Skocz do zawartości

Tuptus

Stały forumowicz
  • Postów

    573
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez Tuptus

  1. Może i tak, ale raczej nie. W Defro zimą spalałem 4 t węgla i 9 m drewna i komfortu cieplnego nie było. Po wymianie kotła i montażu buforów od listopada do kwietnia spaliłem niecałe 20 m buka/dębu/jesiona. Pojawił się komfort cieplny, chata nie stygła jak poprzednio i okazało się że mogę pchać na grzejniki 44-48° a i tak okazywało się że u dzieciaków w pokoju jest 23° a w łazience 25°. Przez kilka dni jak dowaliło "strasznym mrozem" ( zaledwie -16° ) to puszczałem 52° ale to tylko za dnia bo od 23⁰⁰ sterownik rozłączał grzanie do 5⁰⁰, i to jest komfortowe że wstajesz rano o 5³⁰ zaspany do pracy a w domku ciepło. Zdarzało się że trzeba było rozpalić 2 razy na dobę ale to przez brak czasu aby dopełnić kocioł i nabić bufory na max. Także stwierdzam że opału idzie mniej i u Ciebie też tak będzie. Po prostu trzeba wypraktykować i się nauczyć ( jak czas na to pozwoli - pracuje na zmiany więc nie zawsze to mi się udawało) nabijać bufor na max, ile się da i nie dopuścić do wystudzenia bo jak temp spadnie poniżej 35° to bardzo ciężko jest później ten dół przełamać. Przy drewnie jest trochę zabawy i zaraz się ktoś odezwie czemu nie gaz czy PC albo pellet. Ano nie zawsze istnieje taka możliwość, same grzejniki w nieocieplonym domu to gaz i PC nie wchodzą w grę. Pellet w takim wypadku też tanio nie wyjdzie, a na tą chwilę nikt nie przewidzi jak zachowa się rynek i cena.
  2. Wiecie co ? Czytam, czytam i tak się zastanawiam, albo już wcale się nie zastanawiam bo mam to w d...e. 🤪 Pociągnąłem wątek o HTV ale widzę że nie warto, bo nic to nowego do tematu nie wnosi, bo inni wiedzą lepiej ode mnie jak dany kocioł pracuje i się zachowuje. Najwięcej mają do powiedzenia Ci co mają zielone pojecie o temacie, posiadają i użytkują stosowne urządzenie w kotłowni i wiedzą najlepiej i naocznie widzą jak to urządzenie obecnie pracuje i co się zmieniło i oczywiście wiedzą co i jak inżynier napisał i co zmienił aby lepiej działało lub gorzej bo ma gdzieś klienta/użytkownika.
  3. Wcześniej już pisałem to co zauważyłem.
  4. Mam plan na PV offgrid jak pobuduję drewutnie, ale nie w tym roku.
  5. No też właśnie myślę że nie ma szans aby to wyłapać. Na tą chwilę sezon na CO się zakończył i trwa tylko na CWU. Po tych kilku paleniach to widzę jedno że spokojniej przebiega cały proces i dłużej załadunek drewna się spala. Oprogramowanie poprawione przez inżynierów Hargasnera więc nie sądzę że dali by fuszerkę (pomijam błędy w tłumaczeniu, ale nie przeszkadza mi to i nie wpływa na pracę kotła, chyba że trzeba wydawać komendy po niemiecku 🤪).
  6. Ta, samemu to można guzik zrobić. Co najwyżej % zmiana względem mocy w ustawieniach serwisowych, i lepiej tego nie robić nie mając pojęcia o innych parametrach bo można coś nakminic, a serwis później się wypnie na gwarancję bo użyszkodnik tam grzebał.
  7. Pewnie prawda wyjdzie zimą, bo teraz rozpalenie raz na 3-4 dni celem nabicia CWU to tak 1 wsad i 88°/88°/82° na buforach przez 4-5 godzin palenia brzozą. Z tego co zauważyłem to mimo że spaliny chłodniejsze to tempo nagrzewania kotła i buforów nie spadło, wydłużyło się spalanie w czasie i do wyższej temperatury dociąga kocioł. Kolega majacy też HTV po aktualizacji tak samo zauważył że spokojniej kocioł pracuje i jakby mniej smoły na ściankach zostaje i też jest niższa temperatura spalin, a tempo nabijania bufora i jego temperatury są podobne co wcześniej i że dłużej się pali. Zima obnaży całą prawdę.🤪
  8. Nie napisałem o najważniejszym, nieszczęsny komunikat został naprawiony, tak samo napis o klapach nie nachodzi na cyfry, ale za to zjadło literkę wentylator "wyciąowy" i po niemiecku ciepło "resgut". Czyli poprawione parametry pracy, poprawione/spitolone inne napisy. Fotki wrzucę później. A i jeszcze jedno, wentylator wyciągowy pracuje spokojniej, teraz max to ok 2900 obr/min i nie ma takiego przeciągu w kotle co powoduje niższą temperaturę spalin na wylocie, ale lepsze/dłuższe oddawanie ciepła do wymiennika.
