Damian111 Opublikowano 6 Marca 2013 #1 Opublikowano 6 Marca 2013 Witajcie, ze względu na rozpoczętą w innym temacie dyskusję nad układem zamkniętym, pozwalam sobie zamieścić schemat po korektach, dzięki Waszym uwagom. Jednocześnie proszę o dalsze uwagi i sugestie oraz o wyrozumiałość. Będę starał się korygować schemat w miarę możliwości, tak by stał się materiałem poglądowym dla innych. Założeniem scheamtu jest pełne ogrzewanie podłogowe w układzie zamkniętym, w budynku na dwóch kondygnacjach, na dole 8 obwodów na górze 6 obwodów, kocioł na paliwo stałe (pellet).
kiminero Opublikowano 6 Marca 2013 #2 Opublikowano 6 Marca 2013 1. Pompa główna CO nie potrzebna (zrobiłeś szereg) 2. Rezygnujesz z ochrony powrotu? 3. Ten zawór napełniający to ile on kosztuje? Zwykłe rozwiązania są równie dobre i tańsze. 4. Brak zaworu bezpieczeństwa. 5. Nie możnaby mieszać centralnie w kotłowni a w szafkach tylko rozdzielać? 6. Brak zaworu zwrotnego CO.
sambor Opublikowano 6 Marca 2013 #3 Opublikowano 6 Marca 2013 Te oba wynalazki SYR-a ( fajna nazwa ;) ) są nie odporne na twardą wodę - musisz sprawdzić twardość wody zanim je zastosujesz. Pozdr.
sambor Opublikowano 7 Marca 2013 #5 Opublikowano 7 Marca 2013 Ja płacę a mam 6 pomp- wszystko zależy od potrzeb Pozdr.
Damian111 Opublikowano 7 Marca 2013 Autor #6 Opublikowano 7 Marca 2013 Na wstępie dziękuję za Wasze odpowiedzi i propozycje i proszę o dalsze uwagi. 1. Pompa główna CO nie potrzebna (zrobiłeś szereg) Czyli pompy na rozdzielaczach wystarczą do tłoczenia wody z kotła na 2 kondygnacje, każda dodatkowa to koszt zakupu i eksploatacji więc jeśli da się mniej to czemu nie? 2. Rezygnujesz z ochrony powrotu? Jednym słowem należało by wrócić do zastosowania zaworu 4D? a co wtedy z oporami czy będzie potrzebna pompa kotłowa? 3. Ten zawór napełniający to ile on kosztuje? Zwykłe rozwiązania są równie dobre i tańsze. Te zawory to akurat mam :) 4. Brak zaworu bezpieczeństwa. Zawór bezpieczeństwa jest zintegrowany w właśnie tych Syr'ach, po przekroczeniu ustawionego ciśnienia następuje wyrzut. 5. Nie możnaby mieszać centralnie w kotłowni a w szafkach tylko rozdzielać? Cyli centralne mieszanie np zaworem 4D i dalej tylko na rozdzielacze? 6. Brak zaworu zwrotnego CO. Fakt - niebawem naniosę poprawki. 7. Wodę mam o ztandardowej twardości oraz filtr BB 20" z wkładem zmiękczającym, nie powinno być problemów. 8. 5 lub 6 pomp w klasie "A" zużyje etule samo prądu co jena stara pompa, a możliwości sterowania takim układem są bez porównania większe, w przyszłości planuję dodać do tego automatykę sterującą całością (zawory z siłownikami na poszczególne pętle ogrzewania)
vernal Opublikowano 7 Marca 2013 #7 Opublikowano 7 Marca 2013 8. 5 lub 6 pomp w klasie "A" zużyje etule samo prądu co jena stara pompa, a możliwości sterowania takim układem są bez porównania większe, w przyszłości planuję dodać do tego automatykę sterującą całością (zawory z siłownikami na poszczególne pętle ogrzewania) W takim przypadku wystarczy 1 pompa na całe c.o.
