Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Instalacjia I Wogóle Co Wybrać


horbol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po uporaniu się z wyborem kotła... padło na jeden z produktów forumowego kolegi (kupfer i Przemek2ar.. dziękuję)teraz muszę się uporać z wyborem instalacji

Kocioł będzie zasypowy z dolnym spalaniem o mocy odpowiedniej do mojej nowo wybudowanej (10x8 z poddaszem użytkowym plus garaż)  chałupy. czyli z 8 kw

Teraz problem z instalacją. Do projektu dostałem projekt instalacji na co i cwu na grzejnikach i z kotłem 15kw  ;/ .Po poczytaniu trochę wyszło z kotłem jak wyżej . Ale umaniło mi się że chcę podłogówkę  i tu pojawia się problem.Chciałbym żeby to była rozsądna finansowo instalacja ale żeby się sprawdzała. Co do podłogówki jestem w stanie z niej zrezygnować jeśli to przekroczy mój budżet na ten cel. A może nie warto pchać się  w podłogówkę i zrobić prostą instalację bez sterowników dmuchaw i innych wiatraków. Kwestia instalacji jeszcze otwarta i liczę na rady. Jeśli będzie potrzeba więcej info o domu to podam.

Pozdrawiam

G.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie pisz tak ogólnie 

 

 

zrobić prostą instalację bez sterowników dmuchaw i innych wiatraków

Przecież do podłogówki jest potrzebna pompa, zawór mieszający 3-D,lub 4-D, trochę el  zabezpieczających - one są praktycznie takie same jak dla grzejników.

Oczywiście możesz wykonać na obiegu grawitacyjnym instalację grzejnikową , bez dodatkowych elementów, ale będzie ona droższa niż ta z pompą z powodu grubszych rur i specjalnych grzejników do obiegu grawitacyjnego.

 

Przy tak małym kociołku będzie potrzebne wygodne łóżko w kotłowni, ew dodatkowy zasobnik paliwa na kotle.- coś w rodzaju  Carborobita  ;) , twoje miejsce zamieszkania należy do zimniejszych.

 

Przeciętna podłogówka i instalacja CO kosztują podobnie w materiale, podłogówka jest droższa w otoczce tzn - lepsza izolacja podłogi, lepsze wylewki, robocizna hydraulika przy podłogówce, też raczej będzie droższa.

Plus dodatkowo jakiś projekt tego grzania podłogowego

 

Ale powodzenia, może będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki za szybką odpowiedz

Napisałem tak ogólnie bo nie wiem czego potrzeba do dobrej instalacji. Ogólnie mam już wycenę na instalację z podłogówką i wszystkimi rzeczami do jej prawidłowego działania taką pobieżną nie ma , am nic z osprzętu wymienionego. Po prostu robocizna + materiał tyle i tyle.Tylko piec właśnie zmniejszyłem co nie do końca się instalatorowi spodobało. co do spania w kotłowni to nie jestem typkiem w pinglach i o drobnych paluszkach podkładanie nie wykończy mnie tak szybko a jak zasłabnę to żona pomoże. Stało palność kotła chyba nie będzie na poziomie 3-4h wszystko co ponad mi w zupełności wystarcza. Zawsze będzie wykręt że muszę wyjść po węgiel i mieć trochę czasu na refleksje :)

Pozdrawiam i jeśli zna ktoś dobry sposób na połączenie kotła dolnego spalania na węgiel+ cwu+70m2 podłogówki i 6  grzejników płytowych to z chęcią bym popatrzył.

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze co to znaczy dobry ?

Jak oszczędny to cienką rurka ,

Jak dobrze działający to grubszą, 

Jak z podłogówką to musi być oddzielny obwód na podłogówkę  

Jak itd.......

 

Jedyne co można zrobić na 100% dobrze to układ grzania CWU - jak dasz zasobnik dwupłaszczowy , umieszczony w kotłowni nad kotłem i rury minimum Cu22 to możesz mię grzanie na grawitacji , czyli może odpaść 1 pompa, dwie zostaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to znaczy efektywna i nie mocno skomplikowana .....

po burzliwej sylwestrowej nocy spędzonej z bolącym gardłem w łóżku  czytając fora i artykuły. Postanowiłem zrezygnować z podłogówki. Tzn w takim stanie jaki myślałem że będzie. Plan jest taki: Nie ma podłogówki na dole zamiast niej w otwartym salonie na kuchnie około 30m2 dwa grzejniki kanałowe lub jeden kanałowy przy wyjściu na taras drugi albo kanałowy albo zwykły w kuchni pod oknem. w reszcie pomieszczeń i przedpokojach grzejniki zwykłe. Na górze 3 sypialnie zwykłe grzejniki czyli tak jak miało być. Ale w łazience 11m2 przydała by się ciepła podłoga. Chciałbym to rozwiązać przy pomocy zaworu RTL. Jeden obieg, co o tym myślisz Sambor. W ten sposób ograniczył bym stopień skomplikowania instalacji.

........Z drugiej  strony zastanawiam się czy rezygnować z tej podłogówki i nie zostawić tego "im" w końcu robią to zawodowo.  Ja wybrałem kocioł. W końcu jak coś będzie nie tak to będą musieli naprawiać . Powinienem mieć schemat tego co zamierzają jak będę w posiadaniu to wstawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.