Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Ci "projektańci" I "instalatorzy " Mają W Głowach?


liban

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dziwny aczkolwiek chyba na czasie :). Skoro ja mieszkam w starym domu( o czym już pisałem bo prosiłem kolegów wczoraj o pomoc w doborze kotla) (pow. 200m/2) i ogrzewam go od paru lat starym piecem typ SKI, z mocą nieznaną nikomu :) ( znam tylko wymiary wys. 94,szer.44,głęb 54) ( i podobno cudem by było gdyby miał 17 kw) i słyszę, że w nowych projektach domów o podobnej kubaturze,(ale znacznie lepiej ocieplonych), "projektant" zaleca 25kw a "instalator" jeszcze by dał więcej, to myślę sobie, że mój stary, nieznany,wyeksploatowany SKI czerpie swoją energię cieplną z TAJNEJ BAZY POD WULKANEM :). P.S. A mój SKI spala przez okres zimowy około 5.5 tony węgla typu orzech i oczywiście jakieś tam drewno i w domu mam 20 stopni. p.s. oczywiście nie chciałem nikogo urazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz post #33 w temacie założonym przez ciebie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15618-dobor-mocy-kotla-dla-domu-200-m2/page__st__20?do=findComment&comment=153851

 

Jakbyś miał kocioł gazowy to byś miał pewnie kocioł mocy 28-30kW a nie 17-18kW i ten większy kocioł nie paliłby więcej niż ten mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to już wiem ( od Ciebie kolego szanowny) ale oni (projektanci i sprzedawcy ) zakładaą często taką moc dla kotłów na paliwa stałe. Co chca przez to uzyskać bo chyba tylko parę złoty więcej.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał kol.@Sambor jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, a jak wiadomo dziś za pieniądze można kupić "prawie" wszystko łącznie z atestami, audytami i czym dusza zapragnie. Dlatego też dobierając kocioł opierajmy się nie na ulotkach reklamowych tylko na zdrowym rozsądku.

Najczęstszym zjawiskiem spotykanym w naszym kraju jest dobieranie kotła według ? no właśnie kto zgadnie...

... wg. wielkości komory zasypowej aby czasem nie przyszło nam z dwa razy na dzień zajrzeć do kotła :)

A następnie jest płacz i zgrzytanie zębami ... bo się nie pali! , bo smoła w kotle!, bo opału zeżarł więcej jak stare Camino (z całym szacunkiem do Camino ;) ) itp.

 

Jeżeli z tabel wynika że kocioł kol. liban ma +/- 17kW (1.5m2) to sądzę że większy potrzebny nie jest ale aby podnieśc komfort użytkowania i komfort cieplny w domu (19-21*C ) to poleciłbym kocioł DS o mocy +/- 15-16kW w zależności od wilgotności ścian budynku .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.