Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

prosiłbym o przeanalizowanie małej modyfikacji instalacji.

 

W tej chwili mam tak - kocioł kondensat sterowany programatorem i pogodówką, piętro grzejniki, parter podłogówka (łazienka ma dodatkowo jeden grzejnik). Ogólnie wszystko jest prawie OK, czyli na piętrze temp. jest taka jaką chcę (grzejniki+głowice termostatyczne ustawione na 21'C, parter podłogówka z programatorem na 22'C, łazienka na dole grzejnik z głowicą na 24'c + podłogówka. Dopóki chodzi kocioł wszystko jest, ale po paru godzinach "zaczynają się schody" - otóż łazienka jest blisko wiatrołapu i po pewnym czasie (wiadomo, drzwi co chwila się otwierają i zamykają) temperatura w łazience spada do temp. holu (22'c) a czasem nawet do 21 (zapewne wentylacja sporo wyciąga, ale nie chcę jej przesłaniać - wilgoć i te sprawy). Ze względu na to, iż kocioł załącza się ze dwa razy na dobę i to gdzieś na godzinę - dwie, to przez większość dnia w łazience temperatura nie ma pożądanej przeze mnie temp. 24'c.

 

Dlatego zastanawiam się czy nie można zrobić tak:

- na kotle zewrzeć styki od termostatu (niech chodzi cały czas, pogodówka sama dobierze temp. wody), natomiast termostat wykorzystać tylko do podłogówki. W efekcie, grzejnik w łazience będzie utrzymywał zadaną temp. a gdy w salonie holu i kuchni (tam gdzie mam podłogówkę) zrobi się za zimno, termostat załączy pompę od podłogówki.

Tylko teraz pytanie - czy kocioł może pracować w takich warunkach? Bo skoro grzejniki już się nagrzeją i głowice je zamkną, to czy kocioł po prostu się wyłączy, czy też przejdzie w tryb awarii lub coś podobnego? Dopóki nie miałem na grzejnikach głowic termo, to chodziło to prawidłowo, ale teraz mam głowice, a oże ewentualnie jeden grzejnik (łazienka) dla bezpieczeństwa zostawić bez głowicy? jakiś przepływ zawsze byłby.

 

Arek

Opublikowano

1.Napisz coś więcej o kotle i sterowniku i jego ustawieniach ( co rozumiesz przez sterowanie programatorem)?

2. Jak zbudowana jest instalacja (ile obiegów grzewczych, czy jest oddzielny obieg dla podłogówki)?

3. Jak sterowana jest podłogówka?

4. Dlaczego przez cały dzień w łazience musi być 24 C?

Opublikowano (edytowane)

Kocioł kondensat Beretta Green 15kw, sterowanie programatorem, czyli zwyczajnym termostatem on/off z możliwością zaprogramowania różnych temp. dla różnych godzin i dni, choć i tak zawsze ustawiony na 22'C.

 

Są dwa oddzielne obiegi grzewcze - jeden grzejniki, drugi podłogówka (rozdzielacz z mieszaczem i pompą)

Podłogówką steruje euroster do CO - po prostu włącza wodę gdy osiągnie ustawioną przeze mnie temp.

W łazience może nie potrzebuję 24'C cały dzień, ale przynajmniej wieczorem - tylko że nie wiem jak podnieść temp. tylko i wyłącznie w tym pomieszczeniu - jak podniosę na chwilę temp. termostatem sterującym kotłem (mam go w holu), to z automatu rośnie mi temp. w całym domu:/ a tak, gdyby kocioł mógł pracować z grzejnikami z głowicami termostatycznymi, to włączyłbym go na cały czas (wtedy pogodówka ustala mu temp. wody) to temp. w łazience podnosiłbym ustawieniem głowicy termostatycznej na grzejniku który tam mam dodatkowo. A podłogówkę sterowałbym eurosterem - gdy temp. w domu przekroczy mi 22'C to odłączałby pompę mieszacza - ustawałby przepływ i podłogówka nie przegrzewałaby domu.

Edytowane przez mistalova
Opublikowano

Zwiększenie przepływu może być faktycznie najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem.

