Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam,

Mam problem z parowaniem z kotła gazowego Vitopend 100 jdnofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Podczas podgrzewania wody nie ma problemu, ale raz na jakiś czas kiedy kocioł zaczyna podgrzewać centralne, całe pomieszczenie gospodarcze jest w parze. Wygląda to tak jakby woda w kotle sie gotowała i parowała z niego.

Edytowane przez Patras
Opublikowano

Woda się w nim nie bardzo może gotować bo kocioł ma ograniczenie temperatury maksymalnej w kotle do 85 C i przeważnie pracuje na znacznie niższych parametrach. Może z czegoś parować tylko z czego? Jeszcze dziwniejsze że to nie stale tylko okresowo. Czasem para osadza się na rurze odprowadzającej spaliny jak w pomieszczeniu kotłowni jest b. zimno. Sprawdź może coś uda się zobaczyć i przedewszystkim sprawdzaj ciśnienie w instalacji. Jak musisz często uzupełniać wodę to może na wymienniku być jakiś przeciek.

Opublikowano

Zdejmij pokrywę z kotła i obserwuj.

Opublikowano (edytowane)

Dzięki za odpowiedz, wodę uzupełniam rzadko, zastanawiam sie czy może byc przyczyną brak powietrza w pomieszczeniu nie mam zrobionego otworu na zewnątrz a pomiesczenie nie jest zbyt duzę, albo coś z ciagiem kominowym.

Edytowane przez Patras
Opublikowano

Witam

Musisz mieć dopływ powietrza z zewnątrz do kotła gazowego. W pomeszczeniu brakuje powietrza i spaliny wydobywają sie do pomieszczenia, a przy dłuższym czasie pracy kotła staje się to odczuwalne w postaci w wilgoci w pomieszczeniu.

Spaliny z gazu są bardzo wilgotne bo spala się metan. Z jednego m3 metanu powstaje 1,6kg wody. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna bo spaliny z gazu sa bezzapachowe i łatwo zatruć sie tlenkiem węgla.

Należy doprowadzić powietrze natychmiast.!!!

Pozdrawiam

Opublikowano

Nie brak powietrza w pomieszczeniu a zatkany lub źle wykonany lub podłączenie kotła do komina - tzw czopuch -To może być poważny problem.

W okresie letnim kocioł pracuje tylko na potrzeby CWU, więc rzadko. W zimie podczas grzania CI i CWU praca jest dużo bardziej intensywna i stąd spaliny z parą wodną w pomieszczeniu.

Powinno się wykonać przegląd komina wraz z pomiarem ciągu kominowego - kominiarz oraz wykonać lub udrożnić nawiew do pomieszczenia.

Pozdr.

Opublikowano

Witam

Brak nawiewu to brak powietrza do spalania, to oczywiste. W przypadku kotłów na węgiel będzie objawiało się dymieniem do kotłowni tak samo jest z gazem, tylko spaliny są trudniejsze do zauważenia z tego powodu tak dużo ofiar od gazowych łazienkowych podgrzewaczy wody.

Komin nawet jak ogrzewamy gazem trzeba czyścić dwa razy do roku (zadanie dla kominiarza). I jeszcze jedna ważna sprawa jeżeli mamy przerwę w użytkowaniu kotła gazowego to przed jego uruchomieniem trzeba też komin wyczyścić bo w nim mogły zrobić sobie np gniazdo ptaki a ostatnio dużo w Angli jest takich przypadków, że gniazda zakładają wiewiórki - gatunek amerykański który został przywieziony do Europy - brązowe z białym brzuszkiem. Przed chwilą taka zaglądała mi do okna więc w Polsce też już są :) .

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Brak nawiewu to brak powietrza do spalania, to oczywiste.

Niekoniecznie, jeśli to jest kocioł z zamkniętą komoroą spalania, nie musi mieć żadnego nawieu jesli ma dwuścienną. Jedne co powinno być to wentylacja wywiewna. Zastanawiam się, czy po prostu to nie jest kondesat z komina... wlewa się do kotła i stąd ta para.

 

Na miejscu kolegi nie pytałbym na forum, tylko wezwał instalatora z viessmana.

Edytowane przez arthi
Opublikowano

Najlepiej jak kolega Patras wypowie się jaki ma kocioł. Wcześniej sprawdzałem na stronie Viessmana i występuje w dwóch wersjach z otwartą i zamkniętą komorą spalania.

Zgadzam się z Tobą, że nie jest to temat do polemik na forum ale do natychmiastowego naprawienia.

Być może moja reakcja jest trochę przesadzona ale w niedalekim sąsiedztwie mieszka rodzina która przez niesprawny kocioł gazowy straciła córkę i jej ciocię.

Należy pamiętać, że zawsze jak udzielamy pomocy osobie która straciła przytomność z powodu zatrucia czadem (lub jest takie podejrzenie) to trzeba wynieśc tą osobę z pomieszczenia a jeżeli nie jesteśmy w stanie to najpierw wywietrzyć pomieszczenie przed udzieleniem pomocy w innym przypadku sami możemy stać sie ofiarą. W pomieszczeniu w którym jest wysokie stężenie gazów toksycznych albo brakuje tlenu czasem już jeden oddech takim powietrzem powoduje utratę przytomności.

