Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy


szwagrus

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno zaszkodzi tylko kwestia w jakim stopniu. Bankowo pordzewieje Ci blacha zasobnika. To będziesz widział gołym okiem. Prawdopodobnie też ślimak. Do tego jak nie będziesz grzał na wysokich temperaturach ok 65-70C na piecu to jest duża szansa że będzie Ci się wkraplać para na wymienniku kotła a za będzie szła korozja.

Przy tym oczywiście większe spalanie bo ta woda musi odparować na palenisku a do tego potrzebna jest energia. Czyli poza tym że już raz zapłaciłeś za tą wodę po cenie groszku to jeszcze zapłacisz za jej odparowanie. Jak widzisz mokry opał to spory problem. Na przyszłość kupuj w lato jak jest sucho i tyle żeby na cały sezon starczyło.

 

Nie ma się co załamywać bo na groszek w workach też jest jako taki sposób. Po załadowaniu zasobnika przygotuj sobie kolejną porcję do załadunku w ten sposób że podziuraw te worki na całej powierzchni tak żeby był możliwy odpływ wody a potem poukładaj koło pieca (ciepło) i porozcinaj od góry. Najlepiej ułożyć je poziomo i tak rozciąć to wtedy jest większa powierzchnia parowania. Powinno to w dużym stopniu pomóc. Oczywiście musisz mieć przewiew w kotłowni jak masz tam okno to je uchyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo jak masz drobne sito to ,możesz na nie wysypać ( pod nim jakiś pojemnik na spływającą wode aby nie brudzić płytek ) i susz jak grzyby , nawet jak ci połowa odparuje przez dzień to znacznie mniej w kotle .A zanim wyschnie to może załatw troche suchego i wymieszaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy masz tam zawór mieszający 3D lub 4D ale jak tak to możesz śmiało ustawić na piecu 65.

 

Nawiasem mówiąc testowałem ostatnio nowe ustawienia pieca i aktualnie podawanie mam 5s z przerwą 20s i histerezą 10 a temp zadana 68. Efekt jest taki że spadło mi spalanie w porównaniu z poprzednim ustawieniami 5s/30s i histerezą 2 i temp zadana 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj model tego zaworu. Najlepiej jak byś założył sobie za nim termometr. Ustaw na połowę zakresu i sprawdź czy grzejniki na maxa odkręcone są wystarczająco ciepłe. Jak za bardzo to przykręć a jak za mało to delikatnie odkręć. Najwygodniej jest mieć zawór z siłownikiem i termostatem to wtedy trzyma zadaną temperaturę na wyjściu. Ja niestety też takiego nie mam i jak są duże wahania temperatur na zewnątrz to muszę ruszyć pokrętłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ na 27 albo 28. Zrób zdjęcie paleniska w czasie pracy zaraz po starcie i jak się już dobrze rozpali i szuflady z popiołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry ale pracochłonny i o małej przepustowości ;)

nikt tu nie mówił o sitku do mąki :lol: ale jeszcze jakiś podmuch powietrza na początkowe palenie zanim troche sam podeschnie , bo szkoda podajnika , tak proszkowo go już nie pomaluje

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzór

 

https://picasaweb.go...901531438757938

 

https://picasaweb.go...901637236093426

 

Praca

 

https://picasaweb.go...901751225580610

 

nie mogę znaleźć nazwy i modelu zaworu ale wygląda tak:

 

https://picasaweb.go...901321150495346

 

https://picasaweb.go...901424113384130

Edytowane przez marcin
Proszę nie pisać 8 postów jeden pod drugim w odstępie minuty. W ciągu godziny można post edytować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze zdjęcie palnika po kilku minutach pracy jak się na maxa rozpali. Wygląda na to że za bardzo Ci przygasa w nadzorze. Zwiększ czas trwania przedmuchu na początek o 5s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę jest niedopałem ale zwalam to na ten mokry groszek idzie tak zasobnik na tydzień +- nie stwierdzę dokładnie bo dopiero teraz zamierzam go nie gasić już trudno że mokry eko jakoś muszę przetrwać może nic się piecu nie stanie acha zwiększyłem to podtrzymanie nadmuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy :) W tym sezonie zamontowałem kocioł SAS Multi 17KW + zbiornik C.W.U. 140L, zawór 3D (przy czym woda zanim wróci do kotła ogrzewa ten zbiornik) 9 stopniowy, sterownik ST-45. Zamontowaliśmy dodatkowy wlot powietrza świerzego z zewnątrz wylot koło wentylatora (rura fi10).

Dom z lat 80' ocieplony 10 cm styropianu, wszystkie okna wymienione na nowe, 2 kondygnacje, do ogrzania ok 150m2 po podłogach.

No i oczywiście pojawił się problem spalania, kupiliśmy węgiel luzem w 3 partiach, suszyliśmy (lato), każda partia inaczej się pali, choć ta sama kopalnia, ale inna dostawa.

Po wielu próbach dzwoniłęm do BOK i zalecili nastawy:

temp. 60st.

czas podawania 15s.

czas przerwy 60s.

przerwa podawania w podtrzymaniu 20min.

podawanie w podtrzymaniu 15s.

wentylator 26%, przysłonięty w 3/4

histereza kotła 2st.

teraz zawór 3D mam na 7 więc więcej idzie na na powrót (i ogrzanie wody)

Węgiel szlakuje, ale szlaka taka, że jak się w nią uderzy to się rozlatuje. Bardzo mało niedopalonego węgla.

Problem w tym, że spalanie ok 60kg/doba, nawet teraz przy mrozach -22 w nocy to mi się wydaje, że delikatnie mówiąc to trochę za dużo. Co o tym myślicie? Czy to może być wina kiepskiego węgla (tani to on był)

Co sądzicie o regulatorze pokojowym ST-202, który można zainstalować do tego kotła, ma więcej funkcji (ustawianie temp na każdy dzień tygodzni), czy to ma sens?

Dziękuję za wszelkie porady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy przypadek ale jak najbardziej możliwy. Przy otwartych drzwiczkach wymiennik kotła był cały czas wychładzany przez powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.