mareckir1 Opublikowano 6 Czerwca 2013 #1 Opublikowano 6 Czerwca 2013 Wiam,czy ktoś posiada kocioł heiztechnika serii HT,jeżeli tak bardzo proszę o radę jak w nim palić jaka stałopalność,spalanie i czy ten kociołek jest wart uwagi.Pozdrawiam.
Rafal71642 Opublikowano 7 Czerwca 2013 #2 Opublikowano 7 Czerwca 2013 Witam Kocioł to konstrukcyjnie nic szczególnego, zwykły górniak. Jest dmuchawa więc możnaby palić miałem od góry. Gdybyś chciał palić węglem grubszych sortów to dmuchawca trzeba zdemontować, kupić miarkownik i palić na naturalnym ciągu, także metodą od góry. Należałoby jeszcze dorobić w drzwiczkach zasypowych rozetkę powietrza wtórnego. Czy jest wart uwagi?- nie wiem, kotły wyglądają dość solidnie, jak jest z żywotnością, to już musieliby się wypowiedzieć użytkownicy :) Pozdrawiam Rafał
Gość lysy1l Opublikowano 7 Czerwca 2013 #3 Opublikowano 7 Czerwca 2013 Wersja HT Basic nie ma nadmuchu. Rozetki nie trzeba dorabiać, powietrze wtórne doprowadzane jest z popielnika nad zasyp kanałami na tylnej ściance kotła.
Rafal71642 Opublikowano 7 Czerwca 2013 #4 Opublikowano 7 Czerwca 2013 Faktycznie masz rację, ściągnąłem teraz instrukcję-jest PW. W sumie to się mogłem domyślić z przekroju, ale o tej porze człowiek wolniej rozumuje :). Nie zmienia to jednak faktu, że jest to zwykły GS. Pozdrawiam Rafał
mareckir1 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Autor #5 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Wielkie dzięki za odpowiedź. Jeżeli byście wybierali kociołki do swojego domu to co który z podanych moglibyście brać pod uwagę? Sas nwt 14 kw Heiztechnik Q hit plus 11kw Ultima Q plus 15 kw
Rafal71642 Opublikowano 8 Czerwca 2013 #6 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Witam Najpierw napisz jaką masz powierzchnię do ogrzania, czy jest jakaś izolacja, jakie okna?? Widzę, że już windujesz moc :), najpierw było 11kw teraz nawet 15 kw, napisz jaki budynek, wtedy będziemy dalej dyskutować :) Pozdrawiam Rafał
mareckir1 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Autor #7 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Budynek ok 100m2 ocieplony 10 cm ,nowe okna drzwi poddasze użytkowe ocieplone 25 cm wełna. Za rok będzie 120m2. Do teraz ogrzewam piecem samoróbką górniak rozpalany i palony od dołu,zero smoły dymienia przy dosypywaniu. Jedyny problem to brak stałej kontroli nad piecem(woda przez pięć lat zagotowana z 50 razy-efekt zatarta pompka). Piec odkupiłem za 200 zł paliłem weglem brunatnym ,groszkiem ale przeważnie drewnem mokrym (nieraz bardzo,komin suchutki,piec także).Dodam,że przede mną piec uzywany 7 lat,nigdy nie czyszczony(tylko wybranie popiołu z dolnej wyczystki. Poszukuję pieca w którym będę mógł nałożyć do pełna pojechać do znajomych i nie myśleć o piecu(czy się nie gotuje). Wiem że najlepszy jest dolniak ale ja chcę pieca w którym nie będę zmuszony spawać,wiercić i murować(czy jest to możliwe?). Pozdrawiam wszystkich uzytkowników tego wspaniałego forum! Załączam kilka zdjęć mojego pieca,wiem że nie wygląda super ale naprawdę dawał radę przez te pięć lat,w domu ciepełko aż miło jedyny minus to chodzenie do kotłowni dwa razy na godzinę i pilnowanie. Jeszcze raz pozdrawiam i byłbym wdzięczny razem z rodzinką za cenne rady.