Opublikowano

Niedrożność przewodu spalinowego raczej bym wykluczył zadziałał by czujnik zaniku ciągu i włączyła by się sygnalizacja usterki na kotle. Co do pomieszczenia to powinno spełniać wymagania kubatury 8m3 dla kotła z otwartą komorą lub 6,5m3 dla kotła z komorą zamkniętą (na etape projektu, montażu i odbioru powinno być sprawdzone czy warunki są spełnione), podobnie jak nawiew i kratka wywiewu. Kondensat z komina może trochę kapać ale nie ma go ilości która by powodowała zaparowanie pomieszczenia. Zdjęcia kotłowni mogły by coś wyjaśnić. Wizyta serwisanta jak najbardziej wskazana

Opublikowano

Czujnik ciągu komina działa jako termostat lub termistor.

Jeżeli układ kominowy jest szczelny od kotła do wylotu, to wzrasta temp spalin i działa czujnik.

mam pytanie co się dzieje jak układ kominowy jest nieszczelny? i część spalin wychodzi kominem a część do pomieszczenia - wtedy czujnik ciągu nie zadziała.

Potrzebny jest czujnik dymu lub czadu aby takie coś wykryć.

Nie rezygnujmy z przeglądu układu kominowego a serwisant swoją drogą ale jego wizyta jest krótka i może nic nie zauważyć.

Pozdr.

Opublikowano

Dla kotła z zamkniętą komorą trzeba stosować system uszczelkowy w systemie spalinowym. Awarię wykrywa się szybko przez pomiar zawartości O2 i CO2 i sprawdza się cisnienie na przewodzie spalinowym. Serwisant bez problemu powinien wykrć nieszczelność przewodu spalinowego. Na instalacjach z kotłem atmosferycznym nie sprawdza się szczelności przewodu spalinowego (nie wymaga się szczelnego połaczenia przewodu spalinowego) za to sprawdza się ciąg jak na kotle na paliwo stałe (zależy od mocy kotła i przewaznie wynosi kilka Pa) i sprawdza się czujnik (często rdzewieje i trzeba go wymienić). Jak pomimo wymiany czujnik nie zadziała ( w ciagu 2 min) to może być uszkodzony regulator kotła. Sprawnie działajaca wentylacja grawitacyjna nie powinna dopuścić do pojawienia się trujacego stężenia czadu i praktycznie nie trzeba stosować zadnych dodatkowych czujników, przy każdym kotle gazowym to wymóg bezwzględny (!!!) i może od tego autor powinien zacząć. Chociaż ja zakładam że jak ktoś dopuścił urzadzenie do eksploatacji to znał przepisy i sprawdził czy wentylacja działa, a i dla użytkownika to powinno być też wiadome nawet jak budzi się w środku nocy.

Opublikowano

Dziękuje za odpowiedzi. Co do kotła to jest z otwartą komorą spalania, na forum zapytałem bo chciałem znac Wasze opinie, do serwisanta dzwoniłem i kazał zacząć od kominiarza ,żeby sprawdził jaki jest ciąg w kominie. Pomieszczenia ma 15 m3. Zazwyczaj robi sie tak jak długo piec sie nie załącza, a na zewnątrz robi się chłodno. Czy taki piec nie powinien mieć osuszczacza w sobie ?

Pozdrawiam,

Opublikowano (edytowane)

nie chodzi mi o osuszacze powietrza, nie znam sie ta tym temacie, myślełem ,że przy załączeniu kotła jak jest jakaś wilgoć czy skropliny to kocioł je osusza.

Edytowane przez Patras
Opublikowano (edytowane)

Ten kocioł może pracować z zamkniętą komora spalania, czemu nie chcesz tego zrobić? Kominiarz, kominiarzem, co powiedział serwisant?

Edytowane przez arthi
Opublikowano (edytowane)

Był kominiarz z kominami jest wszystko ok. Stwierdził ,że za mało powietrza w pomieszczeniu w którym jest piec trzeba doprowadzić powietrze z zewnątrz.

 

Generalnie to jest przyczyną parowania szyb w pomieszczeniu zły system nawiewny .

Gdyby komin był nie w porządku czujnik spalin wyłaczał by kocioł i po prostu by śmierdziało.

Edytowane przez Mushasi
  • 6 lat później...
Opublikowano

Główną przyczyną pojawiającej się pary jest zła wentylacja pomieszczenia, w którym zamontowany jest gazowy piec dwufunkcyjny (CO-CCW). Kolejną z istotnych przyczyn jest nieszczelność w odcinku rury odprowadzającej spaliny. Nieszczelność może występować przy czopuchu pieca lub w miejscu wprowadzenia rury do kanału kominowego (metalowa wyczystka ze skraplaczem). W odprowadzaniu spalin stanowczo odradzam stosowania rury SPIRO. Po 2-3 latach taka rura staje się dziurawa i część spalin może przedostawać się do pomieszczenia - zagrażając naszemu życiu!!!

Przedstawiona sytuacja nie dotyczy pieców gazowych z zamkniętą komorą spalania. Warto zastanowić się nad zakupem czujnika tlenku węgla, który montujemy ( zgodnie z instrukcją) w pomieszczeniu, gdzie zamontowany jest piec. 

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.