kris1 Opublikowano 26 Lipca 2013 #1 Opublikowano 26 Lipca 2013 Witam serdecznie jako, iż jestem nowym uczestnikiem forum,warto się przedstawić. Mam na imię Krzysiek do tej pory domek w którym mieszkam był ogrzewany przez piecokuchnie z wężownicą (wymięnikiem ciepła) : Ogrzewany tym był pokój 17m2, łazienka 10m2 i kuchnia 20m2. Kolejne dwa pokoje jeszcze posiadały piece kaflowe więc było przepalane w nich. A teraz do rzeczy Dom jednorodziny całkowita powierzchnia do ogrzania 110 m2 wysokość pomieszczeń 2,4 m, dom przedwojenny drewniany, dodatkowo ocieplony styropianem 10cm, okna nowe standardowe PCV przenikalność cieplna Uw=1,0 W/m2K ilość 5, strop drewniany 30cm plus ocieplenie od strychu wełna mineralna. Przewidziany montaż kotła w podpiwniczeniu 16m2 wysokość 160cm. Proszę o dobór kotła poprzez kalkulatory wychodzi mi przedział 12 - 14kw, czytając dużo wywnioskowałem iż najlepszy będzie kocioł z dolnym spalaniem, dodatkowo bedzie ogrzewał bolier 120l czyli co +cwu. Przykładowe kotły jakie mi podpasowały : Sas NWG 14kW http://www.sas.busko...ty/sas-nwg.html Defro Optima 15 http://www.defro.pl/...tima-nowa-linia Ogniwo S7WC-10 http://www.ogniwobie...m.pl/kotly/s7wc KSGW – ZGODA 15 http://www.zgoda-wie...ciol-ksgw-zgoda http://www.luskar.co...-5---70-kw.html Zebiec KWKD 15 http://www.zebiec.pl...tradycyjna/kwkd Materiał jakim będzie palone : węgiel kamienny orzech, drewno sezonowane w lato do podrzewania wody. Proszę o pomoc oraz o każdą cenną wskazówkę w doborze kotła oczywiście nie tylko tych co podałem. Dziękuję serdecznie...
sambor Opublikowano 26 Lipca 2013 #2 Opublikowano 26 Lipca 2013 Pierwsza pozycja - SAS to nie dolniak, górniak też nie - to pośrednia konstrukcja - bez przeróbek do niczego. Zębiec KWKD15 - jak najbardziej, tylko czy on nie za duży dla ciebie? Pozostałe też mogą być ale na dalszych miejscach. Jest jeszcze Hef, ale nie wiem czy ma taką moc.
piastun Opublikowano 27 Lipca 2013 #3 Opublikowano 27 Lipca 2013 Kolego zakładając powierzchnię 110m2, 10cm styro białego, 20cm wełny na strychu i zwarta obudowa domu to na spokojnie powinno Ci wystarczyć 8kW dla palenia ciągłego. Przy 14kW moga pojawić sie bardzo duże problemy przy paleniu ciągłym tj. smoła/sadza w kominie i kotle, marnowanie opału itp. Masz jeszcze troche czasu to poczytaj czym grozi przewyiarowanie kotła. Co do kotłów DS to zapytaj sie kolegi przemysława z tego forum. On jest producentem kotłów DS i z tego zo kojarzę to robi takie małe dolniaki do 8kW. Zadzwoń do niego, to nic nie kosztuje moze coś się dowiesz albo coś doradzi. pzdr
