Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Co


oil

Rekomendowane odpowiedzi

witam i się przywitam na początek

zakładałem rok temu centralne ogrzewanie, 7 grzejników + 1 podłogówka, budynek parterowy

niestety kotłownia nie jest za duża, naczynie wyrównawcze wisi delikatnie wyżej nad zbiornikiem CWU

mam problem z niedogrzewaniem wszystkich grzejników - zimne powroty-grzejniki odpowietrzone a doły nie grzeją

 

 

w załączniku rysunek schemat CO

 

pytania

1. czy odpowietrznik jest właściwie założony (na rysunku na czerwono)

2. o ile obniżyć bojler

 

 

pozdrawiam

OLEJ

post-35900-0-62369000-1322172000_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wszystko na rysunku post-16946-0-00620100-1322181901_thumb.jpg

 

odpowietrznik jest dobrze o ile przeniesiesz pompe na zasilanie , a jak zostaje napowrocie to po odpowieprzeniu instalacji musisz go zakręcić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu chcesz go obniżyć -zapowietrza się?

jeszcze przykręć narazie powrót na bojlerze to grzejniki powinny być cieplejsze

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wszystko na rysunku post-16946-0-00620100-1322181901_thumb.jpg

 

odpowietrznik jest dobrze o ile przeniesiesz pompe na zasilanie , a jak zostaje napowrocie to po odpowieprzeniu instalacji musisz go zakręcić

 

 

a co daje zawór zwrotny i przeniesienie pompy na zasilanie

Edytowane przez oil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór zwrotny - po wyłączeniu pompy zamknie się i grawitacja nie wyciągnie ciepłej wody z bojlera do C.O

przeniesienie pompy na zasilanie - odpowietrznik automatyczny będzie mógł pracować AUTOMATYCZNIE ,a jak zostaje pompa na powrocie to po odpowietrzeniu instalacji musisz go zakręcić bo będzie pracował na podciśnieniu i może zapowietrzać instalacje

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakim cudem grawitacja wyciągnie ciepło z bojlera skoro bojler jest wyzej niz grzejniki?z tego co mnie uczyli w podstawówce to ciepło idzie do góry a nie w dół.a jeśli by było odwrotnie {bojler nizej niz grzejniki,noi jeszcze zalezy jak podłaczony} to zz niewiele da jesli sterownik kotła wyłaczy tę pompę dopiero przy 30 stopniach,aczkolwiek pewnie nie zaszkodzi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ponowie, właśnie skończyłem przerabiać instalacje , zrobiłem prawie tak jak rozrysował mironw, nie założyłem ZZ ( bo nadal nie rozumiem jego funkcji skoro mamy zawór którym możemy zamknąć zasilanie na bojler) oraz nie obniżyłem bojlera ponieważ wiążę się to ze skuwaniem płytek po drugiej stronie ściany (jeśli będzie to konieczne to wiadomo że młot pójdzie w ruch )

Niestety grzejniki cały czas są na dole zimne - nie ma jeszcze mrozów to można jeszcze coś pogrzebać - więc czekam na wasze podpowiedzi.

 

Nasuneły mi się na myśl 2 sprawy nie dogrzewania na dole grzejników - jestem laikiem w CO więc proszę o wyrozumiałość <_<

 

1. Za słaba pompa , mam taką

pc100260.jpg

 

2. Druga sprawa: Nie odpowiednie przekroje rur - z pieca mam wyjście i powrót 1 calowe - następnie trójnik - i redukcje na 3/4 cala ( bojler + grzejniki ) i tak do rozdzielelacza pexem 20 - do grzejników od rodzielacza rówież pex 20 później kolanka i redukcja na pex 16 i przyłącze grzejnikowe. Powrót identyczny.Proszę się mnie nie pytać dlaczego do grzejników jest 20 - wiem głupota :D

 

Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakim cudem grawitacja wyciągnie ciepło z bojlera skoro bojler jest wyzej niz grzejniki?z tego co mnie uczyli w podstawówce to ciepło idzie do góry a nie w dół.a jeśli by było odwrotnie {bojler nizej niz grzejniki,noi jeszcze zalezy jak podłaczony} to zz niewiele da jesli sterownik kotła wyłaczy tę pompę dopiero przy 30 stopniach,aczkolwiek pewnie nie zaszkodzi..

sprawdzasz mnie , no i choćby te 30 *C to lepiej jak 3*c - temp zimnej wody teraz - temperatura załączenia( czyt. wyłączenia) większości sterowników producenci ustawiają na 40*C, a brak zaworu zwrotnego i grawitacja skutecznie wyciąga wode na grzejniki czy piec ZAWÓR SIĘ SPRAWDZA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponowie, właśnie skończyłem przerabiać instalacje , zrobiłem prawie tak jak rozrysował mironw, nie założyłem ZZ ( bo nadal nie rozumiem jego funkcji skoro mamy zawór którym możemy zamknąć zasilanie na bojler) oraz nie obniżyłem bojlera ponieważ wiążę się to ze skuwaniem płytek po drugiej stronie ściany (jeśli będzie to konieczne to wiadomo że młot pójdzie w ruch )

Niestety grzejniki cały czas są na dole zimne - nie ma jeszcze mrozów to można jeszcze coś pogrzebać - więc czekam na wasze podpowiedzi.

