Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Mam nadzieję że uzyskam od Państwa fachowej pomocy bo na piecach jak i instalacji nie znam się całkowicie.

Otóż szukam pieca na 120m2, dom nowy, jeszcze nie ocieplony. Jednak w przyszłym roku podejmiemy się tego.

Piec na węgiel, drzewo. Piec będzie miał do udźwignięcia 8 grzejników + ogrzewanie podłogowe.

Jakiej najlepszej firmy byłby piec, piec z nadmuchem czy bez ? Ze sterownikiem czy prosty, zwykły piec ?

Jeżeli istnieją tematy to wybaczcie ale nie chce wykładać pieniędzy na coś, co nie spełni moich wymogów ;)

 

Może nie w tym temacie ale jakie przyłącze piec-ogrzewanie podłogowe-grzejniki ?

Pozdrawiam jdpremium

Opublikowano (edytowane)

Witam

Mam nadzieję że uzyskam od Państwa fachowej pomocy bo na piecach jak i instalacji nie znam się całkowicie.

Otóż szukam pieca na 120m2, dom nowy, jeszcze nie ocieplony. Jednak w przyszłym roku podejmiemy się tego.

Piec na węgiel, drzewo. Piec będzie miał do udźwignięcia 8 grzejników + ogrzewanie podłogowe.

Jakiej najlepszej firmy byłby piec, piec z nadmuchem czy bez ? Ze sterownikiem czy prosty, zwykły piec ?

Jeżeli istnieją tematy to wybaczcie ale nie chce wykładać pieniędzy na coś, co nie spełni moich wymogów ;)

 

Może nie w tym temacie ale jakie przyłącze piec-ogrzewanie podłogowe-grzejniki ?

Pozdrawiam jdpremium

 

Witaj

 

 

Jeżeli ma to być sensowna pomoc to potrzeba troche wiecej informacji o samym domu ale również o tym co Ty oczekujesz od pieca a zwłaszcza ile możesz poświecić czasu na jego obsługe .

 

1 materiał budynku i planowane ocieplenie , wysokośc pomieszczeń i czy bedziesz grzał również wode ( to pomoże dobrać moc pieca )

 

2 jak długo piec może pozostawać bez nadzoru i czy będziesz rozpalał 2 razy dziennie czy preferujesz rozpalenie na jesieni i wygaszenie na wiosne z przerwami na czyszczenie ( to pozwoli dobrać konstrukcje pieca )

 

3 Czy bedziesz obsługiwał piec sam czy równiez inni domownicy ( na tej podstawie można określić stopień koniecznego zautomatyzowania układu , czesto to jest podstawowy warunek z punktu widzenia domowników)

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mac65
Opublikowano

@ Witaj

 

Dom postawiony z gazobetonu ( ok 24 cm grubość ścianki ) W przyszłym roku ocieplenie 10 cm styropianu.Obecnie tylko dół zagospodarowany, poddasze w stanie surowym. Woda oczywiście że będzie grzana.

Piec najczęściej będzie odpalany tylko w weekendy tak aby przyjechać, zagrzać mieszkanie aby można było w miarę komfortowych warunkach wysiedzieć. Piec często będzie rozpalała osoba starsza, lecz po przeszkoleniu nie było by żadnych problemów z obsługą. Dodam że instalacja zostanie zalana glikolem.

Dodam że do wakacji piec będzie odpalany tylko w weekendy, lecz od przyszłego roku tj 2012 piec w sezonie grzewczym będzie już działał non stop.

Pomysł pewnie głupi ale do tej pory w weekendy zamiast kominka wstawiany był piecyk tzw "koza" który w weekendy opalał cały dom dla tego zapadła decyzja o kupnie pieca jak i całego wyposażenia do niego.

