Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jedna rura do naczynia wzbiorczego


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Szanownych forumowiczów!

 

Widziałem na jednym schemacie instalacji CO, że do naczynia wzbiorczego dochodzi tylko jedna rura

 

która przed samym naczyniem wzbiorczym rozdziela sie na dwie gałezie, jedna z nich podłączona jest od dołu zbiornika a druga z góry.

 

Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, a może to był tylko schemat uproszczony (ideowy).

 

Pozdrawiam Wojek

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

witam,

 

dolna gałąź jest rurą wzbiorczą RW, natomiast górna gałąź zgodnie z PN jest odcinkiem rury bezpieczeństwa RB.

Poniżej tego rozgałęzienia, odcinek rury do kotła jest jednocześnie RW i RB.

 

Brak mi jeszcze rury przelewowej i odpowietrzającej.

 

Pozdrawiam, Igor

Opublikowano

A czy nie powinno być tak, że rura wzbiorcza RW podłączona do dna naczynia jest połączeniem z rurą powrotu przed kotłem, oraz rura bezpieczeństwa RB podłączona od góry do naczynia jest połączeniem z wyjścia kotła. Oczywiście w połowie naczynia powinna być jeszcze rura przelewowa aby nie zamknąć naczynia i uniemożliwić w ten sposób obieg pomiędzy RB a RW podczas normalnej pracy. Myślę, że w przypadku zagotowania kotła gorący zład jest "wciskany" do naczynia przez rurę bezpieczeństwa i będąca tam woda zostaje poprzez rurę wzbiorczą "wepchana" do powrotu kotła.

Opublikowano

Ten kto rysował te schematy powinien polecieć ze stanowiska :D

 

rys. a

 

nie wiadomo czy oznacznie RW/RB dotyczy jednej rury czy dwóch, jeżeli jednej to jaki sens ma instalowenie dojścia "od góry" gdy jak wiadomo woda napłynie od dołu.

 

rys. b

 

byłoby ok ale poprzez łączniki RC od rury RB mamy obieg do rury RW a co za tym idzie woda nam będzie krążyć przez naczynko a to nie jest zalecane no chyba, że chcemy je ogrzewać

Opublikowano

To może kolejny cytat z PN....

 

2.6.4 Układ połączeń rur zabezpieczających. Rura bezpieczeństwa powinna łączyć najwyżej położoną część przestrzeni wodnej kotła z przestrzenią powietrzną naczynia wzbiorczego powyżej rury przelewowej. W przy-padku jednego kotła lub wymiennika ciepła, rura bezpieczeństwa na odcinku od kotła lub wymiennika do połą-czenia z dolną częścią przestrzeni wodnej naczynia wzbiorczego może być jednocześnie rurą wzbiorczą (rys.4). W przypadku dwóch lub więcej kotłów lub wymienników ciepła, każdy kocioł lub wymiennik powinien być zabezpieczony samodzielną rurą bezpieczeństwa, a rura wzbiorcza powinna łączyć zbiorczą rurę powrotną znajdującą się bezpośrednio przy kotłach z dolną częścią przestrzeni wodnej naczynia wzbiorczego (rys.5)

Przy rozdziale górnym pion wznośny może spełniać rolę odcinka rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej.

Przy rozdziale dolnym, jeżeli źródło ciepła ma moc mniejszą niż 25kW, część instalacji wewnętrznej ogrze-wania wodnego może być użyta jako rury zabezpieczające.

Opublikowano
Witam Szanownych forumowiczów!

 

Widziałem na jednym schemacie instalacji CO, że do naczynia wzbiorczego dochodzi tylko jedna rura

 

która przed samym naczyniem wzbiorczym rozdziela sie na dwie gałezie, jedna z nich podłączona jest od dołu zbiornika a druga z góry.

 

Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, a może to był tylko schemat uproszczony (ideowy).

 

Pozdrawiam Wojek

 

Prawidłowość zainstalowania naczynia przelewowego, to zainstalowanie go w najwyższym punkcie na rurze zasilenia.

Układy gdzie pokazano zainstalowanie rury w powrocie i pionie służyły przy budowie dużych kotłowni.Rura z powrotu służyła do zabezpieczenia układu przed nadmiernym ciśnieniem w przypadku zamarznięcia układu pionowego (brak izolacji).Rura z powrotu była wyprowadzana tak aby wyrzucić wodę do kanalizacji a nie do naczynia.W domach małych nie należy tego stosować,naczynie na pionie jest podgrzewane w nie wielkim stopniu poprzez układ CO,gduż woda podchodzi w pobliżu naczynia.Naczynie na powrocie to martwa woda.

  • 3 lata później...
Opublikowano

Witam mam pytanie mi podłączyl hydraulik rurę wznośną od dołu naczynia natomiast z tym się zgodę ale sa jeszcze dwa wyjścia jedno w górnej części z boku to podłączył do powrotu j jest jeszcze jedno na samej górze i tam wyprowadzil rurę przelewową

Opublikowano

Witam! Rurka odpowietrzająca (tzw.fajka) jest?Ta rura połączona z powrotem- moim zdaniem jest zbędna.Niby jaką rolę ma spełniać-krążenia wody w celu ogrzewania NW i tak nie będzie.

Kto z szanownych forumowiczów stosuje taki układ -niech spróbuje mnie i innych przekonać do tego,że jest niezbędna.Pozdr.

Opublikowano

witam ponownie rura wznośna chyba tak się nazywa to ta zamontowana na zasilaniu jest podłaczona od dołu naczynia natomiast ta boczna w górnej częsci naczynia podłączona została do rury powrotnej natomiast górne wyjście te na zbiorniku chyba odpowietrzająca ma tylko kawałek rurki zamontowany w kształcie parasola czy tak jest prawidłowo czy to w czymś zagrarza?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.