Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów , znawców wiecej lub mniej doświadczonych w dziedzinie sztuki palenia w piecu CO. Jestem od niedawna posiadaczem pieca

defro optima comfotr plus 12Kw ze sterownikiem ST-28 bez pid, mianowicie na wstępie opisze swój dom ( stare budownictwo , nieocieplony , sciany o grubośći 50cm z cegły , , wysokość pomieszczeń około 290cm ) Teraz mam pytanie ponieważ pale już w tym piecu od listopada zeszłego roku drewnem bukowym sezonowanym i dość grubo porąbanym , Średnio schodze dokładać do pełna co 3 godz i wydaje mi sie że jest to stanowczo za dużo przy powierzchni do ogrzania około 90m2 , ustawienia sterownika mam takie (temp. zadana 60, zawór czterodrogowy i temperatura mierzona po wyjsciu z niego na kaloryfery to 50stopni , dmuchawa na 1 biegu ,przysłona na niej otwarta do okolo 15% także minimum,pompa CO na drugim biegu, przerwa w podtrz. 15 min , praca 10sek , histereza CO 3stopnie , na czopuchu szyber na przedostatnim ząbku przymkniety, przekrój komina 18x33 mierzone w środku, wysokość komina około 9m Palę od dołu drewnem , Piec strasznie zasmolony ledwo to idzie zeskrobać , czyszczenie codziennie rano przed rozpaleniem .

wyczytałem na forum żeby spróbować palic weglem , miałem od góry , i dzisiaj kupiłem 200kg węgla i zasypałem piec po otwory w sciankach bocznych , włączyłem dmuchawe i wszystko fajnie tylko że czas palenia wzrósł do 8 godz ale po przeliczeniu to wychodzi że tone wegla spale w 35 dni. Spalanie o wiele lepsze ponieważ nie smoli i piec czyściutki .A jakiś 3 tygodnie temu zauważyłem na strychu że tynk na kominie przesiąknął cały na brązowo i czuć wędzonke, może dlatego że nie ocieplony ani na strychu ani nad dachem ,

Panowie pomózcie już nie wiem co mam robić , Dzwoniłem do defro to powiedzieli żebym sprawdził cisnienie w kominie bo powinno być 20Pa przy tym piecu czyli wychodzi na to że otwór kominowy mam za duży bo powinien byc fi 160 i sugerują że ciepło idzie w komin.

Dodam że instalacja CO jest nowa w miedzi

Proszę o odpowiedź i porade żeby ten piec mniej palił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam spróbować: do komory węgiel i drewno przekładane warstwami, zapalić od góry, zamiast dmuchawy uchylić popielnik. Na pewno będzie czysto spalone, jak stałopalność będzie na akceptowalnym poziomie trzeba zastanowić się nad miarkownikiem i wyrzuceniem dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów , znawców wiecej lub mniej doświadczonych w dziedzinie sztuki palenia w piecu CO. Jestem od niedawna posiadaczem pieca

defro optima comfotr plus 12Kw ze sterownikiem ST-28 bez pid, mianowicie na wstępie opisze swój dom ( stare budownictwo , nieocieplony , sciany o grubośći 50cm z cegły , , wysokość pomieszczeń około 290cm ) Teraz mam pytanie ponieważ pale już w tym piecu od listopada zeszłego roku drewnem bukowym sezonowanym i dość grubo porąbanym , Średnio schodze dokładać do pełna co 3 godz i wydaje mi sie że jest to stanowczo za dużo przy powierzchni do ogrzania około 90m2 , ustawienia sterownika mam takie (temp. zadana 60, zawór czterodrogowy i temperatura mierzona po wyjsciu z niego na kaloryfery to 50stopni , dmuchawa na 1 biegu ,przysłona na niej otwarta do okolo 15% także minimum,pompa CO na drugim biegu, przerwa w podtrz. 15 min , praca 10sek , histereza CO 3stopnie , na czopuchu szyber na przedostatnim ząbku przymkniety, przekrój komina 18x33 mierzone w środku, wysokość komina około 9m Palę od dołu drewnem , Piec strasznie zasmolony ledwo to idzie zeskrobać , czyszczenie codziennie rano przed rozpaleniem .

