Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Zaworu 4D-Pomocy :)


jarlor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

trochę czytałem o zaworach 4D ale dalej nie mogę sobie z nim poradzić. Ale po kolei. Kocioł Elektromet Solei 20kW z podajnikiem. Zawór 4D+sterownik TECH ST-431n. Kocioł "świeżo" zamontowany. Producent zastrzega w gwarancji utrzymywanie temperatury powrotu na min. 55 st. C.

1. Założyłem, że kocioł będzie stale pracował na 65 st. C. Tyle jest na nim ustawione. Przy takim ustawieniu, pełnym otwarciu zaworu i wyłączeniu sterownika temperatury kształtują się: przed zaworem ok. 55 st. C, za zaworem ok. 55 st. C, powrót około 55 st. C. (w przybliżeniu).

2. Spróbowałem ustawić ochronę powrotu w sterowniku 4D (55 st. C). Temperaturę zadaną w sterowniku ustawiłem chyba na ok. 60 st. C. Spowodowało to, że temperatura powrotu oscylowała około 55 i wyżej st. C, natomiast temperatura za zaworem spadła do 45 st. C, a bezpośrednio na piecu wzrosło do coś około dobrze ponad 70 st. C. Jak zostawiłem tak na dłużej piec prawie zgasł...

3. Próba 3: wyłączyłem kontrolę temperaturę powrotu i zająłem się wyłącznie temperaturą zadaną. Ustawiłem na 55 st. C. Tyle uzyskałem, powrót "chodził " 50-55 st. C.

 

Nic z tego nie rozumiem. Chciałem tylko mieć zagwarantowane 55 st. C na powrocie i regulować temperaturę grzejników zaworem 4D. Kompletnie nie mogę sobie z tym poradzić. Na razie najlepszym wariantem było stałe ustawienie 65 st. C na piecu i wyłączenie sterownika 4D, przy jego pełnym otwarciu... Ale chyba nie o to chodzi.

Proszę o rady i porady :) Jednym słowem, pomocy :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

podlączenie pieca jak tutaj

http://techsterowniki.pl/shop,30,76,st-430#tab_sche

tylko nie ma pompy na powrocie i jest czujnik kotła na rurze zasilającej przed zaworem. Oczywiście jest też zbiornik wyrównawczy jak w normie (prostsza wersja). Rury, teraz nie mam czym zmierzyć ale albo 25 albo 32.

Z góry dzięki za odzew.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, tylko nie ma pompy na powrocie i jest czujnik kotła na rurze zasilającej przed zaworem. ,,,,

 

Praktycznie sam sobie odpowiedziałeś. Chociaż wydaje mi się, że zrobiłeś to nie świadomie.

 

By ten zawór mieszający, regulujący przepływem (nie temperaturą) działał poprawnie, powinna być zamontowana pompa na krótkim obiegu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

będę pytał dalej. "regulujący przepływem (nie temperaturą) działał poprawnie"-nie rozumiem, szczerze mówiąc (raczej pisząc). Ja, jak pisałem myślałem że zapewni mi on regulację temperatury niezależnie od pieca i zapewni te wymagane 55 stopni na powrocie. Odnośnie pompy w sterowniku nie ma na nią wyjścia. Pompę CO mam podpiętą do pieca.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei. Rozumiem, że przy aktualnym układzie steruję albo kaloryferami, a powrót jest "jak wyjdzie" (temperatura kaloryferów była stabilna, wtedy zawór otwarty był u mnie ok. 60%) albo mam chronę powrotu i wtedy kaloryfery są "jak wyjdą" (temperatura powrotu była stabilna, zawór otwarty na ok. 10-20%). Tak sobie gdybam, że z tą ochroną powrotu u mnie to wyglada tak: daję np. 55st., woda wraca chłodniejsza, zawór się przymyka, żeby ją dogrzać na powrocie, równocześnie przymyka zasilanie na kaloryferach, z kaloryferów wraca coraz chłodniejsza woda, zawór coraz bardziej się przymyka. Jak się zamknie, to zaczyna się otwierać puszczając więcej ciepła na grzejniki. Ale to trochę trwa i woda z tych kaloryferów zbyt wysoko się nie nagrzewa bo ochrona powrotu ma chyba priorytet i jak tylko trochę spadnie to znowu zaczyna przymykać. I tym sposobem kaloryfery "ledwo". Może wyższa temperatura na piecu? Będę palił, popróbuję. Odnośnie pompy na powrocie rozumiem, że powoduje ona bardziej stabilny przepływ do powrotu, a nie jak wyjdzie? Bez tej dodatkowej pompy zawór nie ma prawa dobrze działać? Ewentualnie gdzie ją podłączyć elektrycznie? Z pompą CO?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz za małe przekroje to nie działa grawitacja na obiegu kotłowym, trzeba wymusić cyrkulację pompą kotłową albo zrezygnować z priorytetu ochrony powrotu tylko wtedy tych założonych 55 oC na powrocie raczej nie osiągniesz chyba że kosztem przegrzewania pomieszczeń. Poczytaj, użyj wyszukiwarki pełno jest takich problemów na tym forum np. tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