 

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Dom przy tej konstrukcji bedzie bardzo ciepły ale akumulacyjność ścian raczej niewielka , dobrym rozwiązaniem w tym przypadku bedzie ogrzewanie podłogowe i z tego sie nie wycofuj Dom bedzie potrzebował niespełna 8KW doliczając CWU do 200 litrów max 2kW daje nam to niespełna 10KW mocy żródła . Ze wzgledu na akumulacyjnośc domu i konieczności dawkowania ciepła raczej piec z dolnym spalaniem do którego można dosypywać paliwa w trakcie palenia . Daje to wymierne oszczedności w opale gdyż nie ma strat na ponowne nagrzewanie pieca i instalacji jak przy paleniu cyklicznym w kotłach z górnym spalaniem Wymóg dolniaka to w miare dobry ciąg kominowy . Sama eksploatacja takiej konstrukcji to już bajecznie prosta sprawa , rozpalić a potem już tylko dosypywać .Tylko niestety są to zazwyczaj kotły weglowe i przy tej mocy paleniska raczej nie powalają wielkościa a wiąże sie to w przypadku palenia drewnem ze stosowaniem dośc drobnego opału . Przy stosowaniu drewna jako głównego opału piec może być do 20% wiekszy z racji kaloryczności drewna . Nasuwają mi sie 2 konstrukcje tj piec z Żywca http://www.kotly-zyw...U_parametry.pdf a drugi to ultima Cichewicza http://www.fuego.pl/...A_II__8_kW.html Na przekrojach widać o co chodzi z tym dolnym spalaniem ( nie mylić z rozpalaniem od dołu )

 

Co do producentów to koledzy napewno jeszcze coś dorzucą , narazie pozdrawiam .

Edytowane przez mac65
Opublikowano

Panowie czy 10kW to nie będzie za mało na taki dom + ogrzewanie podłogowe które jest zainstalowane tylko wszystko czeka na piec ? :/

 

Nie wiem czemu ale ojca bardzo ciągnie do pieca Defro Optima Plus 15kW lub Zębiec KWKD 15kW ... Defro ma komputer, Zębiec tego nie ma i tutaj moje pytanie: Czy mogę zastosować do Zębca sterownik PID ? Jeżeli tak to jaki polecacie ( jeżeli coś piszę źle to proszę poprawcie mnie )

 

Panowie a co powiecie o kotle Defro Econo Plus 12 lub 18 kW ? W standardzie sterownik ST-28, obsługujący 2 pompy i możliwość podpięcia regulatora pokojowego ?

Również wspomiany Zębiec KWKD 15kW

Lub SAS NWT 14-17kW ?

 

Dodam że przedstawiciela Defro mam 3 km od wybudowanego domu, Zębiec niecałe 50 km, SAS również niecałe 50 km

Może to głupie pytanie ale wolę zapytać: W broszurach kotłów pisze że podstawowe źródło paliwa to węgiel kamienny. Czy będzie można nimi palić tylko i wyłącznie drzewem ?

 

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi

Pozdrawiam.

Opublikowano

Producenci kotłów wiedzą co piszą. Parametry kotła są określane dla paliwa podstawowego (węgiel orzech, kostka, groszek .....) o określonych parametrach 24000-26000 kJ/kg i moc kotła wynika ze spalania takiego właśnie paliwa. Czasem podają też paliwo zastępcze np mieszanka węgiel-miał węglowy czy drewno. Dla paliwa zastępczego moc jest już inna niż dla podstawowego (wartość opałowa miału to od 20000 do 22000 kJ/kg a suchego drewna ok 15000 kJ/kg) oczywiście można się zabawić w matematykę i liczyć ile wyciagnie się na paliwie zastępczym ale wynik który Ci wyjdzie traktuj poglądowo. Jestem zdania (jak w starej reklamie) "że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego", z którym wielu forumowiczów się pewnie nie zgodzi, bo ciagle można przeczytać o poszukiwaniach kotłów uniwersalnych wszystkopalnych. Można takie załozenie przyjąć że jak w kotle spali się węgiel kamienny to i spali się brunatny i spali się drewno (co jest prawdą) ale ekonomika i wydajność tego spalania są dla każdego paliwa są inne. Różnie przebiega również sam proces spalania i sterowanie tym procesem. Palić można i paliwem zastępczym ale superwydajności a tym bardziej stałopalności ( co jest ważne przy ogrzewaniu podłogowym) nie oczekuj.

