
oxalis3
Forumowicz-
Postów
91 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Informacje o ogrzewaniu
-
Co ogrzewam?
budynek 100m2, 1998r, ściany 12cm siporex, 10 cm wełna mineralna, 12 cm siporex
-
Instalacja
tylko grzejniki, na 2 pompach cwu i co. PV 3,2 w net-bilingu
-
Kocioł
Z podajnikiem, Ogniwo Eko Plus 10 kW, sterownik ecoal 2.4. Dwie jednostki Haier Revive do dogrzewanie w okresach przejściowych
O sobie
-
Płeć
Mężczyzna
Osiągnięcia oxalis3
-
Ja w tym roku tak zrobiłem. 2 tony workowanego, z lokalnego składu, po 1450 za tonę z transportem. Zakup, po sprawdzeniu, 3 razy mniej popiołu i czyściej w kotle niż po Sobieskim (ten różowy spala się dobrze, ale tyle popiołu to nigdy nie miałem).
- 2731 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- jaki ekogroszek
- który ekogroszek
- (i 3 więcej)
-
Oj, to się po moim wpisie, trochę się w wątku zadziało. Chciał bym się odnieść do paru wpisów. Napisałem o rachunku ekonomicznym, podając i linkując wyliczenia app. Pokazały, że po ociepleniu ścian 15 cm styropianem, oszczędności są oszacowane na 11% (strop, jak napisałem solidnie ocieplę w tym roku). Pomimo mostków termicznych, spalanie pokrywa się z wyliczeniami z tej strony, w domu nie ma żadnych grzybów , wilgotność teraz ok 40% w chacie 22.7stopni. Pamiętajmy, że ocieplenie ścian to nie wszystko. Dodajemy wymianę okien, no i drzwi oczywiście też, przecież tylko rekuperacja za 30 koła uratuje nam klimat w domu. Jak to sobie policzyłem, to tak czasami myślę, czy nie podzielić działki, sprzedać dom i postawić na tej drugiej taki pasywny do 75 m2. Następna spraw, czyli koszty różnych źródeł energii. Teraz chodzi kocioł na ekogroszek, na dworze 1 stopień, średnia moc kotła to 2,8 kW. Moje klimy w październiku "spaliły" 300 kg ekogroszku, a w nocy były temperatury ujemne i jeszcze doszła autokonsumcja z PV. Na tej podstawie nie boje się przejść na gaz, a klimy bedą latać od kwietnia. Koledzy, każdy pewne sprawy postrzega z własnego punktu odniesienia. Ja mam 60 na karku, syn raczej już w tym domu mieszkał nie będzie. I na koniec, pracujemy i oszczędzamy z żoną też po to ,żeby się na starość zabezpieczyć. Kwoty wzrostu ogrzewania o tysiaka?. Przecież wielu z Was i ja też, wypadam w lato, na tydzień do Grecji, za co płacę tyle co za 2 lata ogrzewania domu
-
Oj, to się po moim wpisie, trochę się w wątku zadziało. Chciał bym się odnieść do paru wpisów. Napisałem o rachunku ekonomicznym, podając i linkując wyliczenia app. Pokazały, że po ociepleniu ścian 15 cm styropianem, oszczędności są oszacowane na 11% (strop, jak napisałem solidnie ocieplę w tym roku). Pomimo mostków termicznych, spalanie pokrywa się z wyliczeniami z tej strony, w domu nie ma żadnych grzybów , wilgotność teraz ok 40% w chacie 22.7stopni. Pamiętajmy, że ocieplenie ścian to nie wszystko. Dodajemy wymianę okien, no i drzwi oczywiście też, przecież tylko rekuperacja za 30 koła uratuje nam klimat w domu. Jak to sobie policzyłem, to tak czasami myślę, czy nie podzielić działki, sprzedać dom i postawić na tej drugiej taki pasywny do 75 m2. Następna spraw, czyli koszty różnych źródeł energii. Teraz chodzi kocioł na ekogroszek, na dworze 1 stopień, średnia moc kotła to 2,8 kW. Moje klimy w październiku "spaliły" 300 kg ekogroszku, a w nocy były temperatury ujemne i jeszcze doszła autokonsumcja z PV. Na tej podstawie nie boje się przejść na gaz, a klimy bedą latać od kwietnia. Koledzy, każdy pewne sprawy postrzega z własnego punktu odniesienia. Ja mam 60 na karku, syn raczej już w tym domu mieszkał nie będzie. I na koniec, pracujemy i oszczędzamy z żoną też po to ,żeby się na starość zabezpieczyć. Kwoty wzrostu ogrzewania o tysiaka?. Przecież wielu z Was i ja też, wypadam w lato, na tydzień do Grecji, za co płacę tyle co za 2 lata ogrzewania domu ,
-
Mam dostęp do profesjonalnej kamery termowizyjnej i niestety to tych mostków termicznych jest trochę więcej. Jeżeli chodzi o spalanie, to się pokrywa z tym co pokazuje cieplowlasciwie. Przecież ja nie jestem przeciw ociepleni domów, ale to o czym pisał wcześniej @maronka czyli czas zwrotu też jest ważny. Niestety nie wiemy, co będzie za 5 czy 10 lat. W necie jest wiele sprzecznych info odnośnie ociepleniu styropianem ściany trójwarstwowej z wełną, jeżeli ktoś mnie uspokoi i napisze ocieplaj, to tak, dam te 15 cm styropianu. Zrobię to sam, bo sam ten dom wybudowałem.