gondoljerzy Opublikowano 8 Czerwca 2013 #8 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Piszesz, że paliłeś od dołu, nawet mokrym drewnem, zero dymienia i smołowania. Pięknie to brzmi, tylko że wnętrze kotła na takie czyste to już nie wygląda. Na ściankach masz skorupkę z zapieczonej sadzy. Czy próbowałeś w swoim kociołku palić metodą LastRico z forum muratora? Czyli zapalając wsad od góry i bez dosypywania? Wierząc opisom, taka sama ilość opału pali się dłużej i w bardziej kontrolowany sposób. Tylko trzeba by w Twoim kociołku dorobić podawanie wtórnego powietrza.
mareckir1 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Autor #9 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Tak zgadzam się,że jest skorupa sadzy ale jeszcze raz zaznaczam ,że nigdy ta komora nie widziała szczotki drucianej ani skrobaka itp rzeczy a paliłem nieraz świeżo ściętym drzewem. Dodam że drzwiczki(żadne z trzech widocznych)nie są szczelne i maja po około 3 mm luzu.
Rafal71642 Opublikowano 8 Czerwca 2013 #10 Opublikowano 8 Czerwca 2013 To, że go nigdy go nie czyściłeś to nie masz się czym chwalić. Kocioł zasmarkany sadzą jak nie wiem co. Do takiego metrażu, to szukaj kotła o mocy 8kw., a nie 15kw.Dolniaka jeśli nie chcesz zmieniać przyzwyczajeń i palić dalej od dołu, lub nieco większego górniaka i zmienić sposób na palenie od góry. Chyba, że chcesz dalej tak smrodzić, smołować oraz marnować opał to kup górniaka i pal dalej od dołu. Pozdrawiam Rafał
mareckir1 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Autor #11 Opublikowano 8 Czerwca 2013 To że paliłem od dołu wynika z mojej niewiedzy, o tym że można palić od góry dowiedziałem się dwa tygodnie temu jak wszedłem na to forum. Gdyby ktoś mi powiedział żebym odpalił od góry to bym mu odpowiedział że jest walnięty na głowę bo jak węgiel czy drewno może się palić w dól. Paliłem tak jak umiałem ,a że nie umiałem to takie są wyniki. To że nie czyściłem komory spalania wynika z tego iż sprawność tego pieca jest taka a nie inna,gdyby mi nie dogrzewał mieszkania na pewno by lśnił w środku. Tyle na temat mojego obecnego pieca ale co w kwestii nowego? Jaki?Jaka firma,moc?Nie będę ukrywał że szukam kotła w miarę zautomatyzowanego coś na styl Heiztechnika lub Logici.Pozdrawiam.
Rafal71642 Opublikowano 8 Czerwca 2013 #12 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Czyli teraz jak znasz tą metodę to chcesz palić od góry?? Jeśli tak to możesz wybrać zwykłego górniaka, z miarkownikiem na węgiel, lub z dmuchawcem i wtedy będziesz mógł palić miałem. Jeśli dalej chcesz palić od dołu, to należy wybrać dobry kocioł dolnego spalania- tu będzie znacznie trudniej z doborem czegoś odpowiedniego. Zadecyduj ostatecznie jakim sposobem chcesz palić, wtedy będziemy dyskutować na temat potencjalnych kandydatów. Pozdrawiam Rafał
mareckir1 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Autor #13 Opublikowano 8 Czerwca 2013 Już wyczytałem na tym forum ze górniaki są gorsze od dolnych tzn wygaszanie i rozpalanie na nowo,bałagan w kotłowni itp,ale jakiego kupić dolniaka około 10-12kw żeby nie bawić się w spawacza,ślusarza i murarza? Czytałem że dobrych dolniaków na rynku jest 4%. Jaki piec (odwieczny dylemat) kupić?
