Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nierównomierne grzanie purmo


KoleśGit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dzisiaj włączyli ogrzewanie i zaobserwowałem dziwne grzanie panelowego grzejnika purmo. Przedstawia się tak, jak na poniższym obrazku.

 

ce3b9c8975eb050cm.jpg

 

(czerwone - gorące, jasno niebieskie - ledwo ciepłe, niebieskie - zimne).

 

Czy odpowietrzenie tego grzejnika pomoże w równomiernym jego grzaniu, czy jest to inny problem? Bo przy zapowietrzeniu góra z reguły jest zimna, a dół ciepły - tutaj jest odwrotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem przyczyn może być wiele ale diagnoza jest jedna. Za mało energii dostarczasz do kaloryfera. Czy zwrot z kaloryfera nie jest czasem zimny ? Nowoczesne konstrukcje kaloryferów mają bardzo dużą sprawność oddawania temperatury ale... potrzebują dużej dawki energii. W szczegółach np. nie 5 litrów na minutę ciepłej wody do 60 stopni a 15 litrów o temperaturze 50 stopni. Moim zdaniem powstały efekt to wynik małej sprawności układu pompowego a dużego odbioru ciepła z kaloryferów ( co jest poprawne i wskazane). Coraz częściej przechodzi się poprzez „specjale układy” na ogrzewanie niskotemperaturowe przy kotłach na paliwa stałe pracujące na wysokich tem. Komfort znaczny. Spróbuj od przestawienia pompy na maksymalną prędkość ewentualnie udrożnij przepływ w całym CO otwierając wszelkie zawory i regulatory. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tomek Krakers ma rację, jednak jeszcze jedną możliwa przyczyną może być niewłaściwe podłączenie tego grzejnika. Otóż przy grzejnikach większej mocy lub długości zasilanie doprowadza się z jednej strony, oczywiście w grzejnikach typu C - bocznozasilanych - jak Twój, natomiast powrót z drugiej, z dołu. Wtedy siłą rzeczy grzeje cała powierzchnia grzejnika.

 

Rozkład temperatur na przedstawionym przez Ciebie zdjęciu ( ? ) jest jak najbardziej poprawny. Mam kamerę termowizyjną, podejrzewam, że jest to widok właśnie z niej.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za świetne porady, teraz w końcu wiem jak to pociągnąć dalej. Najlepsze jest to, że w miejscu najbardziej gorącym jest podzielnik, który - ustawiony na konkretny model grzejnika - nabija jak szalony jednostki nie uwzględniając tego, że pół grzejnika nie oddaje ciepła... A potem ja się dziwię, że tylko moje mieszkanie ma dopłatę w rozliczeniu na koniec sezonu grzewczego, inni mają zwroty :)

 

Rozkład temperatur na przedstawionym przez Ciebie zdjęciu ( ? ) jest jak najbardziej poprawny. Mam kamerę termowizyjną, podejrzewam, że jest to widok właśnie z niej.

 

Ten widok, do którego linka zaprezentowałem, zrobiłem sam w jakimś dziwnym prostym programie graficznym, bazgrając różnokolorowym pędzlem mierząc organoleptycznie te miejsca grzejnika dłonią :) Ale dzięki za uznanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten widok, do którego linka zaprezentowałem, zrobiłem sam w jakimś dziwnym prostym programie graficznym, bazgrając różnokolorowym pędzlem mierząc organoleptycznie te miejsca grzejnika dłonią :) Ale dzięki za uznanie :)

Tak podejrzewałem :) Wygląda nieźle :D

 

Do rzeczy: ja w instalacji mam kilkanaście grzejników w tym dwa płytowe (i jeden nawet purmo :) ) - grzeje mniej więcej tak samo jak piszesz (podobnie jak drugi płytowy). Jednak w pokoju (mimo tego) jest ciepło - cieplej nawet niż w pokojach z grzejnikami żeliwnymi. Podejrzewam więc, że sytuacja (poza jak pisałeś miejscem pomiaru) jest w porządku.

 

Nie wiem też, czy pojęcie "kryzowania" instalacji nie ma związku z tematem. Czytałem gdzieś, że przepływ wody przez taki grzejnik jest bardziej utrudniony niż przez żeliwny w związku z czym woda "chętniej" przechodzi przez żeliwne i "wypadałoby" przydławić nieco przepływ przez grzejniki żeliwne. Ale powtórzę za kolegą z innego wątku - ja się nie znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak,jak pisał tomek krakerss,za mało dostarczonego ciepła do grzejnika.

Z tego,co czytam,chodzi tu o instalację CO w bloku

Dzisiaj włączyli ogrzewanie...
,więc ciśnienia tam pewnie nie brak.Pozostaje więc tylko zawór.Może być skryzowany,albo przytkany jakimś brudem.

Grzejnik może też być zapowietrzony,ale było by słychać przelewanie się wody w nim.Dla pewności radzę odkręcić na kilkanaście sekund odpowietrznik z drugiej strony grzejnika.

Jaki tam jest zawór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.