Skocz do zawartości
IGNOROWANY

poprawiam instalację C.O. ale czy dobrze ?


kacparek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

Przy okazji przebudowy domu chcę poprawić instalację C.O.

Najważniejsza dla mnie zmiana to instalacja zaworu czterodrożnego i nowego sterownika.

Kocioł: Kostrzewa - SDS Ceramik

Sterownik: Luxus 4.

Narysowałem załączony schemat tak jak umiałem. Nie jestem z branży C.O. ale temat bardzo mnie interesuje :D

 

Bardzo proszę o opinię czy naszkicowana instalacja jest bezpieczna i czy nie ma mankamentów.

 

post-553-1226783602_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że woda z powrotu puszczona na podłogówkę będzie już chłodna, a do pieca trafi zbyt mocno wystudzona.

 

Zgadza sie bo zawor 4d juz obnizy temp. wody , zawor 3d powinien byc wpiety na powrocie wody z grzejnikow + zasilanie przed zaworem 4d, tak by dawal wode o temp. ok 30 40 oC dobierajac czesc wody goracej z zasilania.

 

Zawor bezpieczenstwa by mial dzialac dobrze, musi byc wpiety jako pierwszy na zasilaniu zaraz przy wyjsciu z pieca, najlepiej na gorze czesci pionowej rury wychodzacej z pieca, a nie gdzies dalej.

 

Odprowadzenie z zbiornika wyrownawczego nie bezposrednio do kanalizacji. Do zlewu itp by moc obserwowac kiedy instalacja

jest pelna-leje sie.

 

Po co zbiornik przeponowy na wodzie cieplej uzytkowej, jak nie ma zaworu zwrotnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę,

To jest pewne, że zawór 4D nie w tym miejscu, powinien być zaraz za kotłem, tak aby cała woda z powrotu i zasilania CO przezeń przepływała, zasilanie podłogówki z zasilania za zaworem 4D podłogówka i tak będzie pobierała tylko tyle ile trzeba do utrzymania temperatury w obiegu. Zasilanie bojlera jest dobrze nie powinno przechodzić przez zawór 4D, spadek temperatury w obiegu CWU jest minimalny i nie powinien powodować schłodzenia poniżej 45 st.C. Nie znam mocy kotła, ale jeśli ma większą moc niż 25 kW to powinieneś przewidzieć oddzielną rurę wzbiorczą i rurę bezpieczeństwa, a rura przelewowa musi być doprowadzona nad kratkę ściekową lub zlew tak aby można było ją obserwować z miejsca uzupełniania instalacji wodą. Dodam tutaj jeszcze "2.9 Zabezpieczenie przepustowości rur. Na rurach bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej, odpowietrzającej nie można umieszczać armatury umożliwiającej całkowite lub częściowe zamknięcie przepływu, ani urządzeń i armatury zmniejszającej pole przekroju wewnętrznego." wzór do obliczania wewn, średnicy rury bezpieczeństwa d = 8,08 razy pierwiastek 3-go stopnia z mocy kotła w kW, lecz nie mniej jak 25mm. Nie widzę na schemacie zaworu różnicowego, w przypadku braku prądu, ten zawór zabezpieczy choć trochę działania grawitacyjnego instalacji przynajmniej w części z grzejnikami bo podłogówka raczej nie pójdzie na grawitacji - w obiegu jest pompa i zawór zwrotny. Na powrocie do kotła nie montuj zaworu zwrotnego, bo on również nie otworzy się pod działaniem grawitacji, a jest raczej zbędnym. Przed pompą obiegową koniecznie filtr, a za nią zawór zwrotny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za uwagi

zmieniłem położenie zawory bezpieczeństwa i podłączenie podłogówki (ale czy dobrze ?)

usunąłem też niektóre zawory zwrotne

 

jeszcze kilka informacji, które może będą przydatne

- czasami w lato opalam kocioł dla CWU i wtedy zamykam CO

- zbiornik przeponowy zamontowali instalatorzy - może dlatego że instawacja WU jest z PP ?

 

niestety nie wszystko rozumiem

nie mam pojęcia jak podłączyć rurę wzbiorczą i rurę bezpieczeństwa

czy ktoś może to naszkicować w paint-cie na print screen-nie mojego szkicu ?

 

na podstwie info od "trumotrer" zakładam że dla mojego kotła śr. wewn. rury bezpieczeństwa będzie min. 25 mm

(zewnętrzna 28 mm - miedziana)

 

moc mojego kotła to 25 kW

post-553-1226871395_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro podłączenie instalacji przy kotle :angry:

 

zmieniłem na schemacie umiejscowienie zaworu różnicowego-kulowego

to decyzja po przeglądnięciu innych instalacji na forum

 

dodałem też zawór zwrotny na powrocie z podłogówki

moim zdaniem nie zaszkodzi, a zapobiegnie ciągnięciu wody z powrotu podł. przez pompę z obiegu grzejników

 

już wiem co to za rury: bezpieczeństwa i wzbiorcza

wzbiorczą mam ale bezpieczeństwa nie dam rady już zainstalować

kocioł 25kW, więc teoretycznie jestem na granicy

 

czy sądzicie, że powinienem zastosować obejścia zaworu 4-D ?

 

ponizej aktualny schemat

post-553-1227303814_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.