Zbiornik CWU + pompa CWU zapewnią Ci krążenie wody w małym obiegu.

 

Ale.

- Przy wyższej temperaturze będzie następowało wytrącanie i osiadanie kamienia w zbiorniku.

- Możliwość poparzenia wyższą temperaturą wody CWU (jest na to rada, odpowiedni zawór mieszający)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

1.Teoretycznie to najlepiej przy założonym na piecu CWU, powinna być pompa CWU+pompa powrotu(gdzie się ją podłącza elektrycznie)+pompa za zaworem?

2.Tak sobie gdybam, gdybym miał przy piecu CWU, że z kamieniem jakoś sobie poradzi anoda w bojlerze, a do wysokiej temperatury CWU jestem przyzwyczajony :) (wysoko grzeję wodę w bojlerze) to może to było najrozsądniejsze rozwiązanie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kombinuję tak:

1. Jeżeli będę miał CWU przy piecu, trzy pompy (za zaworem, powrotu, CWU, cyrkulacyjną pomijam) to wtedy pompa powrotu i CWU nie będą się ze sobą gryzły, czy to tzw. idealne rozwiązanie?

2.Gdybym zrobił jak na schemacie (a tak będzie gdy w przyszłości podłączę bojler z pompą CWU) to zapewnię pełną funkcjonalność bez stosowania pompy powrotu (pompa CWU pracuje gdy wymaga tego bojler, a nie cały czas)?

Może trochę przynudzam ale chyba faktycznie mały obieg u mnie średnio działa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Gdybym zrobił jak na schemacie (a tak będzie gdy w przyszłości podłączę bojler z pompą CWU) to zapewnię pełną funkcjonalność bez stosowania pompy powrotu ,,,,

 

Tak.

Popatrz na kierunki przepływu wody.

 

 

,,,,pompa CWU pracuje gdy wymaga tego bojler, a nie cały czas ,,,,

 

Jeżeli Twój sterownik nie potrafi sterować pompą CWU w trybie "pompa CWU - mieszająca", to należało by zamontować jakiś dodatkowy układ mierzący temperaturę wody powracającej do kotła i jednocześnie sterujący pompą CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ja rozumiem to tak (zakładam zamontowane CWU przy piecu):

1.Jeżeli podłączę 3 pompy (za zaworem, powrotu), a mój sterownik ma możliwość "priorytet CWU" (tak:piec grzeje CWU do ustawionej, następnie "zajmuje się kaloryferami"-pompa włączona "gdy trzeba";nie:piec grzeje równocześnie CWU i kaloryfery, pompa CWU pracuje cały czas chyba, że bojler osiągnie zadaną temperaturę) będę mógł używać priorytetu tak lub nie i zapewnię sobie 100% obieg wody w małym obiegu. FULL WYPAS:)

2.Jeżeli nie podłaczę pompy powrotu (zakładam zamontowane CWU przy piecu) to muszę priorytet dać na nie i najlepiej ustawić temperaturę CWU powyżej temperatury kaloryferów, żeby pompa CWU pracowała cały czas. Tutaj mam zapewniony mały obieg ale nie mam regulacji temperatury CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie mam siły... Teraz jeszcze kolejna pompa. Zostawiam to na przyszłość. Dość już miałem z samym zaworem, który okazało się, że miał fabrycznie źle zamontowaną, ja to nazywam zasuwę. Niemożliwe, a jednak. Zakładam najbliższą inwestycję do pieca-pompa na powrocie. Chyba ją zepnę z pompą na zaworze, będą pracować razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.