spidoman Opublikowano 9 Czerwca 2013 #14 Opublikowano 9 Czerwca 2013 Ale co z twoim kotłem się dzieje że chcesz nowy, bo jeżeli nie cieknie i jest sprawny to ja bym go lekko zmodernizował, tzn. miarkownik, pw.,ocieplenie.
mareckir1 Opublikowano 16 Czerwca 2013 Autor #15 Opublikowano 16 Czerwca 2013 Dziękuję wszystkim za odpowiedzi .Zakupiony piec to Heizteczhnik 11 kw. Za około dwa tygodnie montaż ,postaram się jak najbardziej obiektywnie zdać relację z użytkowania.Pozdrawiam.
mareckir1 Opublikowano 7 Lipca 2013 Autor #16 Opublikowano 7 Lipca 2013 Witam po dłuższej przerwie. Piecyk zamontowany i muszę powiedzieć że jest super(wiem że prawdziwy test dopiero zimą) .Teraz grzeję tylko cwu i w porównaniu ze starym piecem to jest to o czym myślałem i marzyłem przez ostatnie dwa miesiace. Strasznie ciężko jest zdecydować się na zakup pieca polegając tylko na opiniach ludzi(tysiąc wpisów i tysiąc różnych opinii ) im więcej czytałem tym byłem głupszy i nie wiedziałem co zrobić. Wybór padł na Heiztechnika ht 11kw zdaję sobie sprawę że może być super ale także może być totalna porażka. Odpukać piecyk fajnie grzeje ,mam nadzieję że zimą będę zadowolony jak dzisiaj.Pozdrawiam wszystkich stojących przed wyborem nowego pieca głowa do góry!!!
gersik Opublikowano 7 Lipca 2013 #17 Opublikowano 7 Lipca 2013 Wszystko dobrze tylko szkoda, że filtra nie umieściłeś za zaworem kulowym i w poziomie.
mareckir1 Opublikowano 7 Lipca 2013 Autor #18 Opublikowano 7 Lipca 2013 Racja ale na plus powiem że jeszcze jeden jest zamontowany na zasilaniu bojlera i ten jest w poziomie.Pozdrawiam.
mareckir1 Opublikowano 13 Lipca 2013 Autor #19 Opublikowano 13 Lipca 2013 Witam. Po tygodniowym palenia w piecyku wrażenia po prostu super! Ale żeby nie było tak różowo na minus muszę powiedzieć że mnie strasznie denerwuje odgłos przelewania wody w bojlerze (prawdopodobnie zapowietrzony) i moje pytanko brzmi czy zamontowanie odpowietrznika automatycznego przed bojlerem usunie powietrze z układu? Jeżeli zajdzie potrzeba mogę wkleić zdjęcia z okolic bojlera. Pozdrawiam.
gersik Opublikowano 14 Lipca 2013 #22 Opublikowano 14 Lipca 2013 Nad trojakiem zasilającym bojler powinien być odpowietrznik, ale lepiej by było gdyby był przy samym bojlerze.
mareckir1 Opublikowano 13 Października 2013 Autor #23 Opublikowano 13 Października 2013 Witam,jestem na etapie testowania pieca i muszę powiedzieć że jestem bardzo zadowolony ale moje pytanie brzmi czy mogę zamontować termostat pokojowy? W instalacji mam tylko grzejniki oraz bojler, dom mam bardzo dobrze ocieplony,nowe okna drzwi. Nie wiem czy dobrze doczytałem ale chciałbym ustawić na termostacie np 23 stopnie i czy wtedy on odłączy pompę c.o? Bardzo proszę o przybliżenie działania tego urządzenia i czy ma sens montaż w mojej instalacji. Pozdrawiam wszystkich!
gersik Opublikowano 13 Października 2013 #24 Opublikowano 13 Października 2013 Proszę cię zrób jeszcze jedno zdjęcie ale tak aby było widać górę kotła i jego połączenie. Co robi ten syfon na pompą do CO.
mareckir1 Opublikowano 13 Października 2013 Autor #25 Opublikowano 13 Października 2013 Proszę bardzo,ale o jakim syfonie mówimy?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.