Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Grzejników W Mieszkaniu - Obliczenia, Dobór Mocy, Itp.


Okid2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drodzy forumowicze.

Borykam się w swoim mieszkaniu z problemem, jakby to określić, braku możliwości zagrzania go do nawet 20 stopni w okresie zimowym. Wiem jak to brzmi, ale niestety tak się sprawy przedstawiają.

Blok oddany w 1998 roku, mieszkanie jest na parterze, praktyczne całe ma ściany zewnętrzne. Strop do piwnicy raczej ocieplony nie jest, ściany zewnętrzne docieplone styropianem ok 10 cm. 
Ogrzewam to kotłem Ariston clas z otwartą komorą. Jeśli chodzi o powierzchnie pomieszczeń i grzejników jakie są tam zamontowane - pojaśnię niżej.

Wysokość pom. to 1,5 metra.
 

Pokój - grzejnik 100 cm, 1 płytowy, wymiary 3x3,3 m. 2 ściany zewnętrzne (północ, wschód), styropian 8 albo 10 cm, 2 okna drewniane, w jednym nawiewnik ciśnieniowy.
Pokój 2 - 60 cm, 1 płyta, wymiary 3x3,3 m, jedna ściana zewnętrzna, jedna od strony klatki, która nie jest ogrzewana, 1 okno plastikowe z nawiewnikiem.
Łazienka, 80 cm, 1 płytowy, wymiary 2x3 m, 2 ściany zewnętrzne od strony północy, okno drewniane.
Kuchnia - 80 cm, 2 płytowy, wymiary 2,7x4 m, okno drewniane, nawietrzak ścienny (jest to pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł)
Salon - 110 cm, 1 płytowy, wymiary 5x4,3 m, 2 ściany zewnętrzne, drzwi balkonowe i okno z nawiewnikiem.

Przedpokój - nieogrzewany

Wydaje mi się, że te kaloryfery, które są zamontowane są za słabe i chcę je wymienić. Czy mógłby mi ktoś doradzić jakie przyjać orientacyjne wartości jeśli chodzi o straty ciepła, itd?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki dobiera się do temp jaką będziesz je zasilał. Teraz ile przez nie przepuszczasz? Projekt jakiś był?

Musisz znać zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń (projekt), temperaturę zasilania i docelową temp wew. Wtedy z tabel producentów grzejników korzystasz. Inaczej to tylko na oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze wysokośc pomieszczeń jest 2,5m a nie 1,5 heh . Wymień wszytkie grzejniki na 22 o wymiarach takich samych jak masz i bedzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja, 2,5 :) Sam ma prawie 2 metry, więc byłoby ciężko.

Co do powyższych... Hm. Czyli są dwie opcje. Łatwa, czyli wymiana z 11 na 22, i druga czyli wyliczenia. Projektu nie mam. Co do temp na kotle to z reguły mam ustawione na mniej więcej 65 stopni. Szczerze powiem, że nie bardzo się w tym odnajduję. W tabelach są podawane moce dla 75 na wyjściu.

Kurde, mam taki mętlik w głowie, że nawet nie bardzo potrafię jasno przekazać myśli. Czyli najlepiej będzie jak po prostu wymienię na 22?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana na 22 to dobra rada, bo teoretycznie zachowujesz proporcje.

Tak to już jest, że marketingowo lepiej wygląda info o wysokich mocach grzejnika, a drobnym druczkiem jest info w jakich warunkach może to być spełnione. Te twoje grzejniki to musiałbyś skonfrontować z założeniami strat cieplnych pomieszczeń, a tu się projekt kłania, który musiał być. Możliwe też, że inwestor zaoszczędził na ociepleniu, oknach lub w innym punkcie całości, które maja bezpośredni wpływ na energochłonność budynku. Później wyliczenia biorą w łeb.

 

Wymień na 22 jak radzi automatyk i termostaty załóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę ewentualnie grzejnik w salonie wymienić na 22 ale 140 cm długości? W sumie to ciepło z salonu powinno chyba trochę dogrzać przedpokój, w którym nie ma kaloryfera. Myślę, że mocniejszy mógłby się przydać.

Czy chodzi o projekt budynku? Architektoniczny? Czy o jakiś specjalny odnoszący się do zagadnienia ogrzewania, strat cieplnych, itp.?

aha, i co do samych grzejników, to jakie polecacie? PURMO czy jakieś inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpusc sobie projekty bo to wiecej czasu i myslenia niz efektu(przy małej instalacji ) ,a co do grzejnika jak wejdzie 1,4m to załoz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli coś już wiem. Mam nadzieję, że po takich zmianach jak ustawię na sterowniku 20 to osiągnie tą temperaturę a nie tak jak dotychczas. Powiem wam, że to uciążliwe jest niesamowicie. Kocioł chodzi na dosyć wysokich nastawach i nic. Rachunki też płacę większe niż ludzie w bloku (wiem, że mam parter)... Oby się to przełożyło na większy komfort, nie liczę na oszczędności. Chcę po prostu mieć taką temp. jaką sobie ustawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pytanie o projekt instalacji grzewczych dla tego budynku - tam masz wyliczone straty ciepła, moce grzejne poszczególnych pomieszczeń , średnice rur.

Jak chcesz podręcznikowo dobrać grzejniki to ściągnij  ze strony PURMO program SDG - doboru grzejników i sam po wprowadzeniu potrzebnych parametrów

możesz policzyć  co i jak.

Dobranie 1- czy dwie plyty jest dobraniem mocno przybliżonym, może się okazać że wystarczy kupić nowe grzejniki tylko do największych pokoi

a te co w nich  są przewiesić na miejsce mniejszych.

Najprościej to tak jak radzi @automatyk  , ale jak chcesz naukowo to jw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś znał zapotrzebowanie cieplne budynku ,to łatwo obliczyc grzejniki.Myśle że miedzy 70 a 80 watt na metr kwadratowy potrzebujesz mocy kaloryferów .I teraz tą moc mnożysz przez metry kwadratowe pomieszczeni ,gdzie owy grzejnik  bedzie się  znajdował i masz jakiego grzejnika potrzebujesz

Np.70 wat x 10,8 metrów kwadratowych(przykładowo taka masz kuchnie)   =756wat ,o takiej mocy grzejnik potrzebujesz do kuchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.