Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hajnówka 20 Kw - Szukam Oszczędności :]


zagajgsi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Na początku proszę o wyrozumiałość.

Posiadamy w domu piec od Hajnówki 20KW jest w nim tylko sterownik który załącza pompę CO.

Jest to moja pierwsza zima i teściowej. Przejąłem obowiązki po zmarłym teściu wiec chciałbym troszkę unowocześnić spalanie i kulturę pracy pieca a co za tym idzie pewnie i lepsza wydajność pieca i niejaką oszczędność.

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad sterownikiem wraz z dmuchawą. Dużo czytałem na ten temat aż wkoncu wpadło mi gdzieś hasło Miarkownik ciągu.

Poczytałem o nim i spotkałem się z wieloma opiniami że jest dużo lepszy i bardziej oszczędny od dmuchawy. Z racji iż nie mam raczej możliwości wsadzenia manualnego miarkownika (brak miejsca na niego) to zastanawiam się na elektronicznym za około 180zł plus sterownik do tego żeby to obsługiwał.

Wpadł mi też taki sterownik (http://ldkrosno.pl/d...wnik-ciagu.html) zastanawiam się czy nie będzie lepiej tego kupić bo on obsługuje i miarkownik i steruje CO

Załączę zdjęcia może ktoś podpowie jak i gdzie najlepiej zamontować miarkownik lub tez ten cały sterwonik.

Sterownik mamy teraz taki.

IMG_20130908_110424.jpg

 

Piec taki

IMG_20130908_110439.jpg

 

Klapka powietrza (pewnie musiałbym coś dospawać do niej aby mogła się otwierać)

IMG_20130908_110457.jpg

 

A tu miejsca na dmuchawę

 

IMG_20130908_110510.jpg

 

 

 

Jak wy to widzicie?? :rolleyes:

 

w sumie to naszło mnie na myśl takie coś

piec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co spawać? wiercisz dziurę w tej klapce i przykręcasz kątownk na śrubie do tej klapki (kątownik może z 40 groszy)i do kątownika łańcuszek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat używam UNISTER'a i jestem zadowolony, w ubiegłym roku zakupiłem dodatkowo panel kontrolny co zdecydowanie obniżyło ilość wizyt w kotłowni.

W moim przypadku (kocioł SWK21, albo jakoś tak), musiałem zmienić klapę powietrza gdyż oryginalna była żeliwna, ciężka i dlatego też "załatwiłem" wcześniej stosowany miarkownik klasyczny ESBE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moje skromne zdanie w sprawie oszczędnosci: Proponowałbym instalację zbiornika buforowego, który pozwoli na większy odbiór ciepła z kotla. W sezonie zapewne Kolega kisi opał /drewno ?/ Znawcy tematu zapewniają o oszczędności wynikającej z montażu zbiornika akumujacyjnego rzędu 25 do 30 procent. czyli zamiast spalonych 30 mp drewna ok 21-23 mp. To jest znaczna oszczędność. Również ogromna wygoda - chodzimy mniej do kotłowni...a dłużej jest ciepło w domu.Również nie polecałbym żadnej dmuchawy. Sama konstrukcja Twojego kotła nie pozwala na zbyt duże oszczędności ze względu na stosunkowo mały wymiennik. Na pewno czopuch jest bardzo goracy, a komin pewnie gotuje się /w skrajnie zimne temperatury na dworze/ - spaliny osiągają ze 400 stopni...pokusiłbym się zamontowac do czopuch rure z odzyskiem ciepła ze spalin.

Jeśli Kolega będzie wielkim zapaleńcem do przeróbek w następnym etapie uzyskania oszczędności - zmienić sposób spalania na dolny - czyli spróbować wymyślić palnik z szamotu , ale to może byc już mocno skomplikowane w tym kotle.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-zbiornik akumulacyjny mam zamiar zamontować w niedalekiej przyszłości taki żebym mógł podłączyć solary żeby w lecie była ciepła woda ale nie do końca wiem co to zrobić będę rozmyślał bliżej etapu montażu takiego zbiornika

-co masz na myśli mówiąc kisi drewno?? ;]

- dmuchawa odpada zostaje miarkownik

- wymiennik ciepłą to jest ta wężownica co jest w piecu??

- czopuch i palnik z szamotu to już wyższa technologia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zainstalowany miarkownik boleckiego w kotle moderator unica sensor, bardzo podobny do twojego z tego co widzę na zdjęciach. Zainstalowałem go bez żadnych przeróbek. Myślałem żeby przykręcić do klapki jakiś plaskownik, ale okazało się to zbędne. Linkę przywiązałem bezpośredbio do dziurki w klapce, tak jak pokazane jest to w instrukcji i wszystko działa dobrze, Jeżeli chodzi o ciąg w kominie, to też się obawiałem czy nie będzie za mały. Mam dwa lufty 14x14, do dwóch metrów są zrobione portki i ciąg jest wystarczający. Ważne, żeby komin był czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.