Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Co Z Zaworem 3D


Gringoo

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę w sprawie zamontowania zaworu trójdrożnego do istniejącej instalacji. Według opisów znalezionych na tym forum sporządziłem schemat jak w załączeniu. Dodam, że dotychczas grzejniki na piętrze i zasobnik CWU działały grawitacyjnie (np. podczas przerw w dostawie prądu). Ponieważ kocioł stoi na parterze, to dla zasilania grzejników parteru zastosowana była pompa. Wszystkie grzejniki mają zawory elektrostatyczne. Dołożenie zaworu 3D ma na celu ochronę pieca przed pracą niskotemperaturową.

1. Czy takie podłączenie zaworu jak na schemacie jest prawidłowe?

2. Czy można pompę przenieść na zasilanie w celu umożliwienia obniżenia miejsca zamontowania naczynia wzbiorczego?

3. Czy do tego układu dołożyć zawór bezpieczeństwa 1,5 bar, jeśli tak to w którym miejscu?

post-38815-0-24670700-1328631997_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja bym zrezygnował z zaworu różnicowego, na zaworze 3-drogowym grawitacja nie pójdzie, natomiast obowiązkowy jest za pompą zawór zwrotny.

Pompa może zostać.

Zawór bezpieczeństwa nie zaszkodzi - montaż na wyjściu z kotła

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. No to wynika z tej odpowiedzi, że pomysł modernizacji zmniejszy bezpieczeństwo układu. W sytuacji zaniku prądu, brak możliwości palenia w piecu. Tego nie chciałem się pozbawić, zaś budowanie skomplikowanych układów UPS, też nie wchodzi w grę. Czytałem jeszcze o zastosowaniu "bypassu" z zaworem w celu podmieszania wody na powrocie pieca. Może to rozwiązanie będzie lepsze? Może ktoś doświadczony podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sobie sam odpowiem, w kwestii podłączenia pompy na zasilaniu w instalacji którą przedstawiłem w pierwszym poście. Wpadł mi w ręce taki obrazek jak w załączniku i według niego jest to możliwe.Załączyłem, może komuś się przyda. Zbił mnie z pantałyku kolega Sambor pisząc, że grawitacja nie zadziała w układzie z zaworem 3D. Brak mi wiedzy, żeby to pojąć - może ktoś wytłumaczy tak łopatologicznie? Chciałbym być świadomy ew. ryzyka takiego podłączenia.

post-38815-0-09876500-1328814706_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.