JerzyKK Opublikowano 30 Lipca 2013 #4 Opublikowano 30 Lipca 2013 Odpowiadając koledze krisowi1 - przede wszystkim popieram wybór produktów polskich firm, a uzupełniając listę z twojego postu, w oparciu o własne doświadczenia polecałbym zwłaszcza kocioł GALMET-u - jeśli musi to być kocioł dolnego spalania to proponuję KWUZ -15kW z rusztem żeliwnym, natomiast jeśli dolne spalanie nie jest priorytetem to bardzo dobry jest kocioł KWR ST 16KW, który posiada ruszt wody oraz ruszt ruchomy. Ma też głębszą komorę spalania, dzięki której można ładować do niego dłuższe szczapy drewna. Poza tym to nowa konstrukcja. Opisy masz tutaj: KWUZ 15kW - http://www.galmet.co...iew/44-kotly_co KWR ST 16kW - http://www.galmet.co...iew/69-kotly_co W stosunku do cen pozostałych kotłow możesz sporo zaoszczędzić, a jakość i wydajność na pewno nie jest gorsza. Uwzględniając cwu przewymiarowanie kotła też raczej ci nie grozi, ale wszystko zależy od oceny stanu domu i ocieplenia, w obliczeniu na pewno pomoże instalator - zawsze możesz wybrać kocioł mniejszej mocy. Pozdrawiam
vernal Opublikowano 30 Lipca 2013 #5 Opublikowano 30 Lipca 2013 Odpowiadając koledze krisowi1 - przede wszystkim popieram wybór produktów polskich firm, a uzupełniając listę z twojego postu, w oparciu o własne doświadczenia polecałbym zwłaszcza kocioł GALMET-u - jeśli musi to być kocioł dolnego spalania to proponuję KWUZ -15kW z rusztem żeliwnym Opisy masz tutaj: KWUZ 15kW - http://www.galmet.co...iew/44-kotly_co Witam, Musicie się tam jeszcze wiele podstaw nauczyć, żeby tu uprawiać marketing nienarażony na ogólne obśmianie. To jest nie tylko wygłupianie się, ale też wprowadzanie w błąd tego, który pyta. Na stronie nie ma nawet przekroju kotła ale i bez tego widać, że z dolniakiem a nawet kotłem nie trującym nadmiernie środowiska to on niewiele ma wspólnego. Pozdrawiam.
Juzef Opublikowano 30 Lipca 2013 #6 Opublikowano 30 Lipca 2013 Przekrój Galmeta GT-KWUZ jest osiągalny i widać tam, że koło dolnego spalania to nawet nie stało. Ja rozumiem, że można nie być orłem w internetowym kryptomarketingu, ale z takim poziomem merytorycznym startować tutaj to jest antyreklama dla firmy i wpędzanie ludzi w kłopoty. zawsze możesz wybrać kocioł mniejszej mocy Ale chyba nie spośród w/w modeli, bo tam najmniejszy to 15kW, a to więcej niż kris1 potrzebuje, nawet licząc CWU. @kris1 O przewymiarowaniu kotła akurat się trochę wypisałem. Kalkulatory i dane producentów bierz z dystansem - one niestety podadzą ci zazwyczaj moc kotła jak dla nieocieplonego domu (100W/m2), a Ty masz dobre docieplenie i nowe okna. Tak jak wyżej @piastun pisał, 8kW zapewne wystarczy. Dla CWU 2-3kW dodatkowo. Ale dla pewności dobrze byłoby sprawdzić, zlecając obliczenie zapotrzebowania fachowcowi. Obliczenie, a nie ło panie 110m2 to bierz pan 24kW, będziesz pan zadowolony, ja tak od 30 lat doradzam. Przybliżone wyliczenie mocy grzewczej samemu możesz zrobić tam.
