka... za darmo.

Bufor już jest = obecny kocioł.

Wystarczy zrobić sterowanie pompą górnej wężownicy zasobnika 300l (to znaczy uruchamiać ją+pompę c.o. gdy energii jest nadmiar = temp zasobnika powyżej 60 albo 55).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serio dobra myśl.

zastanawia mnie tylko jak z pompami zrobic.

jest pompa co zasila wezownice dolna cwu z kotła.

czujnik temp w cwu ładuje cwu do określonej temp. i się wyłącza.

jak zrobic by w czasie osiągnięcia np. 80 stopni w cwu pompa znów pracowała orzekając kociol a tym samym układ?

Czy moc wezownicy będzie na tyle wysoka by skutecznie pozbyć sie nadmiaru ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak jak narysowałem w schemacie mogło by być??

 

Tak jak jest na niebiesko i czewono mam 

Pompa ładujaca cwu ustawiona np. na 70stopni i w czasie osiagniecia temp. wyłącza sie pompa. Zawor zwrotny klapowy powoduje ze woda nie cofa sie do instalacji (nie wychładza bojlera).

Natomiast równolegle domontowana pompa również z zaworem zwrotnym podłączona przez najprostszy sterownik np. taki

http://allegro.pl/sterownik-pompy-c-o-sp-03-polski-i3922643011.html 

ustawiony np. na 85,90*C a kapilara w bojlerze.

Czy to tak by zadziałało?

 

P.S musiałem utworzyc drugie konto bo nie mogłem sie zalogować na moje normalne.

Pisze do administratora by to sprawdził a te usunał 

 

Dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam

bez tytułu.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba drugiej pompy ani żadnych zmian w układzie c.o.

Wystarczy ten dodatkowy sterownik a z niego zasilanie pompy pompy podpiąć równolegle z istniejącym - to jest robota dla kogoś, kto na prądzie się choć trochę zna, żadnej hydrauliki tu nie ma.

 

Sterownik dodatkowy ustawiłbym jednak na 70 albo jeszcze mniej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.