 

Nasuneły mi się na myśl 2 sprawy nie dogrzewania na dole grzejników - jestem laikiem w CO więc proszę o wyrozumiałość <_<

 

1. Za słaba pompa , mam taką

 

 

Witam

Pompa jest raczej dobra, standardem ( w 80%) jest 25/40 a ty masz 25/60 , te 6m to są opory hydrauliczne instalacji a nie wysokość podnoszenia.

 

Najprawdopodobniej są zapowietrzone grzejniki, lub instalacja do nich. Może gdzieś jest jakiś syfon i stoi powietrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponowie, właśnie skończyłem przerabiać instalacje , zrobiłem prawie tak jak rozrysował mironw, nie założyłem ZZ ( bo nadal nie rozumiem jego funkcji skoro mamy zawór którym możemy zamknąć zasilanie na bojler) oraz nie obniżyłem bojlera ponieważ wiążę się to ze skuwaniem płytek po drugiej stronie ściany (jeśli będzie to konieczne to wiadomo że młot pójdzie w ruch )

Niestety grzejniki cały czas są na dole zimne - nie ma jeszcze mrozów to można jeszcze coś pogrzebać - więc czekam na wasze podpowiedzi.

A jak ci się o 2-giej w nocy piec wyłączy pójdziesz zamknąć zawór zasilania na bojler?,żeby rano mieć ciepłe CWU :rolleyes: czy niech to za ciebie zrobi ZZ

 

 

Nasuneły mi się na myśl 2 sprawy nie dogrzewania na dole grzejników - jestem laikiem w CO więc proszę o wyrozumiałość <_<

PRZYDŁAW ZAWÓR NA BOJLER I BĘDĄ GRZEJNIKI CIEPŁE

 

2. Druga sprawa: Nie odpowiednie przekroje rur - z pieca mam wyjście i powrót 1 calowe - następnie trójnik - i redukcje na 3/4 cala ( bojler + grzejniki ) i tak do rozdzielelacza pexem 20 - do grzejników od rodzielacza rówież pex 20 później kolanka i redukcja na pex 16 i przyłącze grzejnikowe. Powrót identyczny.Proszę się mnie nie pytać dlaczego do grzejników jest 20 - wiem głupota :D

Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi

redukcje na 3/4 cala ( bojler + grzejniki ) TO ZA MAŁO , rozdziel bojler od grzejników ( odpowiedziałeś sam na wcześniejsze pytanie z grzejnikami )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pompa jest raczej dobra, standardem ( w 80%) jest 25/40 a ty masz 25/60 , te 6m to są opory hydrauliczne instalacji a nie wysokość podnoszenia.

 

Najprawdopodobniej są zapowietrzone grzejniki, lub instalacja do nich. Może gdzieś jest jakiś syfon i stoi powietrze.

 

Pozdrawiam

Też tak sądze że to nie wina pompy ( no chyba że jest w środku zarośnięta kamieniem i nie ma wydajności ) ale łatwiejszego przepływu przez bojler , a 3/4" to mało na 7 grzejników 1 podłogówke i bojler .Skoro cały grzejnik górą jest ciepły to chyba nie jest zapowietrzony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Moim skrommnym zdaniem przyczyny niedogrzewania grzejnków mogą być następujące:

1.Brak stopniowania średnic rur

2.Zanieczyszcony filtr przed pompą

3.Zapowietrzona pompa-odkręć częściowo (monetą) nakrętkę na pompie aż będzie sączyła się woda)-zakręć.

4.Na zasilaniu bojlera masz odpowietrznik automatyczny-powinien być odcinany zaworem kulowym-jeśli upierasz się przy pompie na powrocie.

5.Jeśli pompa na powrocie to odległość NW od najwyżej położonego odbiornika ciepła TO MINIMUM 0,7H pompy.Tak mówi norma.

6.Instalacja może być zasyfonowana (częściowy korek też skutecznie przydławi przepływ).

7.Najbliższe odbiorniki należy przydławiać,aby uzyskać przepływy na które czekasz.

Proszę te punkty "przelecieć " praktycznie.Jeśli część ich jest wporzo.No to zmiana średnic jeszcze.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franek 19 napisał

 

Filtr przed pompą sprawdzony, pompa odpowietrzona, pompę przeniosłem na zasilanie.

Jestem mocno przekonany że powodem moich problemów jest brak stopniowania rur. Tą zimę będę musiał przepękać-skończy się sezon to przerobię. Rozdzielacze mam w korytarzu więc wiążę się to z dużą "rozpierduchą". Możliwe że gdzieś po drodzę jest syfon, ale te "zimne" grzejniki odpowietrzałem godzinami więc raczej nie schowało się tam powietrze.

 

Podłaczyłem jeszcze dziś na próbę pompę Grundfosa i niestety to samo - więc to nie wina pompy

 

Mam jeszcze pytanie odnosnie kryzowania grzejników, kryzujemy zasilanie i powrót czy tylko powrót?

 

oiL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.