kris1 Opublikowano 30 Lipca 2013 Autor #7 Opublikowano 30 Lipca 2013 Witam serdecznie dziękuje za informację jak się okazało po oględzinach fachowca tak jak koledzy mówili że kocioł będzie max 10kw i to jeszcze będzie troszkę za dużo dlatego tez będzie zamontowany bolier 200l zamiast 120l. Wstępnie wybór padł na : Defro Optima 10kw Lux z nowej serii. bez żadnych nadmuchów itp, tylko z miarkownikiem ciągu. http://www.fuego.pl/2860_DEFRO_OPTIMA_10_kW_Nowa_linia.html Spytacie dlaczego taki a nie inny kocioł, pobiegałem po okolicy i u kilku znajomych ta firma siedzi w kotłowniach, z wypowiedzi uznałem że są zadownoleni mniej lub bardziej. Oczywiście także cena mnie przekonała ponieważ będę go miał taniej i to sporo niż cena detal. Teraz tylko pytanie do kolegów chciałem zakupić jakiś sterwonik do pomp co i boliera jaki by koledzy proponowali ? http://allegro.pl/st...3429011621.html http://allegro.pl/te...3433581452.html http://allegro.pl/st...3435677766.html Dziękuję śliczne za każdą odpowiedź.
JerzyKK Opublikowano 30 Lipca 2013 #8 Opublikowano 30 Lipca 2013 Oho! Odbieram z uśmiechem zmasowany „atak” fachowców @vernal @Juzef, ale muszę was koledzy rozczarowac - z kryptomarketingiem, ani nawet zwykłym marketingiem nie mam wiele wspólnego - chyba,że własnych usług :-) Po drugie wymowa waszych wywodów i tak sprowadza się do tego co wcześniej napisałem – że przede wszystkim @kris1 powinien wziąć fachowca do oceny stanu domu i precyzyjnego obliczenia mocy kotła, prawda? A co do kotła Galmetu, bardziej polecałem ten drugi, bo jest po prostu lepszy, i żaden z klientów jakoś do tej pory na niego nie narzekał. Jeśli macie więcej doświadczeń z nim związanych to je opiszcie, chetnie poczytam. Pozdrawiam i proszę o nieco mniej zacietrzewienia.
vernal Opublikowano 30 Lipca 2013 #9 Opublikowano 30 Lipca 2013 E tam znowu zacietrzewienia, po prostu się naśmiewamy trochę, ale oczywiście się tłumacząc, że jakby co, to nie nasza wina :D Z tym dolnym spalaniem, to sobie doczytaj trochę, bo będą się z Ciebie ludzie niepotrzebnie śmiać, że takiego Galmeta doradzasz, który dolniaka nawet nie wąchał... Jakiego on ma wziąść fachowca? Instalatora do obliczenia mocy, czy może Pana ze sklepu? Musiałby mieć sakramenckie szczęście, żeby dobrze trafić. Każdy marketingowiec na tym forum pisze, że nie ma z tym nic wspólnego, tylko czemu ciągle o Galmecie? :lol: Ta firma została już skompromitowana w Twoim poprzednim poście, więc może lepiej o niej ... milczeć? Pozdrawiam.
vernal Opublikowano 30 Lipca 2013 #10 Opublikowano 30 Lipca 2013 Witam serdecznie dziękuje za informację jak się okazało po oględzinach fachowca tak jak koledzy mówili że kocioł będzie max 10kw i to jeszcze będzie troszkę za dużo dlatego tez będzie zamontowany bolier 200l zamiast 120l. Większy zbiornik niewiele w tym zakresie pomoże, kto to wymyślił? Nie przypadkiem ten, co Ci che go sprzedać? Zobacz - w bojlerze będziesz grzał tyle wody, ile zużywasz średnio - niezależnie od tego jakiego rozmiaru ten bojler jest. Po prostu czy będzie on miał 120l, czy też 200l, to na dobę będziesz średnio zużywał np. 150l ciepłej wody. I tyle samo dodatkowej energii musi wyprodukować kocioł. Tak, że rozmiar bojlera wcale go mocniej nie obciąży. Ale i też przeszkadzać to raczej nie powinno. Bojler to po prostu radzę dopasować do zapotrzebowania (a nie do kotła) i zwrócić uwagę na to czy jest porządny i stojący, pionowy. 10kW to już bardzo mały kociołek i raczej nie powinno być źle. Pozdrawiam.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.