Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

 

Po sezonie grzewczym chcę wymienic kocioł c.o. (mam nadzieje że jeszcze ten wytrzyma :) ) i zwracam sie do was użytkoników o pomoc co mi doradzicie.... Mieszkam w domu jednorodzinnym który ma około 25 lat jest nie ocieplony (w przyszłości planuje) powierzchnia do ogrzania to 200m :) Instalacja w rurkach 1' piony chyba 1,5' nie wiem dokładnie musze pomierzyć grzejniki - płyty o wym. 220x80 wszytko zrobione do grawitacjii w kotłowni jest jeszcze bojler płaszczowy 80l wymieniony 2 lata temu i wtedy założono pompke. Drugi sezon pale węglem i chciałbym palić nim nadal kiedyś było palone mułem czy miałem różnie ludzie mówią...

 

Czego oczekuję.... aktualny piec jest cholernie nieoszczędny ma tylko jeden język i gdy się pali to komin jest gorący jak fix (wtedy został zamontowany bo na owe czasy nie było innych...) duże straty a więc szukam pieca na węgiel muł no i drewno czyli taki w którym można spalić wszystko :) nie chce pieca z podajnikiem to mówie odrazu zawsze ktoś w domu jest także...

 

a więc co mi doradzicie drodzy forumowicze jaki piec? ile kW? jakiej firmy? z sterowaniem czy bez? z dmuchawą czy bez?

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedźi :)

 

P.S. jakiś czas temu oglądałem Viadrusa co powiecie w tym temacie???

Opublikowano

koledzy doradzą ino trzeba najsamprzód powiedzieć ile sie ma miedzi do wydania na piec , no bo cóż nam po calej historyji od "adama i ewy" skoro nie ma podanego przedzialu cenowego

Opublikowano

No własnei najważniejszego nie powiedziałem... :) chciałbym się w 5 tyś. PLN zmieścic za sam kocioł bo jeszcze dochdzi montaż i jakieś przróbki wiadomo...

 

a więc??

Opublikowano
No własnei najważniejszego nie powiedziałem... :) chciałbym się w 5 tyś. PLN zmieścic za sam kocioł

Za tę cenę kupisz dobry kocioł z dolnym spalaniem. Wielu uczestników tego forum uważa, że najlepszy w tej klasie jest Warmet SDS Ceramik.

Opublikowano

ale by miec gwarancyje musi zamontowac zawór 4d?

czyż nie jest tak?

 

a jesli intalacyja chodzi grawitacyjnie to ów zawór musi być z podłączeniami o średnicy 2cali i dalej wszytsko pojdzie na grawitacji

czyz nie jest tak?

Opublikowano
ale by miec gwarancyje musi zamontowac zawór 4d?

Tego nie wiem, ale byłoby dziwne gdyby nie musiał.

 

Także o czystej grawitacji raczej musi zapomnieć - do zaworu 4d konieczna jest pompa. Jest pytanie, czy instalacja zachowa część swoich grawitacyjnych właściwości. Był taki wątek na forum i zdania są podzielone. Ale z pompą powinna działać. Nie zachodzi natomiast zależność odwrotna: jak ktoś ma "cienką" instalację, to po wyłączeniu prądu o grawitacji może tylko pomarzyć.

Opublikowano

Co do grubości rurek to muszę jeszcze pomierzyć dokałdnie nei wiem troszke strzelałem... :) a co do pieca byłem dzis u Klimosza bo kumpel tam pracuje i polecił mi Viadrusa U26 Hercules II bez sterowania i wentylatora co wy na to?? :)

 

PozdRo

Opublikowano

Zastanów się najpierw, czy chcesz mieć kocioł z dolnym, czy górnym spalaniem.

 

W kotłach górnego spalania pali się cała załadowana komora, można palić wszystkim. Są tańsze, ale mają gorszą stałopalność (8-12h) niż kotły dolego spalania (18-24 h) i ponadto są bardziej kapryśne w utrzymywaniu stabilnej temperatury. Ich zaletą jest to, że zadowolą się słabszym ciągiem kominowym.

 

Kotły dolnego spalania mają wyższą sprawność, porównywalną ze sprawnością kotłów retortowych, ale większe wymagania co do ciągu kominowego i są droższe. W kotłach dolnego spalania pali się tylko dolna wartswa węgla, a nie cała komora, spaliny mają dłuższą drogę do czopucha i lepiej oddają ciepło. Ale nie można tam władować byle czego.

 

Istnieją też kotły z dolnym i górnym spalaniem, mają one przegrodę, którą można usuwać. Po usunięciu takiej przegrody z kotła z dolnym spalaniem robi się kocioł z górnym spalaniem.

 

PS. Ja mam Klimosza, ale z podajnikiem - to zupełnie inna bajka.

Opublikowano

Dzięki m77 nadałeś jakieś wytyczne...

 

a więc byłbym za zakupem kotła z dolnym spalaniem tylko najpierw musiałbym zmierzyć ciąg kominowy jak to zrobić?? Wydaje mi się ze mam dobry bo jak otworzy sie komin to aż chuczy że tak powiem :)

 

następna sprawa co moge spalic w takim kotle oprócz węgla? drewno? co jeszcze?

 

Cena owszem ma znaczenie ale ja wychodze z założenia że jak kupic to raz a porządnie a nie jakieś dupiny... więc po to też się tu znalazłem,

 

pozostaje jeszcze sprawa sterowań i dmuchaw? jest to wygoda ale i nie dokonca jest to bezpieczne co nie? jak jest sterowanie potrzebna jest pompa a gdy zabraknie zasilania? w piecu sie zagotuje i co?

Opublikowano
musiałbym zmierzyć ciąg kominowy jak to zrobić?? Wydaje mi się ze mam dobry bo jak otworzy sie komin to aż chuczy że tak powiem :)

Jak huczy, to pewnie jest dobry. Ciągu kominiarze nie chcą na ogół mierzyć, więc chyba musisz się zadowolić własnym odczuciem.

 

Odpowiedzi na resztę pytań musisz poszukać w innych wątkach, gdzie użytkownicy tych kotłów opisują swoje doświadczenia. Może zresztą któryś się tu odezwie... W kotłach z dolnym spalaniem oprócz węgla możesz chyba palić mieszanką miału z węglem, albo zrębkami. Nie chcę wprowadzić cię w błąd, ale niektórzy palą mieszanką miału z trocinami, tylko nie dam głowy w jakich kotłach to robią.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.