Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawidłowość Zamieszczenia Fltrów


sonar34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy.

 

Mam wątpliwości odnośnie właściwego położenia filtrów w instalacji c.o. Do wiadomości załączyłem zdjęcie. Wątpliwości pojawiły się gdy pojawił się drugi hydraulik.Sugerował złe położenie filtrów. Celowo nie piszę co on sugerował. Bardzo proszę o wskazanie błędów w tej instalacji ( o ile takie rzeczywiście są).

 

Z góry dziękuję za pomoc!

post-20759-0-31500400-1321346739_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja zamontowałbym filtry przed pompami na stronie ssącej. Filtr ma chronić pompę przed "ciałami obcymi" mogącymi ją zatrzymać.

 

PS. W tym przypadku to może wystarczyłby jeden na dwie pompy (mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowany) ustawiony korkiem rewizyjnym w dół ;)

Przypuszczam, że ta pompa zainstalowana najwyżej to do CWU. Jeżeli tak, to do tej poniżej (CO) poprowadziłbym z kotła rurkę prosto, a do pompy CWU poprzez "zakręty".

Edytowane przez mariuszss
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy.

 

Mam wątpliwości odnośnie właściwego położenia filtrów w instalacji c.o. Do wiadomości załączyłem zdjęcie. Wątpliwości pojawiły się gdy pojawił się drugi hydraulik.Sugerował złe położenie filtrów. Celowo nie piszę co on sugerował. Bardzo proszę o wskazanie błędów w tej instalacji ( o ile takie rzeczywiście są).

 

Z góry dziękuję za pomoc!

No widać, że wykonawca najpierw robi a potem (albo i wogóle nie) myśli.

Filtry oba źle choc z róznych przyczyn - jeden jest za pompą a nie przed, a drugi nie spełnia do końca swojej roli, bo pionowo.

Poza tym te zawory odcinające wkoło nich to mają równiez obejmować pompy. No fuszerka jak się patrzy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla poprawnej pracy pomp filtry przed pompami, a dla ciebie mniej wydanych pieniędzy w przyszłości spowodowanych zakupem pompy

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kierunki przepływy wody są takie jak narysowełeś na zdjęciu ( możesz to sprawdzić na korpusie pomki jest tam wytłoczona strzałka) a są narysowne poprawnie bo woda na wymienniku płynie w przeciwprądzie to obieg na mieszkanie ma filtr prawidłowo. Ochrania on i wymiennik i pompę. Na filtrze też jest strzałka z kierunkiem przepływu. Natomiat na obiegu kotła filtr ma prawidłowy kierunek ale powinien być przed pompą bo nie ochrania ani pompy ani wymiennika. Przy tej trzeciej pompie u góry też brakuje filtra.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry oba źle choc z róznych przyczyn - jeden jest za pompą a nie przed, a drugi nie spełnia do końca swojej roli, bo pionowo.

Bardziej śmieszy mnie ten przelew ze zbiornika otwartego. PEX-16 o ile się nie myle.

 

Vernal, wytłumacz mi proszę, co tak strasznego stanie się gdy filtr zamontuję pionowo? "nie spełnia do końca swojej roli", czyli jakie cele ma realizować?

To wg mnie jest zwykły filtr siatkowy mający za zadanie zatrzymywać frakcje o określonej średnicy. Jaka to średnica definiowane jest przez wskaźnik liczby oczek/cm2 siatki. I tyle. Nie ma co na siłe robić z niego filtra osadnikowego, bo się do tego celu nie nadaje.

 

Podejrzewam, że gdy filtr jest poziomo, ukierunkowany rewizją do dołu, to dużo łatwiej osadzją się na jego "dnie" wszelkie zanieczyszczenia. Jak dla mnie to zbyt łatwo. Taki filtr trzeba czyścić częściej, bo szybko się zamula. Syfu i mikroskopijnych drobin krąży w układzie od cholery (zwłaszcza układy otwarte). Wyłapywanie ich na filtrze siatkowym jest bezcelowe, bo krzywdy pompie nie zrobią.

 

Takie mam zdanie i argumenty. Ciekaw jestem twoich.

Dla mnie wyznacznikiem jak filtr zamontować są tylko ograniczenia wynikające z przestrzeni w okolicach kotła. No i oczywiście nie umieszczam go za elementem, który ma chronić :D .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że gdy filtr jest poziomo, ukierunkowany rewizją do dołu, to dużo łatwiej osadzją się na jego "dnie" wszelkie zanieczyszczenia. Jak dla mnie to zbyt łatwo. Taki filtr trzeba czyścić częściej, bo szybko się zamula. Syfu i mikroskopijnych drobin krąży w układzie od cholery (zwłaszcza układy otwarte). Wyłapywanie ich na filtrze siatkowym jest bezcelowe, bo krzywdy pompie nie zrobią.

Cześć,

Nie od parady został tak skonstruowany, żeby się w nim dziadostwo osadzało.

Wszelkie.

Za często się osadza? :angry:

No jak się stosuje ocynki i łączy z miedzią, aluminium i stalą jak popadnie, to rzeczywiście czyścić go trzeba często.

:blink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak się stosuje ocynki i łączy z miedzią, aluminium i stalą jak popadnie, to rzeczywiście czyścić go trzeba często.

:blink:

Już kiedyś o tym pisałem. Najbardziej zasyfione instalacje z jakimi miałem do czynienia, to te PRL-owskie.

Kocioł - stal.

Rurarz - stal.

Kształtki - brak (gięcia + spawy).

Jak widać środowisko materiałowo jednorodne.

Wspólny mianownik instalacji z czarną mazią w układzie to połączenie z atmosferą poprzez naczynie. Tyle wydedukowałem z przebiegu mojej skromnej kariery plambera.

 

Syf instalacyjny to zawsze jakieś produkty utleniania. Czy się utlenia wyłącznie stal czarna, czy również ocynk, miedź i aluminium, to dla układu wsio ryba.

Niedawno ktoś zamieścił na tym forum artykuł o stosowaniu ocynku do instalacji grzewczych (również CWU). Autor prof., dr., inż czy coś, dowodził, że rura ocynk pracująca w temp pow 60 sC, utlenia się w tempie 4mm/rok. Mam mu wierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym pisałem. Najbardziej zasyfione instalacje z jakimi miałem do czynienia, to te PRL-owskie.

Kocioł - stal.

Rurarz - stal.

Kształtki - brak (gięcia + spawy).

Jak widać środowisko materiałowo jednorodne.

Jeszcze brakuje:

Wiek:?

 

No to teraz zagwozdka.

Podobno poziomy filtr za szybko się zapycha.

To na czystych instalacjach się zapycha tak szybko czy tylko na PRLowskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widać, że wykonawca najpierw robi a potem (albo i wogóle nie) myśli.

Filtry oba źle choc z róznych przyczyn - jeden jest za pompą a nie przed, a drugi nie spełnia do końca swojej roli, bo pionowo.

Poza tym te zawory odcinające wkoło nich to mają równiez obejmować pompy. No fuszerka jak się patrzy.

 

 

Kolego, ja nie robiłem. Zleciłem hydraulikowi bo się na tym nie znam. Jak widać on chyba tez nie. Widac ten drugi hydraulik ma rację. Dzięki za odpowiedź.! Chciałem się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.