 

Ale teraz pytanie "z innej beczki" - warto zrezygnować z termostatu pokojowego i przejść na czystą pogodówkę? O ile rozumiem działanie pogodówki, to woda płynęłaby cały czas w układzie, dzięki czemu grzejniki byłyby ciepłe praktycznie cały czas, a przy termostacie pokojowym są ciepłe tylko gdy grzeje kocioł (jakieś 3-4 godz. dziennie)

Opublikowano

Nie podajesz schematu instalacji ale z opisu wynika że nie ma dwóch obwodów grzania. Z berettą jest to możliwe tylko przy zastosowaniu modułu "connect" (opis i schematy podłączeń znajdziesz na stronie producenta w zakładce produkty - akcesoria), i tajemnicą instalatora jest działanie eurostera jak termostat pomieszczenia wyłącza kocioł. Drugi problem to błędne umieszczenie w holu termostatu (programatora) powinno być pokój dzienny. Dobrze kombinowałaś (albo kombinowałeś, choć po "niku" wynika że pisze kobieta) z zaworami termostatycznymi, choć proponuję aby przyjrzał się ktoś z boku sposobem sterowania układem.

Opublikowano

Faktycznie jest jeden obieg - tyle, że rura z kotła ma trójnik na rozdzielacz do podłogówki i do grzejników. Właśnie testuję mój patent - kocioł w trybie czystej pogodówki, chodzi cały czas, na grzejnikach (piętro i łazienka na parterze) zadana temperatura poprzez głowice, a pompa na rozdzielaczu podłogówki (parter) załącza się na sygnał od termostatu gdy temp. na parterze spada poniżej zadanej.

Jak na razie jest OK, tyle, że martwi mnie ciągłe załączanie i wyłączanie palnika... krzywa grzewcza ma kąt 1.0 i dodatkowo jest opuszczona w dół o 5 stopni i to nadal za dużo i kocioł "taktuje" kilka razy na godzinę... Wiem, że mam dom dobrze ocieplony, ale żeby aż tak?...Bo rozumiem, że kocioł "taktuje", gdy odbiorniki ciepła (grzejniki i podłogówka) nie mogą oddać do pomieszczeń nadmiaru ciepła pomimo zmodulowanej na min. mocy kotła? kurczę, mój piec schodzi do trochę ponad 3kw, czyżby to było nadal za dużo...

Opublikowano (edytowane)

Pozwolę sobie jeszcze pomarudzić...

W tej chwili instalacja wygląda tak:

846a37ed615cec81m.jpg

Kocioł sterowany pogodówką chodzi cały czas, temp. na górze (tam gdzie grzejniki) jest sterowana głowicami termostatycznymi i jest OK

Na parterze, gdy spada temp. euroster załącza pompę w zespole mieszacz/pompa, gdy za duża, to wyłącza pompę i też jest OK

Tylko, że piec bardzo często się włącza i wyłącza (taktowanie, czy jak to tam się nazywa)

Czy taki układ jest OK?

Edytowane przez mistalova
Opublikowano

Pozwolę sobie jeszcze pomarudzić...

W tej chwili instalacja wygląda tak:

846a37ed615cec81m.jpg

Kocioł sterowany pogodówką chodzi cały czas, temp. na górze (tam gdzie grzejniki) jest sterowana głowicami termostatycznymi i jest OK

Na parterze, gdy spada temp. euroster załącza pompę w zespole mieszacz/pompa, gdy za duża, to wyłącza pompę i też jest OK

Tylko, że piec bardzo często się włącza i wyłącza (taktowanie, czy jak to tam się nazywa)

Czy taki układ jest OK?

Co tu można więcej napisać. Niestety instalator (może nawet wspólnie z inwestorem ) poszedł na łatwiznę ( brak modułu dwóch obiegów grzewczych !) i trudno będzie coś poprawić poza zmianą krzywej i jej pochylenia. Układ ma jedną wadę praktycznie nie ma możliwości logicznego sterowania podłogówka szczególnie w okresach przejściowych (chyba że Ci to nie przeszkadza), ale napewno pozwoli na osiągnięcie tych 24C w łazience.

Opublikowano

No szkoda że nie ma dwóch obiegów - np. tego modułu connect, ale w tym roku już za późno na grzebanie w CO.

Reasumując - podnoszenie temp. przy podłogówce zależy od przepływu? Czyli zwiększając przepływ zwiększam "moc" pętli, a zatem podnoszę temp. pomieszczenia w której jest pętla?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.