Opublikowano

Jeżeli paliwem podstawowym ma być drewno to piec DO 15 KW ale to już jest max . Przy weglu ta moc bedzie zdecydowanie za duża . Sterowniki z PID współpracują z dmuchawą a do zębca kwkd 15 nie ma fabrycznie możliwości dołożenia dmuchawy i tu bez przeróbek we własnym zakresie by sie nie obeszło . Jeżeli ojcu podobają sie błyskotki to do zębca zamiast miarkownika mechanicznego można dołożyć miarownik elektroniczny UNISTER z panelem pokojowym koszt zestawu ok. 400 pln. Załatwia to sprawe sterowania piecem i pompą obiegową. Nadal jednak pozostaje sterowanie obiegiem podłogówki .Wspomniane przez Ciebie Defro Econo Plus 12 to kocioł górnego spalania do palenia cyklicznego , jeśli ktoś twierdzi inaczej to chyba ma w tym inny interes . Pozatym połączenie wentylatora i górnego spalania to bardzo złe połączenie i niestety zbyteczny wydatek . Drewno najlepiej pali sie na naturalnym ciągu , czyli do sterowania temperaturą na piecu miarownik (elektroniczny lub mechaniczny )

 

Niestety na temat defro mam swoje zdanie analizując ich konstrukcje nie sposób sie oprzeć wrażeniu że gdzieś sie je już widziało a najczęściej to u wspomnianego przez Ciebie SASa wedłóg mnie to troche chińskie podejście do tematy projektowania a kosmetyczne zmiany i agresywny marketing nic w tym temacie nie zmienią .

 

 

Opublikowano

@ mac65 z piecem z komputerem chodzi nam po prostu o to aby sterował pracą tych pomp i tylko tyle ...

Teraz to już zgłupiałem całkowicie :(

Nie chodzi mi o to aby mieć piec którym będę się chwalił przed znajomymi, chcę piec który będzie w miarę wygodny i który będzie spełniał swoje zadanie. Znajomi nie mają zielonego pojęcia tak jak ja co do tematu piecy wiec wole pytać tutaj ...

Czyli gdybym zakupił Zębiec kwkd 15 to jakie muszę do niego kupić sterowniki czy tam inne duperele tak aby połączyć ogrzewanie podłogowe + kaloryfery ?

Opublikowano (edytowane)

No dobrze to do rzeczy

 

Nie wiem jak masz zrobioną instalacje czy na rozdzielaczach czy gałązki . Jeżeli na rozdzielaczacg to i podłogówka wtedy jest zasilana z rozdzielaczy przez zawory termostatyczne a wtedy wystarczy 1 pompa obiegowa do CO . Jeżeli podłogówki stanowią osobny obwód to wtedy druga pompa do podłogówki i przydał by sie wtedy dodatkowo zawór 3d mieszający do ustalenia temperatury zasilania podłogi , dodatkowo 3 pompa do CWU chyba że wymiennik chodzi na grawitacji wtedy tylko zawór zwrotny na zasilaniu bojlera z CO żeby pompa obiegowa nie wyciągała ciepła z zasobnika . Teraz co nam załatwia elektroniczny UNISTER .- sterowanie temperaturą na piecu i sterowanie 1 pompą obiegowa . Jeżeli instalacja będzie wymagała wiekszej ilości pomp ( tego nie wiem ) to wtedy dodatkowy sterownik .Ale i tak chyba najtańszym rozwiązaniem byłby zwykły miarownik ciągu bo on ma tylko za zadanie utrzymać zadaną temperature na piecu a do regulacji temperatury w budynku są inne rozwiązania .

 

Tu masz info jak działa unister i co może obsługiwać http://www.domer.pl/...ny-unister.html

 

Do tej pory rozmawialiśmy o piecu jeśli masz pytania dotyczące instalacji pieca w kotłowni to musisz podać wiecej info o tym jak jest zbudowana cała instalacja (pisałeś że już gotowa ) bo naprawde narazie to zgaduje a nie chce cie narażać na niepotrzebne koszty .

 

Zawsze można połączyć dwa w jednym sterownik na 2 pompy i zwykły miarownik tylko ile pomp będzie trzeba to zależy jak jest rozwiązana instalacja .

 

 

 

Edytowane przez mac65
Opublikowano (edytowane)

Instalację na samym dole mam zrobiona w taki sposób jak na zdjęciu:

 

zdjcie0299xuw8.jpg

 

Na piętrze instalacji jeszcze nie mam, ale zostanie zrobiona przed piecem.Będzie zbiornik wyrównawczy, dwie pompy i sterownik.

