Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator pogodowy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem i od razu mam problem.

Czy ktoś wie, jak działa regulator pogodowy A300D?

 

Jest on tak zaprojektowany że jeśli nie ma podłączonej czujki temperatury zewnętrznej, to ustawia się na nim temperaturę kotła. Jeśli natomiast taka czujka jest, to ustawia się temperaturę pomieszczenia - komfortową i nocną. Pytanie tylko, skąd regulator czerpie informację jaka ma być temperatura pomieszczenia, jeśli nie zamontuje się czujki pomieszczenia, a taka sytuacja ma miejsce, gdy zamiast czujnki pomiesczenia zamontuje się termostat pokojowy (np. bezprzewodowy). Termostat taki przekazuje tylko dwa stany (zwarcie / rozwarcie), a więc co najwyżej zgłasza brak przeciwskazania do grzania. Na wyświetlaczu sterownika nie ma wtedy temperatury pomieszczenia (c3), bo niby skąd, tylko zwarcie lub rozwarcie.

Skąd więc sterownik ma wiedzieć, czy właczyć fazę grzania, czy nie? U mnie kocioł w ogóle nie grzał, tylko podtrzymywał sam siebie. W końcu instalator powiedział, żeby usunąć termostat i w to miejsce zamontować czujkę.

 

W serwisie producenta tego sterownika w rozmowie telefonicznej dowiedziałem się, że działanie sterownika jest zbyt trudne do wytłumaczenia i oni nie mają na to czasu. Normalnie jak jest czujka w pomieszczeniu, to informację o temperaturze regulator czerpie z tej właśnie czujki. Ale jak się zamiast czujki podepnie termostat pokojowy, to żadna informacja o temperaturze pomiesczenia do regulatora nie dociera. Jeśli więc kręcę pokrętłem temperatury dziennej (max 30 C) to co ja właściwie ustawiam?

Opublikowano

Witam

 

Regulator w trybie pogodowym bez czujnika pomieszczenia grzeje tak jak wskazuje charakterystyka którą wybraliśmy (krzywa grzania). W trybie nocnym temperatura jest obliczana według zadanej temperatury i charakterystyki. By uzyskać w pełni pogodowe działanie koniecznie trzeba założyć czujnik zewnętrzny oraz czujnik pomieszczenia. Temperatura na kaloryfery wyliczana jest wtedy z charakterystyki grzania i ustawionej temperatury a tak wyliczona temperatura obniżana jest o wartość która jest wyliczona z temperatury pomieszczenia oraz jednego z parametrów serwisowych. Dokładnie tak samo wygląda obliczanie temperatury nocnej. Trzeba pamiętać że zbyt duży wpływ temperatury pomieszczenia może doprowadzić do niestabilności CO – mogą wystąpić duże oscylacje temperatury wody w grzejnikach co nie jest korzystne z punktu widzenia ekonomii. Np. ustawiamy temperaturę 22 stopnie w pomieszczeniu oraz ustawiamy bardzo duży wpływ temperatury pomieszczenia - może doprowadzić to do tego że po osiągnięciu temperatury 22 stopnie ogrzewanie wyłączy się (zimna woda w grzejnikach) po czym po spadku temperatury ponownie załączy się z bardzo wysoką temperaturą. Korzystniejsze jest nagrzanie pomieszczenia a następnie nieustanne dostarczanie ciepła potrzebnego na kompensację strat.

 

Trochę to przydługie i nie do końca oddaje całą sprawę ale taka jest ogólna koncepcja – tak przynajmniej domniemam z opisu w dokumentacji oraz własnej praktyki.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Opublikowano

Dzięki Krzysiek,

 

Jeśli dobrze zrozumiałem, to regulator podstawie temperatury zewnętrznej, krzywej grzania i ustawienia temperatury (nocnej, dziennej) wylicza sobie, kiedy grzać. A termostat zwierając styki jedynie koryguje to wyliczenie zakazując w niektórych sytuacjach grzania. Dobrze myślę?

 

W takim razie, czy nie logiczniej byłoby aby oprócz termostatu montować obie czujki: pogodowa i pomieszczenia? Bo w przeciwnym razie montując termostat pokojowy zamiast czujki pomieszczenia przechodzimy ze sterowania rzeczywistą temperaturą na sterowanie wirtualną temperaturą wyliczoną przez algortym. Czyli de facto nasze grzanie przestaje zależeć bezpośrednio od temperatury pomieszczenia.

Opublikowano

Witaj.