Damian111 Opublikowano 30 Marca 2013 Autor #8 Opublikowano 30 Marca 2013 Witajcie po pewnej przerwie, poświeconej na pogłębianie swojej niewiedzy, mam kilka pytań związanych z przygotowaniem wody do zasilania ogrzewania podłogowego. Początkowo myślałem o zastosowaniu na każdym piętrze rozdzielacza z pompa i zaworem 3D termaostaycznym jak na obrazie poniżej Następnie doczytałem się, że jeśli wszystkie pomieszczenia w budynku maja posiadać ogrzewanie podłogowe to wskazanym jest centralne przygotowanie wody już w kotłowni. Powoduje to redukcje kosztów na zakup rozdzielaczy z pompami i zaworami 3D, kupujemy tańsze rozdzielacze bez pompy i zaworu 3D. Teraz zastanawiam się czy właściwym było by użycie do centralnego zmiaszania wody urządzenia Wita-Bloc? jak na obrazie poniżej? Czy pompa która w nim jest zamontowana wystarczy do obsługi całej instalacji? (w sumie 110m2 na 2 kondygnacjach) ? Była by to znaczna redukcja ilości pomp z 5 do 2. (1 w Wita-bloc'ku i 1 do cwu). Czy może będzie jednak potrzebna dodatkowa pompa, na powrocie, do obiegu kotłowego? Co o tym myślicie, bo w necie bardzo mało o centralnym przygotowaniu wody co ogrzewania podłogowego?
Viciu6 Opublikowano 1 Kwietnia 2013 #9 Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Witam, potrzebuje porady co do zbiornika membranowego, ponieważ mam układ zamknięty i majster zamontował go na powrocie z bojlera, czy może tam być zamontowany? Pytam bo już wiem że bojler jest źle podłączony i zanim go zawołam do poprawy to chcę sprawdzić czy czegoś jeszcze nie sknocił.
Gość Digitrax Opublikowano 1 Kwietnia 2013 #10 Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Widzę, że chcesz mieć układ zamknięty. OK ma on swoje zalety ale można go połączyć z kotłem na paliwo stałe bezpiecznie. Do podłogówki wystarczy Tobie jedna pompa na dwie kondygnacje. U mnie 60 Grundfosa na 1 biegu "pędzi" 10 pętli o sumarycznej długości 800 mb na dwóch piętrach (rura TeCe 16). Ważne aby rozdzielacze miały rotametry i regulatory przepływu. Kocioł podłącz w układzie otwartym, nie potrzeba żadnych zaworów schładzających i innych drogich wynalazków. Pompa kotłowa (wystarczy 40) będzie zasilać jednocześnie pierwotną stronę wymiennika oraz wężownicę zbiornika CWU. Zawór termostatyczny z kapilarą będzie ograniczać przepływ przez wymiennik a co za tym idzie będzie regulował temperaturę po stronie wtórnej wymiennika czyli w Twoim przypadku ogrzewanie podłogowe (w zakresie do 50 stopnia max). Na kotle ustawisz np 60-65 stopni by na jego powrocie mieć około 10 stopni mniej. Woda użytkowa będzie miała temperaturę kilka stopni niższą niż kocioł ale dzięki temu powrót kotła będzie zawsze dogrzany a opał efektywnie spalony. Poprawiłem Twój rysunek umieszczając zawory i filtry tam gdzie są potrzebne i jednocześnie wywalając zbędne "gadżety" ;)
Damian111 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Autor #11 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Dziękuję za odpowiedź i korektę moich pomysłów. Proponowany przez Ciebie schemat jest pomysłowy i faktycznie bardzo upraszcza pod pewnymi względzmi cały układ. Bardzo cenna jest dla mnie informacje, że 1 pompa da radę uciągnąć całą podłogówkę. Trochę martwi brak niezależnego sterowania układem CWU (możliwość nabijania niezależnego od CO). Czy gdyby chcieć zastosować taki zawór termostatyczny z kapilarą, to powinien on mieć na 2 obwody 1" ? Zawór napełniający i zabezpieczenie termiczne kotła już mam :) natomiast wymiennik płytowy musiał bym kupić, dlatego raczej pozostanę przy układzie zamkniętym, potrzebuję Waszych opinii jak zrobić to dobrze i bezpiecznie. Pozdrawiam i czekam na dalsze komentarze.