  9. Jak by ktoś nie śledził zbytnio innego wątku o kotłach HG, to przypomnę że mój HTV miał gościa w postaci sympatycznego serwisanta z Heiztechnik celem zaktualizowania oprogramowania, które dość mocno zmieniło/poprawiło proces spalania. Przede wszystkim temperatura spalin oscyluje obecnie w granicach 160-170°. Proces zgazowania przebiega spokojniej, mniej gwałtownie się pali przez co stałopalność się wydłużyła o 1-1,5 h na podobnej wielkości wsadzie tego samego gatunku drewna i zbliżonej wilgotności. Zauważyłem też że w innym zakresie otwarcia/zamknięcia pracuje PP i PW utrzymując tlen w spalinach średnio ok 5%. Spadla ilość popiołu po zakończonym procesie spalania i nie zdarzają się tzw niedopały w postaci węgla drzewnego. Obecnie mniej sypkiego popiołu pozostaje na wymienniku, który jest bardziej jasnoszary. Podsumowując pali się obecnie spokojniej, dłużej, czyściej.
  10. Przy buforze zmieni się na pewno to że nie będzie takich wahań temperatury w domu i z czasem się przekonasz/nauczysz/wypraktykujesz, że nie trzeba puszczać więcej jak 55° na grzejniki, a nawet i mniej ( to zależy też od temperatury zewnętrznej ). U mnie po zainstalowaniu buforów to od listopada nigdy więcej nie poszło jak 48° w grzejniki ( no dwie doby było -16° to dmuchałem 52° i dwa palenia na dobę ale nie na 100% ). A tak to średnia 44-46 max 48°, ale szło stale od 5⁰⁰ do 23⁰⁰ a w nocy sterownik rozłączał grzanie to temp spadała z 23° do 21,5°. Przypomnę tylko że chałupa lata 70 przed termomodernizacją 170m² grzane, a całkowita 210m². Teraz po zimie mam apetyt na jeszcze jeden bufor, ale z miejscem trochę słabo.
  11. Sugeruję zawsze to sprawdzić.
  12. Nie wiem jak jest teraz, ale jak u mnie w zeszłym roku była wymiana kotła, to w Heiztechnik gwarancję podbijał instalator ( mający certyfikat z ukończonego szkolenia HT ), a u Rakoczego po montażu kotła trzeba zaprosić serwisanta ( za stosowną opłatę ) który stwierdza prawidłowy montaż i tą gwarancję podbija.
  13. Właśnie najwięcej mają do powiedzenia ci co na co dzień takich kotłów używają. 😉
  14. Święta racja.😁
  15. 24 miesiące na elektrykę i elektronikę, 36 miesięcy na korpus, gwarancji nie podlegają elementy naturalnie zużywające się ( pewnie szamot ).
  16. Może, ale g... mnie to obchodzi skoro jest gwarancja a cała akcja jest do wszystkich HTV/RHV.
  17. Trochę sobie policzył.🫣 Kocioł na HG musi pracować z buforem/buforami, bez nich to nie ma sensu go wstawiać.
  18. Na gwarancji to gratis. 😉
  19. No cóż, ja jakoś dyskutuję i nie narzekam na swój kocioł. Dziś był u mnie serwisant i wgrał nowe oprogramowanie poprawiające kilka parametrów pracy kotła. A co się zmieniło to wyjdzie dopiero podczas pracy kotła.
  20. No dobra, ale się daliście wkręcić.🤪🤪🤪 Ale tak teraz na serio, to faktycznie kotły czy to pelletowe czy na HG, PC i gazowe, konstrukcyjnie są słabszej/gorszej jakości niż starsze konstrukcje które służyły 3-4 dekady bez wykluczającej z użytkowania awarii. Najczęściej puszczało na spawach, czasem się udało załatać ale czasami tylko na złom. Obecnie kotły może i wytrzymają na spawach ale za to padnie ceramika, elektronika, dmuchawy itd. a koszt naprawy będzie nieopłacalny bądź niemożliwy z powodu braku części zamiennych, więc i tak raczej są obliczone na dekadę, max dwie. Biznes musi się kręcić.😁
  21. Dlatego jak za 10 lat zmieni się ekoterroryzm to nie będzie mi żal wywalać kotła za 20 k bo i tak będzie pewnie u kresu żywota.
  22. No chciałbym dłużej i oby tak było, ale patrząc na wszystko co jest i jak jest obecnie produkowane to staram się być realistą
  23. Kocioł RHV/HTV fajny, ładnie daje radę bez majdrowania PP i PW. Ale co do buforów to bierz największe jakie dasz radę zmieścić, bo te 2x500 l to "odfruną" przy tym kotle i niepotrzebnie połowę czasu spalania będzie chodził w podtrzymaniu. A ten kocioł bardzo tego nie lubi ( nie pełna moc ).
  24. Bez wizji lokalnej instalatora taka wycena nie ma sensu. Spokojnie możesz liczyć blisko 50 k brutto. A te buforki na ten kocioł to będzie za mało. Uwierz mi, nie wykorzystasz możliwości i potencjału RHV.
  25. Jaki kocioł? RHV. A jakie bufory? Coś ta cena to mi się nie spina. 🤔 No chyba że to netto i za bardzo nie ma co przerabiać w kotłowni.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.