Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Zamknięty A Żywotność Kotła Na Paliwa Stałe


Rekomendowane odpowiedzi

Mam 35 l naczynie przeponowe, więc nie jest źle, choć w obiegu ok. 200-250 litrów wody jest, jeśli nie więcej. Po spuszczeniu wody z instalacji ciśnienie na zbiorniku jest praktycznie zerowe. Dodam jeszcze, że grupa bezpieczeństwa naczynia jest na 3 bary. Czy w tej sytuacji naczynie należałoby dopompować?

To się ustawia nie na spuszczonej instalacji lecz na odpiętym od nie zbiorniku.

Bierzesz taki zbiornik pod pachę i i oglądasz sobie je na wszystkie strony. Możesz zmierzyć ciśnienie w nim ale od strony wentyla, czyli powietrze, jak w samochodzie.

Ustawiasz to ciśnienie na odpowiednie, tam chyba Hermogenes podał wzory i z powrotem je dopinasz do (być może napełnionej) instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze by to uporzadkowac opisz jesli oczywiscie mozesz kolego vernal proces jak prawidłowo ustawic cisnienie w układnie np. mo moim przykładzie:

 

Mam belke bezpieczenstwa z odpowietrznikiem, zaworem bezp. na 1,5 i manometr a naczynie 35L podłączone z zaworem STOP.

 

Wysokość słupa wody mam 6metrów.

 

Napisz co i jak ustawic jak napompowac naczynie, wypiete czy wpiete jesli mozesz napisz krok po kroku co nalezy zrobic by było dobrze a innym na pewno tez to pomoze.

 

Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to opisywałem ja i inni na tym forum.

Ale ponieważ nie jest to skomplikowane to napiszę jeszcze raz, na Twoim przykładzie.

 

0. Zimna instalacja

1. Odpinasz naczynie od układu.

2. Ustawiasz powietrze w naczyniu na 0,6bar+0,2 bar=0,8 bar (tę wartość zapisać na naczyniu!!!)

3. Wpinasz naczynie do układu

4. Odpowietrzasz układ i napuszczasz wody do wartości 0,8 bar+0,1 bar=0,9bar

5. Punkt 4 powtarzać należy do skutku (nawet przez parę dni)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki tak własnie mam tylko ze wody dobijam potem do 1 bar wiec spuszcze troche by było na zimnym układzie z naczyniem 0,9bar.

Do jakiego cisnienia zakładajac ze na zimnej wodzie jest 0,9bar to przy np 80stopniach cisnienie jakie powinno byc?

 

Czy jesli tylko nie znacznie powyzej 0,9 to czy przy zagotowaniu wody dojdzie do 1,5 i otworzy sie zawor??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Ustawiasz powietrze w naczyniu na 0,6bar+0,2 bar=0,8 bar (tę wartość zapisać na naczyniu!!!)

4. Odpowietrzasz układ i napuszczasz wody do wartości 0,8 bar+0,1 bar=0,9bar

 

A w przypadku gdy producent kotła gazowego zaleca 1,5 bar (zawór bezpieczeństwa jest na 3 bary, a na manometrze zielony zakres obejmuje wartości od 1,5 do 2,5 bar), to jak powinny wyglądać podane przez Ciebie wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki tak własnie mam tylko ze wody dobijam potem do 1 bar wiec spuszcze troche by było na zimnym układzie z naczyniem 0,9bar.

Do jakiego cisnienia zakładajac ze na zimnej wodzie jest 0,9bar to przy np 80stopniach cisnienie jakie powinno byc?

 

Czy jesli tylko nie znacznie powyzej 0,9 to czy przy zagotowaniu wody dojdzie do 1,5 i otworzy sie zawor??

To zależy od ilości wody w układzie względem wielkości naczynia, nie powinno byc więcej niż 1,2 przy 80C.

 

Jak będziesz ciągle podgrzewał, czyli dodawał więcej energii niż odbierasz, to w końcu dojdzie do 1,5 bar lub do dowolnej wartości. Jak nie zadziała jakieś zabezpieczenie to zrobi się bombka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku gdy producent kotła gazowego zaleca 1,5 bar (zawór bezpieczeństwa jest na 3 bary, a na manometrze zielony zakres obejmuje wartości od 1,5 do 2,5 bar), to jak powinny wyglądać podane przez Ciebie wartości?

Jeśli zaleca ciśnienie robocze 1,5 bar, to można standardowe ustawienie w naczyniu wykorzystać (1,5 bar), dopompować wody w układzie na 1,6 bar i ciśnienie robocze będzie 1,6 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. W międzyczasie zorientowałem się, że nie mogę odpiąć naczynia przeponowego przy napełnionej instalacji, bo nie mam dodatkowego zaworka odcinającego. Czy zatem dla samego sprawdzenia ciśnienia wstępnego przepony pompką z manometrem muszę spuścić (w całości lub częściowo) wodę z instalacji czy można to zrobić bez problemu przy napełnionej?

Dodam, że mam naczynie Reflex 35l i jego wstępne napełnienie wynosi 1,5 bar, więc teoretycznie powinno być OK w tym względzie. Zatem albo nastąpił ubytek ciśnienia w przeponie i trzeba uzupełnić albo faktycznie naczynko jest małe lub na styk. Może być jeszcze jakaś inna przyczyna tak dużego skoku ciśnień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. W międzyczasie zorientowałem się, że nie mogę odpiąć naczynia przeponowego przy napełnionej instalacji, bo nie mam dodatkowego zaworka odcinającego. Czy zatem dla samego sprawdzenia ciśnienia wstępnego przepony pompką z manometrem muszę spuścić (w całości lub częściowo) wodę z instalacji czy można to zrobić bez problemu przy napełnionej?

Wytarczy, że ciśnienie w instalacji obniżysz poniżej ciśnienia powietrza w przeponie (wstępnego).

W Twoim przypadku należałoby upuścic troszkę wody aż manometr w instalacji pokaże mniej niż 1 bar.

Wtedy możesz zmierzyć ciśnienie powietrza w nieodpiętym zbiorniku. Jeśli pokaże dużo więcej niż manometr (czyli np. 1,3 bar) to oznacza, że zbiornik jest ok i można teraz dopompować lub ustawić żądaną ilość powietrza/azotu.

Potem dopuszczasz wodę do instalacji jak opisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.