Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Głowica Termostatyczna Elektroniczna


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam po raz pierwszy!

 

Chciałbym zakupić głowicę termostatyczne elektroniczne w celu komfortu i ewentualnej oszczędności. W tej chwili głowice manualne jak odkręcam to między pozycję 2-3. Nigdy max tj pozycja 5. Z tego co się orientuje to głowice elektroniczne działają na zasadzie 0/1 czyli zamykają przepływ lub go otwierają całkowicie. Mieszkam w bloku na parterze i rozliczam się za GJ. Zastanawiam się czy takie otwieranie całkowite i zamykanie nie nabije mi więcej GJ niż do tej pory.

 

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Od roku użytkuję głowice danfoss'a: http://forum.info-og...oss-living-eco/

 

Głowica precyzyjnie reguluje ilość dostarczanego ciepła, tak aby nie przegrzewać pomieszczeń. Porównując koszty ogrzewania identycznych mieszkań wychodzi od 18-25% oszczędności.

 

Edit.

Procenty wyliczone na podstawie wielkości zwrotu kosztów identycznych mieszkań (ta sama powierzchnia, położone tak samo w bryle budynku, jak również w budynkach wykonanych w tej samej technologii)

Edytowane przez chrisowaty
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Z tego co się orientuje to głowice elektroniczne działają na zasadzie 0/1 czyli zamykają przepływ lub go otwierają całkowicie.

Błędne założenie. Taka głowica reguluje przepływ w grzejniku stopniowo. Jest nawet opcja w menu wyświetlająca w % pozycję trzpienia regulacyjnego. Kupiłem trzy takie głowice i nie żałuję. Oszczędności z pewnością są. Automatycznie dławiony jest przepływ wody w grzejnikach w nocy a nawet jest opcja zamykająca zawór przy wietrzeniu pokoju (szczerze mówiąc nie testowałem jeszcze czy działa, mam je pierwszy sezon). Jedyny problem - nie na wszystkie zawory wprost pasują dołączone adaptery. Jeden adapter musiałem nietypowo zamontować i skracać trzpień.

Opublikowano (edytowane)

Zaletę elektronicznych jest to, że możemy stosowac obniżenie nocne, a wady to takie jak zwykle z elektroniką, zasilanie. usterki. Moim zdaniem stosowanie głowic elektronicznych vs zwykłych nie przyniesie żadnych wymiernych, widocznych korzyści, poza wypływem gotówki z kiezeni przy ich zakupie.

Edytowane przez arthi
Opublikowano (edytowane)

Arthi, nie pleć. Jeśli automatyczne obniżenie temperatury co noc, na wybranych grzejnikach, nie przyniesie według Ciebie oszczędności, to ja nie wiem jak to Tobie wytłumaczyć.

Edytowane przez jacet100
Opublikowano

Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Napisałem, że stosowanie obniżenia nocnego to jedyna zaleta, można ustawić również w odpowednich godzinach, tylko czy to ma jakiś sens i jakiego rzędu są to oszczędności? Przyjęło, sie, że różnica pomiędzy temp dzienna/noca nie powinna być wyższa niż 2-3 stopnie, bo całe oszczędności wynikające z obniżenia szlag trafi podczas podnoszenia tej temperatury. Pytanie o trwałość takiej głowicy, bądź co bądź to elektronika. Z pewnością jest to fajny i kosztowny bajer, na przyladzie danfoos allegro zwykla glowica kosztuje 24zl, elektroniczna 150. Katalogowo różnce mogą być wyższe lub niższe w zależności na jakiego producenta się zdecydujemy.

 

Moim zdniem jeśli byłaby możłiwośc zarządzania głowicami centralnie z jednego miejsca wpiać w system inteligentnego domu, ale tak. Poza tym w każdym kotle włąściwie możemy obniżyć na noc temperaturę, ale rozumię jeśli ktoś ma potrzebę tylko w wybranych pokojach, wówczs jak znalazł. Elektronika ma być dla nas, a nie my dla elektroniki.

Opublikowano

Potrafię czytać ze zrozumieniem.

Moim zdaniem stosowanie głowic elektronicznych vs zwykłych nie przyniesie żadnych wymiernych, widocznych korzyści, poza wypływem gotówki z kiezeni przy ich zakupie.

Napisałeś że jedyna wymierna, widoczna korzyść to wypływ gotówki ;)

Post wcześniej wykluczyłeś jakiekolwiek oszczędności. Przyznajesz teraz że oszczędności są, tylko "jakiego rzędu?".

Poza tym:

Przyjęło, sie, że różnica pomiędzy temp dzienna/noca nie powinna być wyższa niż 2-3 stopnie, bo całe oszczędności wynikające z obniżenia szlag trafi podczas podnoszenia tej temperatury.

Kto to "przyjął" (chyba obliczył)? Zresztą u mnie jest to właśnie 3 stopnie różnicy więc sam przyznałeś że oszczędności mam! Dziękuję :)

W jednym masz rację. Oszczędności będą jeśli głowice nie zepsują się zbyt szybko. O elektronikę bym się nie bał tak bardzo, ale nie wiem jaka będzie żywotność części mechanicznej (silniczek, trybiki). Poczekamy, zobaczymy. Nie kupowałem takich drogich jak piszesz. Przed sezonem zapłaciłem za "chińczyki" ok. 150 PLN za 3 sztuki. Teraz widzę cena skoczyła na 65 za sztukę.

Opublikowano (edytowane)

Zapomniałeś napisać, że napisałem to w porówniu do zwykłych, tak to jest moim zdaniem nieopłacalny zakup, bo przecież obniżenie można ustawić centralnie dla całego budynku. Chcemy, żeby reagowała szybciej to kupujemy gazowe zamiast cieczowych. Poza tym pisząc to myslałem o zaproponowanych danfoss, których cena jest zaporowa. Wymierne korzyści miałem tu na myśli w stosunku do poniesionych kosztów, bo z pewością odczuję zakup 16 głwoic za 150zł vs 16 za 30zł. W elektronicznych każda zmiana nastawy wymaga "kilkania" w zwykłych przekręcenia. Podałeś przykład z bardzo tanimi głowicami, żeby służyły Tobie jak najdłużej, ale ile moga być warte głowice za 50zł, pewnie wkrótce się o tym przekonasz. Jest takie przysłowie, kto kupuje tanio, ten kupuje dwa razy. Ogólnie to dla mnie trochę przerost formy nad treścią. To coś jak otwieranie bramy aplikacją na smartfona, albo włączenie nim światła, niby można, tylko 3 razy szybciej zrobisz to zwykłym pilotem lub przełącznkiem. Może trochę przesadzam, ale jakoś mnie przekonują mnie te wspaniałęm ofery producentów klasyczna głowica kilka procetn, jeszcze 23% living ecco, za chwile okaże się, że nie trzeba grzać, nic tylko termostaty instalować ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=1KW_zawaZds

 

To jest świetnie! Tylko jakbym miał to u siebie w domu zainstalować ufff... prawie 3 tys same głowice i jeszcze jednostak centralna 1,5.

Jeśli ktoś mi napisze, na papierze, że zaoszczędzę kolejne 20% to biorę w ciemno.

Edytowane przez arthi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.