-
Ściana jest 3 warstwowa, tak jak mam w info. Strop drewniany ocieplony tak jak napisałem, 50% wełna 35cmm, na pozostałej części te 15 cm trocin i nad kuchnią 15 cm wełny. W tym roku planuję zagospodarować część poddasza, wtedy wylecą te trociny i będzie wykonane nowe ocieplenie po całości 20 cm (piana PUR lub styropian i na to płyta OSB) + zostanie ta wełną , która już jest.
-
Tak to mniej więcej wygląda (na poddaszu w połowie jest 35 cm wełny) https://cieplo.app/wynik/2eluc
-
Ech @Animus, a mi na Ciepło Właściwie pokazało, że oszczędzę tylko 11%. Skąd wiesz , że @maronka będzie spalał o połowę mniej?.
-
Ech Panowie, to jest wątek nie o gazie, nie o PC tylko o wyborze miedzy zasypowcem, a kotłem na ekogroszek (ewentualnie pellet). Patrz post pierwszy założyciela wątku.
-
Mam w sypialni i w salonie, tak zamontowałem do opcji chłodzenie. Mi nie przeszkadzała, ale nie wiem co by było jak za oknem -15. Mój zamysł był taki, że klima może grzać w okresach przejściowych i chłodzić w lato. Nawet przy moich 3,2 w instalacji PV to taka max autokonsumcja.
-
Ja też się zastanawiam, ale nad zmianą ogrzewania. Opcja, do której się skłaniam to gaz (mam warunki przyłączenia), ale założyłem też dwa klimatyzatory, którymi już grzałem przez cały październik i wyszło to całkiem fajnie, a i w lato można sobie chatę schłodzić. Może taka opcja??
-
Ja tylko jeszcze parę zdań do wpisu kolegi, mam kilka lat do emerytury i tez zastanawiam się, co dalej jak mój kociołek na ekogroszek padnie. Wiem jedno, nigdy nie wrócę do palenia w kotle zasypowym i nigdy nikomu nie polecę takiego palenia. Panowie od zasypowców , co robicie jak wyjeżdżacie w zimie na narty, do sanatorium czy na inne wczasy na np. 2 tygodnie, a za oknem -15?? Ja robię małe zmiany ustawienia w sterowniku i te 125 kg ekogroszku spokojnie wystarczą żeby utrzymać znośną temperaturę w domu, a jak wracam to mam cieplutko.
-
carinus, przeczytałeś pierwszy post autora wątku??
-
Kocioł DS + bufor to pewnie tyle samo co cena nowego kotła na ekogroszek. Paliłem w zasypowcach wiele lat, a od 10 w ekogroszkowcu. Przecież to jest przepaść w komforcie użytkowania.
-
Chcesz palic węglem, jaki jest powód ,że zastanawiasz się nad kotłem zasypowym, a nie kotłem na ekogroszek??
-
Bardzo klarownie pisał, o tym, wiele lat temu Zawijan https://kotly.com.pl/poradnik-kotly-weglowe-wodne-60.html?l=pl. Mój ekogroszkowiec użytkuję 10 sezon, temperatura powrotu nie była moim priorytetem. Nie zauważyłem nic niepokojacego.