Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Tłokowy Stalmark 21Kw - Pomoc Przy Ustawieniach


levyyy

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie zadzwoniłem jeszcze do producenta. I co się okazało? Winny jestem ja, gdyż palę czeskim eko-groszkiem do którego piec nie jest przystosowany. Rozmawiałem teraz z jakimś innym gościem. Powiedział że to dlatego przedmuchiwane jest powietrze przez popiół bo palę czeskim eko-gorszkiem. W porównaniu z kamiennym węglem - miałem czy groszkiem pali się znacznie krócej i szybko po rozpaleniu robi się z niego popiół i właśnie dlatego piec dmucha powietrze przez popiół, Gdybym palił "normalnym" miałem kamiennym, to wówczas żar by utrzymywał się dłużej i piec nie dmuchałby powietrza przez popiół, ale jeszcze przez żar dopalając go. Paliłem kiedyś miałem - chyba za 2-3 sezony temu, ale chyba trafiłem na zły i niezbyt suchy miał i być może dlatego miałem problemy z nim. Piec rozdmuchwał także miał w iskry, a jak zmniejszałem nadmuch to znów niedopalony węgiel i spieki. No ale może faktycznie warto spróbować z tym miałem raz jeszcze, tylko że tym razem kupię go w sierpniu.

Wyjaśniono mi także, że ruszta mają łącznie pięć otworów nawiewnych. Pierwsze dwa od strony podajnika wykorzystywane są po to aby rozpalić węgiel i na nie jest kierowane także powietrze z boku poprzez otwory, natomiast pozostałe 3 szeczeliny służą do dopalania węgla i na nie nie dmucha już powietrze boczne. U mnie przelatuje przez popół, bo palę innym typem węgla niż zaleca producent i dlatego powietrze dmucha przez popiół. Co myślicie drodzy forumowicze na temat takiego wyjaśnienia? Wstępnie wydaje się być choć w części zasadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jak najbardziej prawda. Tylko że, na fabrycznym palniku przy odetkanych wszystkich otworach między rusztami (jest ich 5) to albo mogłem spokojnie palić tak na ok 1/3 palnika, przez 2/3 dmuchało popiół, jak zwiększyłem podawanie aby żar był na 3/4 palnika, to piec dochodził bardzo szybko do zadanej i nie zdążał wypalić podanego węgla, potem wyłączał się nadmuch po o 10% przekroczyło zadaną i tak powstawała sadza i znaczne ilości niedopalonego węgla. Oczywiście także przy tak częstym podawaniu (ok. 50-60s) musiałem mieć dporządny nadmuch, bo inaczej piec kopciłby jak smok nawet w trybie praca - płomień był długi, kopcący i intensywnie pomarańczowy. Zatem trzeba było zwiększać nadmuch. Błyskawicznie doszedł do zadanej  przekroczyłją o 10C i wyłączył nadmuch. Ten sposób był nie do przyjęcia. ZGodnie z Twoją Vlad24 radą udzieloną mi kiedyś na forum zatkałem 2 otwory nawiweowe od strony popielnika, Sytuacja poprawiła się, ale dalej choć już w mniejszych ilościach był niedopalony opał. Jak dałem większą moc (większy nadmuch) to w piecu zaczynało stukać, więc także nie mogłem tak palić i zostawał niedopalony węgiel, choć w mniejszych ilościach. Kilka dni temu jak pisałem na forum wczesniej dociepliłem powrót kotła przez bojler i stuki zniknęły. Mogę zatem dać większą moc (większy nadmuch), aby dopalićwęgiel i nie stuka już. Dziś jeszcze zatkałem trzecią szczelinęod strony popielnika. Spróbuję to doregulować aby było dobrze. Teraz w końcu zgodnie z instrukcją palę blisko podajnika, tyle że powietrze nie przedmuchuje już popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzy nie masz bo palisz węglem brunatnym, jak  byś palił w dokładnie ten  sam sposób ale miałem lub grochem to miałbyś sadzę.

Paliłem kiedys w swoim tłoku propalem z bełchatowa i nie miałem grama sadzy.

Podobnie rzecz ma się z niskoklaorycznym miałem na którym mam niewielką ilość sadzy .

Na obecnym miale typ 32.1 , kaloryczność 26-27Mj sadzy mam w h...rę

Powstaje po przejsciu w podtrzymanie.

W sterowniku Tech ST-40 nie mam czegoś takiego jak "przedmuch po przejsciu w podtrzymanie....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterownik Compit Rapid5, i tam jest opcja taka, że przy przechodzeniu z trybu praca do trybu podtrzymanie gdy temperatura pieca przekorczy o 1C zadaną włącza się dmuchanie przed podtrzymaniem, kóre mogę ustawić od 0 do 500s. Mam 500s. Wypalam wszystko. Podejrzewam, że to samo byłoby przy bardziej kalorycznym opale. Jeżeli temperatura pieca przekorczy o 10C temp. zadaną, to nadmuch się wyłącza wcześniej. Takim sposobem nie produkuję sadzy, ale podbijam temperaturę zadaną o 10 do 15C, ale to w zasadzie mi nie przeszkadza. Ustawiam 60C, dojdzie maks do 73-75C i stoi  do tych 55C, ale sadzy nie produkuje, bo nie ma z czego. Pewnie podobnie byłoby przy bardziej kalorycznym opale, z tym że pewnie rzadziej bym go musiał podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.