Skocz do zawartości

gondoljerzy

Stały forumowicz
  • Postów

    946
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    7

Ostatnia wygrana gondoljerzy w dniu 26 Marca 2015

Użytkownicy przyznają gondoljerzy punkty reputacji!

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Łomża

Ostatnie wizyty

6 276 wyświetleń profilu

Osiągnięcia gondoljerzy

  1. Jak duży i jak ocieplony dom ogrzewa pompa? Różnica temperatury zasilanie-powrót zależy od kilku czynników. Może po prostu obieg płynu jest zbyt powolny. Jeśli pompa źle pracowała ,,na krzywej", to może trzeba było zmodyfikować przebieg krzywej?
  2. Stare, ale nieustająco aktualne.
  3. Nie chce mi się na kolanie przeliczać z ciepła właściwego, ale internet podaje, że aby zagotować 1 litr wody od 20C do 100C potrzeba 0,183 kWh. Dla swojego bufora 1000l potrzeba 183 kWh. Z 1kg suchego drewna masz około 5 kWh energii minus straty na sprawność kotła i przesył. Ty grzejesz 30 na 80 stopni, więc potrzeba by do tego z 40 kg drewna. Ile Ty wkładasz na załadunek?
  4. Istotna jest nie tyle gmina, co właściwy dla lokalizacji kolegi rufus22 urząd przyznający dotacje czyste powietrze, czyli WFOŚiGW. Wymogiem podstawowym jest likwidacja starego kotła, a czy ma znaczenie, że jest już inne źródło ciepła w domu?
  5. Na jakiej wysokości zbiornika CWU jest zamocowany czujnik temperatury? Może poniżej czujnika o godź 11:00 woda ma 20stopni i pompa grzeje, ale w tym akurat odczycie tego nie widać?
  6. Ciekawe oferty wymienił założyciel tematu. Mitsubishi niewiele droższe niż Kaisai. Jednak diabeł może siedzieć w szczegółach i nikt nie zgadnie, która oferta lepsza. Do grzejników na pięterku można dodać wentylatory.
  7. Nie do końca jest tak, że kolektory tylko latem. Właśnie mamy okres pogodowy, gdy w dzień słoneczko pięknie grzeje, a w nocy jest mróz. Sezon grzewczy na całego, a można by się kolektorami podpierać. Na forum muratora natknąłem się niedawno na całkiem współczesną dyskusję w tewmacie wspomagania ogrzewnia solarami: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370736-Energia-cieplna-ze-Słońca-Instalacja-Solarna-2021
  8. Nie ma pomyłki. Na szybko liczyłem i energii 1kWh odpowiada podniesienie 367 ton na wysokość 1m (lub 36,7t na 10m). Do tego trzeba jeszcze dodać sporo na sprawność towarzyszącej mechaniki i elektryki. Edit: Może większy sens miały by magazyny kinetyczne, w postaci wirujących kół zamachowych? Tylko tu kłania się wyważenie, straty w łożyskowaniu, opory powietrza itp. Profesjonalne magazyny tego rodzaju mają magnetyczne zawieszenia. Wracając do magazynów grawitacyjnych, to przecież są elektrownie szczytowo-pompowe.
  9. Może generator prądu na awaryjne sytuacje? Moc dobrać, żeby pompę ciepła dał radę napędzić.
  10. Nie wiem jaką rolę ma pełnić zawór bezpieczeństwa? Przecież pompa nie zagotuje cieczy w obiegu. Prędzej przyda się jakieś miejsce do zalewania tego obwodu wodą (glikolem?+) i odpowietrzenie pompy. Chyba, że sama pompa Haier ma w środku wbudowany odpowietrznik. Jaką rolę ma pełnić tak wpięty bufor 60l? Naczynie przeponowe powinno być umieszczone wyżej. Przy konfiguracji uwidocznionej na schemacie, przy awarii/wymianie naczynia przeponowego cała zawartość bufora poleci na podłogę, albo do podstawionego wiadra. Edit: Jeszcze jedno: po co zaworki spustowe w górnej gałązce obiegu?
  11. Szybko się wychładza pomimo 15cm izolacji? Może woda meandruje gdzieś w rurach przy buforze i tam ciepło Ci ucieka?
  12. Wielkim specem nie jestem, ale kilka baboli wytknąć mogę. Zawór trójdrożny przełączający przydał by się do podziału zasilania obiegów CWU i CO. CWU grzejesz do wyższych temperatur przecież. No, chyba że ujęte na schemacie zawory kulowe to elektrozawory i jakiś sterownik je ogarnie zamiast trójdrożnego. Piszesz o sterowaniu zewnętrznych pomp obiegowych z panelu pompy ciepła. Jeśli sterowanie pompy ciepła to potrafi, to w porządku. Na wejściu i wyjściu pompy ciepła masz wrysowane pompy obiegowe. Po co dwie, gdy wystarczy jedna? Dwie pompy obiegowe w obiegu ogrzewania za buforem, na wyjściu i wejściu bufora i do tego narysowane przeciwstawnie. Przecież wystarczy jedna, a jeśli już jest potrzeba, to po jednej na każdy rozdzielacz. Ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie grzejnikowe w jednej instalacji i zasilane tą samą temperaturą. Z punktu widzenia sprawności pracy pompy ciepła strzelasz sobie w stopę. Dlaczego nie ogrzewanie podłogowe w całym budynku?
  13. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Naprostowałem, pomierzyłem, wszystko wygląda dobrze. Włożyłem do wody i podłączyłem prąd. Martwa strefa grzałek ma około 10cm, więc też w porządku. Wkręcę je dzisiaj w baniaki i przechodzę do następnych działań.
  14. Dzięki za rady. Miernik z pomiarem rezystancji mam i pomierzę. Podłączenie uziemienia też zrobię. Bedę też musiał sprawdzić martwą strefę, czy jest i jak długa. Nie pomyślałem o tym wcześniej, a wyjścia w buforze mają około 10cm długości. Rurki nie są powgniatane, jedynie solidnie pofalowane. Zdarzyło mi się kilka razy zmieniać grzałki w bojlerach CO i zawsze były proste. Za młodziaka rozcinałem z ciekawości starą grzałkę i miała twardy płaszcz (nierdzewka chyba), a w środku kruchą izolację ceramiczną. Tutaj płaszcz jest miedziany i niklowany, przy takiej długości wygina się łatwo. Nie będzie problemu, jeśli izolacja pomiędzy spiralkami i zewnętrznymi rurkami ma przewidzianą jakąś elastyczność. Ciekawe, co mi sprzedawca odpowie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.