 

W tym sterowniku (jak i KAŻDYM w pełni pogodowym) nie powinno stosować się termostatu pokojowego (typu włącz/wyłącz) gdyż tak naprawdę tracimy możliwość sterowania pogodowego z uwzględnieniem temperatury pomieszczenia - regulator nie ma informacji o temperaturze w pomieszczeniu i jedyne co robi to obniża o np 25% temperaturę na grzejniki. Innymi słowy by była to prawdziwa pogodówka koniecznie należy stosować czujnik pomieszczenia.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Opublikowano

Wciąż mam pewne wątpliwości, czy regulator wylicza algorytmem temperaturę kotła i stara się ją utrzymywać, czy temperaturę CO. W związku z tym, czy czujnik temperatury (c2) powinien być zaraz na wyjściu z kotła PRZED zaworem mieszającym, czy ZA zaworem mieszającym. Czy ktoś posiada sterownik A3000D i mógłby powiedzieć, gdzie ma zamontowany ten czujnik?

Opublikowano

Już mi ktoś wytłumaczył, co i jak - jeśli nie mam zamontowanego siłownika, to przed zaworem, jeśli jest siłownik to za zaworem. Wygląda na to, że to urządzenie to taki rodzaj Plug&Play, rozpoznający co jest do niego podpięte.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
Już mi ktoś wytłumaczył, co i jak - jeśli nie mam zamontowanego siłownika, to przed zaworem, jeśli jest siłownik to za zaworem. Wygląda na to, że to urządzenie to taki rodzaj Plug&Play, rozpoznający co jest do niego podpięte.

Za zaworem to znaczy gdzie?Ja mam na zasilaniu grzejników.Dobrze?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
Za zaworem to znaczy gdzie?Ja mam na zasilaniu grzejników.Dobrze?

Dobrze - za zaworem mieszającym na rurce którą woda zasila grzejniki.

 

Proszę o informacje czy macie podobny problem jak ja - na gałkach sterujących temperaturą ustwiam np 22 stopnie C, a piec mimo otrzymania informacji z czujnika temperatury w pokoju 14-15 stopni C, nie pogrzewa pomieszczenia bardziej. Dlaczego???. Dodam od razu iż czujnik temp pomieszczenia działa poprawnie ( sprawdzałem wykalibrowanym termometrem - odczyt temp jaką przekazuje czujnkik do pieca, jest zaniżony tylk o 0,5 stopnia). Na piecu ustawiono krzywą grzania nr 5. Na grzejnikach są głowice termostatyczne ustawione na 4,5 z 5 stopni, czyli raczej to nie one ograniczają proces grzania.

Macie jakieś pomysły?

Opublikowano
Proszę o informacje czy macie podobny problem jak ja - na gałkach sterujących temperaturą ustwiam np 22 stopnie C, a piec mimo otrzymania informacji z czujnika temperatury w pokoju 14-15 stopni C, nie pogrzewa pomieszczenia bardziej.

To, co opisałeś jest nienormalne.

 

Generalnie jednak ustawienia na gałkach nie mają bezwzględnego priorytetu. Sterownik oblicza temperaturę CO na podstawie krzywej grzania, a jedynie koryguje ją uwzględniając temperaturę pomieszczenia. W parametrach serwisowych jest tzw. współczynnik wpływu, który mówi jak bardzo ma się tą temperaturą przejmować. Fabrycznie jest on ustawiony na 5 z 8, czyli 62,5%. Jeśli tam się ustawi bardzo niską wartość np. 1-2, to sterownik specjalnie się temperaturą pomieszczenia nie będzie przejmować.

 

Jeśli masz niedogrzane we wszystkich pomieszczeniach, spróbuj podnieść krzywą grzania (6 - 7) i zobacz, czy coś się zmieni.

 

PS W sieci można trafić na instrukcje serwisowe, jak wejść w te ustawienia, ale łatwo się w tych ustawieniach pogubić, bo są różne wersje sterowników, nawet w zależności od daty produkcji. To jest jeden z tych parametrów, które bałbym się ruszać, bo łatwo o pomyłkę. Zresztą jest mało prawdopodobne, by ktoś to przestawiał, bo i po co.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam.

Może ktoś z forumowiczów ma dostęp do instrukcji serwisowej do sterownika A3000D wersja oprogramowania 15.

Ja mam taką instrukcję ale do wersji oprogramowania 12, a jest różnica w usytuowaniu parametrów.

Jeśli ktoś ma to proszę o podzielenie się.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.