Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszany System Ogrzewania - Nowy Duży Budynek


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich

To mój pierwszy post na tym forum, szukam opinii osób bardziej ode mnie doświadczonych. Zaczynam budowę niedługo, ale niektóre kwestie wolę przemyśleć i zaplanować wcześniej.

Projekt to budynek w kształcie litery L o bokach 22x12 i 30x10m, całkowicie podpiwniczony, na skarpie, 60% obwodu piwnicy zagłębione w podłożu, 30 m obwodu odkryte. Wysokość piwnicy 4m, bloczek fundamentowy plus 20cm styro. Na odkrytym boku 6 otworów na bramy garażowe, wstawiona tymczasowo płyta obornicka 20cm - bo bramy drogo jeszcze wychodzą.

Strop nad piwnicą planuję "sukiennik" www.sukiennik.pl czyli gęstożebrowy ze styropianowym rdzeniem 16cm. I tu pierwsze pytanie:

Strop ma nadlewkę 6cm betonu, czy mogę w niej umieścić podłogówkę i na nadlewkę od razu terakotę? Dylatację mogę zrobić co 4,5m czyli pola 4,5mx12m.

 

Parter taki sam gabaryt, jedno skrzydło (biurowe) gazobeton plus 20cm styro, drugie (warsztat)płyta z rdzeniem poliuretan 10cm

Nad biurami strop i poddasze użytkowe.

Całość przykryta płytą z rdzeniem poliuretan 10cm

 

 

Rzucik w załączeniu, jakiś wstępny, ale ogólnie obrazuje sytuację.

 

Piwnica magazynowa, ogrzewana na ok 12-15st, (ale opcjonalnie możliwość do 18-20stC, bo może uda się wynająć) ale jest opcja niedogrzania ich w największe mrozy, przeżyję.

Parter biurowy i poddasze użytkowe 20st, warsztat 16st

 

Z ogrzewania rozważam: piec 40kw na drewno - pirolityczny plus zbiornik bufor 5000l, chłodząco - grzejące klimatyzatory 2x7000W, zimą ew. dogrzewające na drugiej taryfie. Solary 20m2 w przyszłości bo dach spadzisty jest na południowy wschód i zachód, rekuperacja oczywiście. Zasilanie pieca w powietrze poprzez 50m3 kamienia w pryźmie podziemnej, latem źródło chłodniejszego powietrza.

Biura i poddasze podłogówka i po jednym klimatyzatorze, piwnica i warsztat podłogówka i nadmuch z nagrzewnic, ew promiennik podczerwieni.

Wg projektu powierzchnia budynku ok 900m2

Poproszę o uwagi

post-40158-0-29828800-1330373550_thumb.jpg

post-40158-0-32437500-1330373569_thumb.jpg

Opublikowano

Witam

 

Polecam zapoznanie się z tzw Domem Naturalnym, masz dużo dachu i są tam pewne rozwiązania wspomagające ogrzewanie z rekuperacją oczywiście.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Witam.

 

Generalnie zgadzam się z makiem. Trzeba pogodzić wiele różnych źródeł ciepła, do tego klima. Będzie sporo automatyki i masa obliczeń.

 

Na pytanie o podłogę możesz sam sobie odpowiedzieć. Jeżeli ta nadlewka stanowi element konstrukcji stropu, to nie możesz w nią ingerować. Płyta grzewcza zawsze jest elementem "pływającym", czyli odseparowanym od podłoża i ścian. Zasadniczo musi być na warstwie steropianu, więc te 6 cm to za mało. Bok pojedyńczej płyty grzewczej nie powinien przekraczać 8m a maksymalny stosunek boków to 1:2. "Elki" odpadają.

 

Na tą powierzchnię 5000l to nie jest dużo. Trzeba jednak policzyć jak to się ma do oczekiwanych prze ciebie temperatur, bo specjalnie wygórowane nie są. Charakter użytkowania pomieszczeń również ma znaczenie. Zależy też jak chcesz z bufora korzystać. Nagrzewnice np. wymagają wysokiego czynnika i do bufora raczej mi nie pasują. Z kolei do podłogówki jak najbardziej.

 

Zapodałeś temat wymagający całościowego podejścia. Trzeba szukać projektanta.

Ewentualnie musisz pytać bardziej szczegółowo.

 

Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.