wyczytałem na forum żeby spróbować palic weglem , miałem od góry , i dzisiaj kupiłem 200kg węgla i zasypałem piec po otwory w sciankach bocznych , włączyłem dmuchawe i wszystko fajnie tylko że czas palenia wzrósł do 8 godz ale po przeliczeniu to wychodzi że tone wegla spale w 35 dni. Spalanie o wiele lepsze ponieważ nie smoli i piec czyściutki .A jakiś 3 tygodnie temu zauważyłem na strychu że tynk na kominie przesiąknął cały na brązowo i czuć wędzonke, może dlatego że nie ocieplony ani na strychu ani nad dachem ,

Panowie pomózcie już nie wiem co mam robić , Dzwoniłem do defro to powiedzieli żebym sprawdził cisnienie w kominie bo powinno być 20Pa przy tym piecu czyli wychodzi na to że otwór kominowy mam za duży bo powinien byc fi 160 i sugerują że ciepło idzie w komin.

Dodam że instalacja CO jest nowa w miedzi

Proszę o odpowiedź i porade żeby ten piec mniej palił

Gratuluję zakupu odpowiedniego kotła do spalania drewna ;)

 

Smoła w kotle przy paleniu drewnem to raczej norma gorzej jak jest w wymienniku

A teraz kubeł zimnej wody na ...

Kupiłeś kocioł węglowo-miałowy i narzekasz że drewno się źle spala, nawet jeżeli producent dopuszcza przepalanie drewnem w tym kotle to jest to paliwo zastępcze do stosowania na krótką metę. Wykwity na kominie świadczą o niezupełnym spaleniu drewna i paleniu drewnem mokrym, tu chciałbym nadmienić że przykładowo w 10kg drewna jest 2l wody i aby nie wytrąciła się w kominie trzeba drewno spalać w wysokich temp. pow 900*C wówczas cząsteczki wody się przegrzewają i tworzą tzw gaz wodny który jest częściowo zużyty w procesie spalania.

Kolejnym błędem jest użycie dmuchawy.

Dmuchawa potrafi dostarczyć 350m3 powietrza na h a ograniczenie jej obrotów na max to 40% tego przepływu czyli 140m3/h przysłanianie przesłony wiele tu nie daje albowiem tylko zwiększamy prędkość przepływu powietrza przez przewężony otwór

Drewno do prawidłowego spalania potrzebuje ok 12m3/kg więc ty podajesz za dużo powietrza a następnie zmniejszasz przepływ spalin przepustnicą czopucha i sam sobie szkodzisz albowiem błędnie rozumujesz to że im spaliny będą dłużnej w kotle tym więcej ciepła oddadzą co jest kompletną bzdurą albowiem IM WIĘKSZY TURBULENTNY PRZEPŁYW SPALIN TYM LEPSZA WYMIANA CIEPŁA a temp spalin przy paleniu drewnem nie powinna być niższa niż 160*C a czasem w zależności od mocy dostarczanej potrafi oscylować w granicach 250*C Jest to spowodowane tym że drewno to paliwo długopłomienne i często w kanałach konwekcyjnych jest płomień I TAK MA BYĆ

 

Komina raczej już nie uratujesz ew. ostro pal drewnem/węglem aby osuszyć ten komin

 

Co mogę polecić - zmianę paliwa na odpowiednie do przeznaczenia kotła

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Defro piszą : jako paliwo zastępcze zrzynki i wióry a ty palisz od dołu na ruszcie wodnym! grubym drewnem.

Dla tego kotła tylko węgiel,lub miał palony od góry- nasypujesz i rozpalasz na wierzchu ognisko z drewna i papieru następnie czekasz aż się wypali.do końca zasypu.

Dmuchawa tylko do miału ale też ostrożnie.

 

Jeżeli przymykasz czopuch - czyli dusisz przepływ spalin to ryzykujesz produkcję tlenku węgla z niespalonego paliwa

 

Potrzebny będzie miarkownik jak w modelu Optina Komfort - zauważ że w tym kotle producent dopuszcza palenie drewnem w kawałkach a w twoim modelu już nie bardzo

 

Tak więc czasem nadmiar komfortu może szkodzić :)

 

Resztę naukowo napisał Przemysław - ja tak ładnie nie potrafię ;)

Co do komina to tylko wkład kominowy + kucie tynku

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie , po wielodniowych bojach z tym piecem zdecydowalem sie na wymiane komina , a dokladnie system kominowy , fi 160 taki przekrój jest zalecany do tego pieca przez defro , nadchodzący sezon zimowy nastawiam na węgiel + drzewo ale tylko do rozpalania,

Będę pisał o swoich doświadczeniach i czy wreszcie opanowalem ten piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.