Skocz do zawartości

haghi

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam
Stanołem przed wyborem pieca do nowego domu.
powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych 140 metrów powierzchni uzytkowej plus garaż 25 metrów. Co daje około 160 - 170 do ogrzania.
Powierzchnia nieogrzewana - piwnica.
Zrobiłem wyliczenia na stronie ciepło właściwe i wychodzi


Ile energii potrzeba do ogrzewania
7,7kW - takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz 16 143kW - tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie 74kWh/m2*rok - zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B
W najmroźniejszy dzień zimy -20,0°C na zewnątrz
7,7kW - potrzebna moc grzewcza
W przeciętny dzień zimy 0,9°C na zewnątrz
3,7kW- potrzebna moc grzewcza
Jakiej mocy ogrzewania potrzebuję?
9-11kW dla kotła węglowego zasypowego lub podajnikowego Nie kupuj kotła o dużo większej mocy, nawet jeśli sprzedawca, sąsiad i szwagier twierdzą inaczej. Duży kocioł pracujący z małą mocą to katastrofa finansowa. 15-19kW dla kotła miałowego Kocioł miałowy o takiej mocy ma pojemność zasypu wystarczającą do bezobsługowej pracy przez ok. 24h, jeśli będzie rozpalany od góry (a to jedyny wygodny sposób palenia miałem).

W instalację będzie montowany bufor ciepła o powierzchni około 1600 litrów. i powyższe wyliczenia tego raczej nie obejmują.

Około 35 % powierzchni jest podłogówka reszta grzejniki

Chciałbym palić cyklicznie, żeby nagrzać bufor czyli żeby piec chodził prawie na maxa a następnie wygasić i mieć spokój na jakiś czas w którym bedę korzystał z ciepła z bufora.

Materiał do palenia: głównie drewno sosnowe trochę brzozy z racji dostępu do własnego drewna i węgiel


Przeczytałem kilka tematów na tym forum i skłaniam się do palenia od góry chociaż całe życie w obecnym domu paliłem o dołu.

Oglądałem kilka pieców i proszę o opinie który z poniższych wybrać i jakiej mocy.
Jestem ograniczony wysokością wyjścia czopucha ponieważ mam zrobiony komin z gotowych elementów ceramicznych i dół czopucha nie może być wyżej jak 106 cm od podłoża.

1. SAS MI - wiem że miałowy ale ma duży zasyp z myślą o paleniu drewnem, jednakże trochę mnie niepokoi, że chyba krótki obieg spalin, ogólnie gruba blacha i fajnie wykonany - cena średnia

http://www.sas.busko...kty/sas-mi.html

2. Sas NWT - nie za duży zasyp, konstrukcja górno-dolna, cena średnia

http://www.sas.busko...ty/sas-nwt.html

3. Cichewicz LOGICA - ogólnie fajny wykonany, u dwóch znajomych chodzi kilka lat i są zadowoleni, raczej oszczędny, komora nie za duża, cena raczej wysoka.

http://www.cichewicz...iel/logica1.php

4. SOKÓŁ SDG - dolno-górny z klapką, polecany przez mojego hydrauilka, mówi że dużo montował pieców z firmy meta-fach i nie miał nigdy z nimi większych problemówi chodzą bardzo długo pod warunkiem że nie pali się mokrym drzewem lub trociną.
Piecyk nie zaduży gabarytowo, mały zasyp. cena nieduża.

Proszę o opinie o tych piecach, lub jakiś inny model do rozpatrzenia. Na dzien dzisiejszy skłaniał bym się do SAS MI ze względu na dużą komore załadowczą, ale boją się, że będzie dużo uciekało w komin oraz że nie będę palił miałem tylko raczej drewnem a w mroźniejsze dni węglem i nie wiem jakiej mocy wybrać piec

Prosze o szybko odpowiedź, bo chciałbym we wrześniu kupić lub przynajmniej zamówic piec.