Tylko ciągle pytanie jaki piec :/ Najbardziej jestem za Zębiec KWKD 15 lecz on nie ma sterownika na pompy, w dodatku komin mam o przekroju bodajże 12/14 cm i wysokości 7 metrów, a do tego Zębca musi być minimum 14 cm :/

Znajomy który buduje obok dom ma już wykończoną cała instalację, posiada piec Dworek MZN 16 + sterownik ST-28 i dwie pompki które obsługują co,cwu i podłogówkę. U mnie pewnie będzie to samo z racji wykonywania montażu przez tą samą osobę.

 

Panowie doradźcie jaki piec ... moc max 15kw

Edytowane przez jdpremium
Opublikowano

Jeżeli masz palić drzewem to weż najmniejszego z tej seri : http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-warmet-sds-ceramik.html

 

Sterownik jaki posiada załatwi sprawe kompleksowo . Przeczytaj wszystko na temat kotła i sterownika , myśle że bedzie Ci to odpowiadać .Ceny zaczynają sie od 3800 na CENEO http://www.ceneo.pl/2699143 wiec powinieneś sie zmieścić w budrzecie . Komin przy tej mocy producent podaje fi 140 czyli Twój powinien spokojnie wystarczyć .Jest tam także animacja odnośnie działania zaworów mieszających -warto obejżeć

 

Co do instalacji to nie za wiele widać ale wnioskuje że na pex jest podłogówka i wcześniej bedzie rozdzielacz . Te dwie niebieskie rury wyjście i powrót na pion ? Nie wiem czy dobrze wnioskuje ale chyba bedziesz miał rozdzielona podłogówke od grzejników . A najlepiej odwiedż sąsiada i wszystkiego sie dopytaj , skoro robi ta sama ekipa . Potem mozemy te wiadomości zweryfikowac . :)

 

 

Opublikowano

Kolego już nie pamietam do czego są te pozostałe rurki, po prostu robione było dawno temu.

Sąsiad ma instalację taką jak ja czyli co, cwu i podłogówka i to zasilane na 2 pompki + sterownik ST-28 :) Nie wiem czy tam jest jakiś zawór bo ja, jak i sąsiad się na tym nie znamy.

 

Na placu boju zostały 3 piece, popytaliśmy we pracy, wśród znajomych znajomych i oto:

SAS NWG 14 lub 17

Zębiec KWKD 15

Sprawa tylko wygląda tak, jeżeli nie mam sterownika na piecach tylko markowniki ciągu mechaniczne to czy można dokupić jakiś sterownik na te pompy które będą ? Jeżeli tak to jaki ten sterownik ?

I jeszcze jedna sprawa, czy będę potrafił się obsługiwać takim piecem jak nie mam doswiadczenia w paleniu piecem ? Po prostu pierwszy raz w życiu będzie piec ...

 

Jeżeli będę wiedział jakieś informacje dot. instalacji od razu napiszę w celu oceny przez was fachowców ;)

Pozdrawiam

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Panowie wybór padł na Defro Optima Komfort Plus 20

Prosiłbym o ocenę wykonanej instalacji, jakieś doradzenie co można jeszcze zmienić itp itd.

Ogólnie piec dobry bo pierwszy w życiu w jakim palę ale obecnie gdyby był kupowany na pewno był by to piec na miarkowniku ciągu ...

Obecnie spalam drzewo i wentylator wyłączony, reguluje popielnikiem co jest dość denerwujące :/

Gdy załączę wentylator na podwórku robi się siwo od dymu wiec sobie daruje ...

Na święta zamierzam testować go na miale z racji dużej stałopalnośći, obecnie chodzę wrzucać drzewo co jakieś 2-3 godziny :/

 

 

zdjcie0307zkegd.jpg zdjcie0306qoeou.jpg zdjcie0308nxch9.jpg zdjcie0305zhe15.jpg

Opublikowano

Wg mojej opinii brak zaworu 4d zły wybór pieca ja mam Defro OKP nowa linia - był to zły wybór

tam na piecu masz zawór bezpieczeństwa a tam chyba powinien być zaślepione i zostawione pod miarkownik ciągu

bez kilku przeróbek się nie obejdzie dmuchawa do wywalenia i tak jak pisałeś miarkownik ciągu do kupienia nie zapomnij palić od góry i należy przerobić drzwiczki aby dostarczać powietrze wtórne.