Gość Digitrax Opublikowano 2 Kwietnia 2013 #12 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Zerknij w dokumentacje kotła czy producent zezwala na jego pracę w układzie zamknietym i jakie jest zalecane ciśnienie podczas pracy. W większości jest to na max 1,5 bara. Przelicz wysokość instalacji 10 m = 1 bar i wyjdzie Ci, że kocioł będzie pracować na za dużym ciśnieniu. Na powrocie wężownicy zbiornika CWU mozna zainstalowac taki sam zawór termostatyczny z kapilarą i będziesz miał tregulację temperatury wody użytkowej. Trzeba wtedy zrobić dodatkowy bypass bezpośrednio za pompą kotłową poprzez zawór nadmarowo upustowy w kierunku powrotu. To na wypadek gdyby oba zawory termostatyczne się zamkneły.
Damian111 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Autor #13 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Wysokość instalacji będzie wynosiła maksymalnie 3,5m (podłoga parteru i podłoga poddasze) to będzie 0,35 bar, kocioł ma dopuszczenie tak jak piszesz do 1,5 bara (testowany jest wyższym ciśnieniem). Czyli można spokojnie robić instalację na 1-1,5 bar, korenspondowałem z producentem kotła (Kostrzewa, P-100) i dostałem informację, że kocioł z zastosowaniem stosownych zabezpieczeń może być używany w układzie zamknętym (a nawet jest to zalecane ze względu na trwałość).
Gość Digitrax Opublikowano 2 Kwietnia 2013 #14 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 No to pozostaje wywalić wymiennik w jego miejsce wstawić zawór 3D za nim pompa od podłogówki. Potrzebna będzie osobna pompa do CWU oraz pompa obiegu kotłowego dla podniesienia temperatury powrotu. Podłączając podłogówkę bezpośrednio do kotła nalezy to wykonać, ponieważ skutecznie wystudzi powrót kotła.
Gość Digitrax Opublikowano 3 Kwietnia 2013 #15 Opublikowano 3 Kwietnia 2013 Przy powierzchni Twej podłogówki musisz jako zawór 3D zainstalować coś z dużym przepływem np Honeywell 1" TZM w tym miejscu może okazać się, że ma za mały Kvs. Na zawór 3D zainstalowałbym siłownik i podłączył do regulatora pogodowego w kotle jeżeli ma taką funkcjonalność. Pompa kotłowa załączana byłaby przy pomocy bimetalowego termostatu elektrycznego zainstalowana bezpośrednio przy kotle na jego powrocie. Tam potrzebny też jest termometr. Pompa ładująca CWU także sterowana ze sterownika kotła. Wszystkie rury od kotła do odbiorników włącznie z rozdzielaczami to miedź 28 lub stal 1". Na rysunku nie wrysowałem urządzenia do schładzania kotła bo nie wiem jaki typ zastosujesz.
Damian111 Opublikowano 3 Kwietnia 2013 Autor #16 Opublikowano 3 Kwietnia 2013 Zabezpieczenie termiczne kotła to np taki zawór Danfos, jak na poniższym zdjęciu. A co sądzisz o zastosowniu w miejsce zaworu 3D zaworu 4D z siłownikiem podłączonego do automatyki kotła, była by odrazu zapewniona ochrona temperatury powrotu, np: obrotowy zawór mieszający ESBE serii VRB140?
Gość Digitrax Opublikowano 3 Kwietnia 2013 #17 Opublikowano 3 Kwietnia 2013 Zapomnij o 4D. Aby działał poprawnie wskazana jest pompa obiegu kotłowego. Taka już jest więc wydawanie kasy na 4D mija sie z celem. Zawór 3D plus włączana gdy jest potrzeba pompa kotłowa załatwi sprawe duzo lepiej niz 4D. Pompa kotłowa będzie się wyłączać w chwili gdy załączy się pompa CWU, ponieważ ona skutecznie ogrzeje powrót.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.