Opublikowano

Posiadam SAS NWT ale z dmuchawą i sprzed zmiany wizerunku, teraz wybrałbym wersję z miarkownikiem, ale i tak trzeba go nieco przerobić na dolne spalanie, o czym poczytasz w moim profilu. Dolne jest efektywniejsze niż górne. Z innych HEF Hef - typowy dolniak bez udziwnień, ma wadę np. płaski ruszt ale i tak jest lepszym wyborem niż SAS. Miałowca bym nie brał - miał jest zanieczyszczony, brudna robota i uciążliwa. Cichewicz jak i SAS - żadne cudo. Kupując kocioł dziś wybrałbym HEFa.

Opublikowano

Pisząc, że górne jest efektywniejsze od dolnego piszesz o kotle górnego spalania.

Przeczytaj o różnicach konstrukcyjnych między kotłami dolnego i górnego spalania i o prawidłowym, efektywnym spalaniu drewna, bo póki co błądzisz.

Opublikowano

Chodzi Ci o piec zgazowujący, jeszcze nie rozważałem tego typu bo wydaje mi się za drogi i tylko na jedno paliwo, ale poczytam? Może podpowiedz na jakie kotły patrzeć?

Opublikowano

Napisałem - HEF model Hef. Dolniak z miarkownikiem, nie bez wad ale lepszy od SASa z dmuchańcem.

Opublikowano

Witam poczytałem trochę o górnym i dolnym spalaniu. Jednakże ciężko znaleźć piec z dolnym spalaniem. A zgazowujący jest dość drogi jedynie atmos jest w moim zasięgu, ale chyba są o nim średnie opinie. HEF model Hef - nie mam w pobliżu dystrybutora żeby zobaczyć go na żywo. Na chwilę obecną rozważam następujące kotły

1. HEF model Hef - http://www.hef.com.p...menu/2/10/index - tylko muszę gdzieś podjechać i zobaczyć na żywo

2. SOKÓŁ SDG - dolno-górny z klapką - http://www.metalfach...olno-gorne.html trochę mała komora załadowcza - jest niby klapka która przestawia na spalanie dolne.

3. Defro Optima lub Defro Optima PLUS - http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/seria-optima-classic/optima-tradycyjna ale trzeba by szamotówką zatkać szczelinę u góry tak jaj zrobił to młodzieniec w SAS.

 

Jestem otwarty na wszelkie sugestie i porady.

Opublikowano

Witam doświadczonych forumowiczów, czy ktoś mógłby się jeszcze wypowiedzieć w moim temacie, przeżyję nawet krytykę. Siedzę i oglądam różne foty i powoli mam mętlik w głowie. Bo czym więcej czytam tym mniej wiem. A zima za pasem i trzeba w końcu coś kupić i zamontować, żeby wejść do nowego domu. Proszę o poradę.

Opublikowano

Defro DS jest stworzony dla buforów, na ebay.de sprzedają zestawy z ladomatem i buforem, ewentualnie Dakon Dor, ale mała komora zasypowa, na drewnie nie naładujesz tym bufora, KWKD to raczej węgiel, Hef podobnie jak dakon, do drewna się nie nadaje, ze względu na małą i wąską komorę, ewentualnie Cichewicz Vespa. Te Defro optima, plus czy sdg to bym sobie darował.

Opublikowano

Defro podaje powierzchnie wymiennika dla kotła DS o mocy 20kW 2,4m2, taki hef dla mocy 24kW podaje 2m2. Nie wiem czy defro ma mały wymiennik sądząc po tym, raczej duży. zresztą zobacz kocioł na żywo, jest dwa razy większy of hefa, czy dakon dor tej samej mocy. Pewną wadą są z pewnością poziome półki i brak ruchomego rusztu oraz, że jest to jednak nowość, ale ktoś to kupuje. Gdyby miał certyfikat, to stałby u mnie, ale nie ma, a to był niestety warunek wymiany kotła.

 

PS. Co do tej ceramiki w Defro DS, nie podlega wymianie na gwarancji, a koszt wymiany przez serwis 300zł. :)

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15905-prosze-o-pomoc-w-prawidlowym-dobraniu-mocy-kotla-i-samego-kotla/page__st__20#entry158624

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.