AdrianZary Opublikowano 20 Listopada 2013 #1 Opublikowano 20 Listopada 2013 Witam wszystkich forumowiczów, Jeśli odgrzewam kotleta to od razu przepraszam:) Postanowiłem zostać forumowiczem bo od niedawna stałem sie posiadaczem pieca z zasypnikiem i próbuję go jakoś ujażmić i nic mi z tego nie wychodzi. Piec jest produkcji pleszewskiej firmy Pleszewskie Kotły. Moc kotła to 19 kW i ogrzewam nim dom 110m2. Palę groszkiem czeskim z kopalni Ledvice. Piec po osiągnięciu temp. zadanej 60oC dochodzi jeszcze jakies 5oC wyżej i utrzymuje temperaturę przez około 40min. Potem szybko spada i wchodzi w tryb "regulacji" i temperatura spada do około 52oC. Chodzi dmuchawa i podajnik aż znów piec osiągnie 60oC. Czy tak ma być? Czy nie za krótko piec utrzymuje temperaturę? I czemu ta temperatura potem spada? Kolejnym problemem jest to, że kiedy włączy się pompa bojlera 120L to temperatura leci na łeb na szyję do 40oC. Czemu tak się dzieje? Bardzo proszę o informację czy tak ma być czy coś musze zmienić. Z góry dziekuję. Poniżej podaję parametry jakie mam ustawione aktualnie na piecu: Sterownik TIGRA Temperatura zadana: 60oC Czas podawania w trybie REGULACJA: 27s Czas między podawaniem w trybie REGULACJA: 67s Czas przedmuchu w trybie Regulacja: Krotność podawania: 2 Czas przedmuchu: 24s Czas pomiędzy przedmuchami w stanie NADZÓR: 7min Moc dmuchawy w stanie REGULACJA: 40% Moc dmuchawy w stanie NADZÓR: 50% Z góry dziekuję za jakieś podpowiedzi jak ujażmić ten piec i proces:)
Andrzej_M_ Opublikowano 20 Listopada 2013 #2 Opublikowano 20 Listopada 2013 ,,,, Piec po osiągnięciu temp. zadanej 60oC dochodzi jeszcze jakies 5oC wyżej i utrzymuje temperaturę przez około 40min. Potem szybko spada ,,,, ,,,, Czy tak ma być? Czy nie za krótko piec utrzymuje temperaturę? I czemu ta temperatura potem spada? ,,,, Witaj Adrian. Jeżeli zagotujesz wodę w czajniku, zalejesz herbatę czy też kawę w szklance lub filiżance i odstawisz czajnik na bok, to jaka temperatura będzie w czajniku po 40 minutach ?. I dlaczego tak szybko woda w czajniku wystygła ?.
mac65 Opublikowano 20 Listopada 2013 #3 Opublikowano 20 Listopada 2013 Myślę że jak byś pozakręcał w domu grzejniki to pewnie kocioł trzymał by sporo dłużej . Tylko po co wtedy ten kocioł żeby grzał samego siebie czy mieszkanie . A co do bojlera to nie wiem czy masz z wężownicą czy płaszczowy ale ten drugi potrafi zagospodarować spokojnie z kotła nawet 20 KW mocy więc nic dziwnego że temperatura spada na kotle .
AdrianZary Opublikowano 21 Listopada 2013 Autor #4 Opublikowano 21 Listopada 2013 Dzień dobry, Dziekuję za obrazowe wyjaśnienie tematu:) Tak to jest racja tylko czy nie powinno to być tak, że jak piec jest w nadzorze i co jakiś czas jest przedmuch i podanie opału to nie powinnien on dłużej trzymać temperaturę? Wydawało mi się, że 40 min to mało. Zdaję sobie sprawę, że może to jest kwestia ustawień sterownika ale po tygodniu jeszcze nie znalazłem optymalnego rozwiązania. Pracuję nad tym:) Co do to bojlera to mam bojler z podwójną wężownicą. A czy Panowie Forumowicze palą może groszkiem z Ledvic? Może ktoś zna ten groszek i akurat mógłby podzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz pochwalić się ustawieniami:) Dzisiaj rano kombinowałem znów z ustawieniami. Może wkońcu uda mi się spalic jeden worek na 24h. Pozdrawiam wszystkich
mac65 Opublikowano 21 Listopada 2013 #5 Opublikowano 21 Listopada 2013 Oj chyba nic nie zrozumiałeś . Kocioł daje tyle ile potrzebuje dom a oznaki jego złej pracy to niedopalony węgiel , spieki na retorcie , nie osiąganie temperatury lub jej przeciąganie . Zanim zaczniesz grzebać w sterowniku to obejrzyj to co z kotła wyciągasz ( popiół ). Szlaka , spieki , niedopalony węgiel to oznaki złej pracy kotła . Który to sezon w domu, dom nowy czy był zamieszkały w zeszłym sezonie grzewczym .
AdrianZary Opublikowano 21 Listopada 2013 Autor #6 Opublikowano 21 Listopada 2013 Z popielnika wyciągam sam pył drobniutkie kawałki spalonego wegla, który po dotknięciu rozsypuje się w pył. Dom zamieszkały, ogrzewany wcześniej gazem. Mój pierwszy sezon z piecem z podajnikiem. Ok, w takim razie będę jeszcze obserwował popiół. A czy może mieć też znaczenie, że czopuch nie ma regulacji ciągu?
sambor Opublikowano 21 Listopada 2013 #7 Opublikowano 21 Listopada 2013 . A czy może mieć też znaczenie, że czopuch nie ma regulacji ciągu? I nie powinien mieć , gdyż przy za dużym przymknięciu czopucha może wydobywać się z kotła czad.
mac65 Opublikowano 21 Listopada 2013 #8 Opublikowano 21 Listopada 2013 Tak ma być , spalanie reguluje nadmuch dmuchawy a nie przysłona czopucha .
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.