Ja jakbym dziś kupował to bym kupił Zębca dolnego spalania

Opublikowano

@mati82 niestety reklama firmy zrobiła na ojcu największe wrażenie i się porwał na to ...

Ojciec sam już przyznał że zrobił błąd ale człowiek uczy się całe życie na błędach ...

Chciałbym go przerobić na miarkownik ale nie wiem jak dokładnie to zrobić :(

Czy szukać drzwiczek już z klapka pod miarkownik czy samemu przerabiać ? :/

Jak napisałem na święta będę odpalał na miale i od góry, jeżeli mnie pozytywnie zaskoczy to zostawię go i zostanie palenie miałem.

Opublikowano

Panowie wybór padł na Defro Optima Komfort Plus 20

Prosiłbym o ocenę wykonanej instalacji, jakieś doradzenie co można jeszcze zmienić itp itd.

Ogólnie piec dobry bo pierwszy w życiu w jakim palę ale obecnie gdyby był kupowany na pewno był by to piec na miarkowniku ciągu ...

Obecnie spalam drzewo i wentylator wyłączony, reguluje popielnikiem co jest dość denerwujące :/

Gdy załączę wentylator na podwórku robi się siwo od dymu wiec sobie daruje ...

Na święta zamierzam testować go na miale z racji dużej stałopalnośći, obecnie chodzę wrzucać drzewo co jakieś 2-3 godziny :/

 

 

zdjcie0307zkegd.jpg zdjcie0306qoeou.jpg zdjcie0308nxch9.jpg zdjcie0305zhe15.jpg

 

Tak wpatruje się w te zdjęcia już chyba pół godziny i nie mogę sobie wyobrazić jak to ma działać . Chyba bez opisu z Twojej strony się nie obejdzie bo pewnych rzeczy nie widzę wogóle ( rura bezpieczeństwa do naczynia zbiorczego ) widzę dwie pompy z których jedna zasila chyba grzejniki a druga chyba podłogówke , tylko jak ona ma działac jeśli pompa jest przed zaworem chyba mieszającym . Widzę rury z chyba PP których nigdy w życiu nie dał bym w odległości 30 cm od pieca bo przy stówie popłyną . Trudno ocenić tą robotę bo jednak wydaje mi się że ktoś tu poszedł na skróty .dry.gif obym się mylił co do oceny materiałów.

Opublikowano

@ mac65 rura do zbiornika wyrównawczego jest, jeżeli o to pytasz ;)

Kotłownia niestety mała, wszystko zostało upchane po jednej stronie bo poprzedni hydraulik zepsuł sprawę z podłogowym jak i resztą ...

Pompa która leży obsługuje podłogówkę, pompa która jest na tym tak jak by kolanku od grzejników i bojlera.

 

Ja niestety na instalacji się nie znam, robiła mi to osoba która zakładała tez u znajomych całą instalacje i chodzi wszystko dobrze ;)

Dom niestety nie ocieplony jeszcze wiec jak jadę na weekend to przy obecnej temperaturze w domu jest ok 7 stopni z samego rana, piec chodzi na 70 stopniach aby wszystko szybko nagrzał no i około godziny 20 w sobote w domu mam już 18 stopni i ciepła podłogówkę, a w niedziele trzeba przykręcać grzejniki na zaworach termostatycznych bo robi się za gorąco więc instalacja chyba dobrze chodzi, woda w bojlerze po ok 20 minutach jest już ciepła :)

Opublikowano

witam,

 

tak sobie myślę, że jakbyśmy byli mądrzejsi to tego badziewia Defro byśmy nie kupowali. Mam nadzieję, że się do niego przyzwyczaję, bo jak na razie to mi jakoś ciężko przychodzi :) Na pewno kupiłbym teraz Zębca jak mój tata ma i od 12 lat nie narzeka, a ja połasiłem się na łądny wygląd i reklamę. Chociaż pewnego czasu jak miałem zamiar kupować piec, opinie na temat Defro O.K.P były ok i to było podstawą do jego zakupu. W skali od 1 do 10 daję temu piecowi 5 .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.